Sari la conținut

Import Moto


cosminium
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa pun o intrebare celor care au idee despre importul motocicletelor.

Se poate importa o motocicleta din USA (facuta pentru USA)?

Mai exact!

Vreau sa-mi cumpar o Honda VTX 1300C (cu aripa spate scurta) si am aflat de la dealer-ul din Bucuresti ca pentru Europa (deci si Romania) nu se fac decat modelele cu aripa lunga.

Omul de la vanzari mi-a spus ca modelul cu aripa scurta se face numai pentru America si nu e omologat pentru Romania.

Am gasit un dealer din USA care imi poate vinde motocicleta.

Intrebarea este: pot sa o import si sa o inmatriculez daca, asa cum a zis omul de la Honda, modelul nu e omologat pentru Romania?

 

Multumiri anticipate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa pun o intrebare celor care au idee despre importul motocicletelor.

Se poate importa o motocicleta din USA (facuta pentru USA)?

Mai exact!

Vreau sa-mi cumpar o Honda VTX 1300C (cu aripa spate scurta) si am aflat de la dealer-ul din Bucuresti ca pentru Europa (deci si Romania) nu se fac decat modelele cu aripa lunga.

Omul de la vanzari mi-a spus ca modelul cu aripa scurta se face numai pentru America si nu e omologat pentru Romania.

Am gasit un dealer din USA care imi poate vinde motocicleta.

Intrebarea este: pot sa o import si sa o inmatriculez daca, asa cum a zis omul de la Honda, modelul nu e omologat pentru Romania?

 

Multumiri anticipate

Nu e omologat pentru Romania?Asa ceva eu nu am auzit inca. :burnout:

 

Atuncia inseamna ca nu exista nici o bucata inca la noi in tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU mai bine iti iei una cu aripa lunga si ii schimbi aripa? :burnout:

 

Ideea ar fi buna daca n-ar exista si alte deosebiri vizibile.

Am folosit elementul aripa pentru ca aici deosebirea e foarte evidenta.

 

In plus motocicleta din USA e si sensibil mai ieftina. Ajunge CIP in RO cu 10-15% mai ieftina (dupa ce-i platesc TVA-ul si taxele, care apropo, scad la 10% din 1 ianuarie pentru moto fabricate in afara UE).

 

Mai astept putin sa vad care e miscarea.

 

Suma tuturor respectelor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu se poate...De ex., Rocket III,la noi,costa 19.320 euro-in State...15990 $ !!! Adica adusa de la ei,cu transport (in jur de 800-1200 $),vama,etc.,etc.,si tot e mai ieftin! Nu mai zic de s/h,cu citeva mii de mile da' si customizata,astea costa pina in 12000 $...

Acu' vreo 2 luni venise pe la Arc un tip c-o Honda maare,adusa din State,zicea ca a mai adus si altele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

un prieten aduce grup motoare si masini din state,nu a avut probleme,diferenta de la aripa nu conteaza,s-a inmatriculat si motor Intruder 1.4 usa model ,are semnalizarea invers, ard toate ,cind semnalizezi clipeste, problema e la platirea vamii.Prietenul le aduce in budapesta, acolo se plateste ceva procent din factura,si se trece peste diferente mici ,medii, de valoare.la noi se ia dupa catalog,nu conteaza ca e lovita, ca are km multi.mai demontezi cite ceva ,lasi sa atirne(rogi pe cel ce face trimiterea) si e ok ex frina si ambreiajul puse sub aripa cu sirma,=aspect de cazut,etc....... taxele se pot plati in oricare stat ue

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...