Sari la conținut

NAS - Not a Statistic.


lionx1987
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 126
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

Dragi prieteni motociclisti, vremea devine tot mai frumoasa si vrem sa profitam de asta, mai ales ca w-endul s-a anuntat cald si insorit. Duminica (12 octombrie 2014) vom face o iesire pe Rarau, posibil sa fie ultima tura mai lunga pe anul acesta, de aceea, doresc sa invit doritorii sa ni se alature. Momentan suntem 7 motociclete: Deauville 700, Varadero 1000, Bandit 600, ER5, doua FJR1300 si un chopper de 600. Plecarea va fi Duminica la ora 8:30-9:00 din Fundatie (Iasi), ne intalnim la cafea la ora 8:00 in acelasi loc pentru a stabili detaliile. Poate facem o oprire de o ora la jumatatea traseului pentru pranz (posibil in Vatra Dornei). Traseul are 520 km si il puteti vedea aici. https://goo.gl/maps/JfGBP

 

Pentru ca suntem pe topicul destinat incepatorilor din Iasi trebuie sa fac unele precizari. Traseul este lung (520 km) si va fi facut intr-o zi, plecam dimineata si ne intoarcem pe lumina. Se va merge in grup, motociclisti cu experienta, intr-un ritm sustinut, la viteze aproape legale dar de bun simt. Vor fi portiuni virajate destul de solicitante. Repet, traseul este lung. NU se va merge cu 90 pe european si nu se vor face pauze din 50 in 50 de km.

 

Va asteptam! :f_biker:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma ne-am numarat 24 de motoare la plecarea din Iasi. Dupa Rarau, ne-am despartit in vreo 2 jumatati, si am ajuns undeva pe la ora 20-21 prin Iasi.

 

In afara de o ceata extrem de enervanta din Iasi pana aproape de Gura Humorului, vremea a fost excelenta, iar mustul de la Casa Bucovineana nemaipomenit :D

 

Imi pare foarte rau ca nu mi-am luat GoPro-ul cu mine, dar daca ati filmat si vreti sa le aranjez eu pe o melodie, urcati-le undeva (transfer.ro?) sau ne gasim la un suc si aduceti cardurile sa le copiez direct in calculator si vedem ce iese.

 

P.S. n-am dat si noi o "petrecere" de sfarsit de sezon.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10517316_10204605949046326_1135848716417

 

10659096_10204606730545863_1853007211926

 

10629298_10204606742346158_4064973966470


» Post actualizat in 13 Oct 2014 13:42

Daca ati filmat si vreti sa le aranjez eu pe o melodie, urcati-le undeva (transfer.ro?)

 

Lasa-ne o adresa de email pe care s-o folosim la transfer.ro. Daca se poate sa faci un montaj frumos cu parti inedite din fiecare filmare este excelent.

 

P.S. n-am dat si noi o "petrecere" de sfarsit de sezon.. :D

 

Este petrecere de inchidere de sezon pe 29 noiembrie la clubhaus MC Trust Iasi. https://www.facebook.com/events/764353823645520/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa-ne o adresa de email pe care s-o folosim la transfer.ro. Daca se poate sa faci un montaj frumos cu parti inedite din fiecare filmare este excelent.

 

Din pacate nu-mi place sa-mi pun adresa de mail pe forumuri, asa ca iti trimit PM cu ea. Daca mai are altcineva materiale, dati un semn si va trimit PM cu adresa ;)

 

Thanks!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ca tot a cam venit iarna, un clip sa va aduceti aminte de "Probabil ultima tura lunga a sezonului"

 

 

Daca va place, nu va sfiiti sa dati like/comment/subscribe/share, ajuta la moral :D

 

Multumesc cameramanilor (si tuturor "actorilor" de altfel)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca de obicei, depasiri pe continua la greu. 5:20 e chiar aproape amuzant cum era sa va juliți. De aia nu e bine sa mergi in turme de 15+ motoare...

 

asta mi se pare si mie oarecum ingrijorator .. si tocmai pe topicul de NOT A STATISTIC .... ma asteptam ca aici sa fie ceva de genul cu ASA DA.

nu e vorba de a fi moralist .. e vorba de dorinta de a invata ceva bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta mi se pare si mie oarecum ingrijorator .. si tocmai pe topicul de NOT A STATISTIC .... ma asteptam ca aici sa fie ceva de genul cu ASA DA.

nu e vorba de a fi moralist .. e vorba de dorinta de a invata ceva bun.

 

Ca de obicei, depasiri pe continua la greu. 5:20 e chiar aproape amuzant cum era sa va juliți. De aia nu e bine sa mergi in turme de 15+ motoare...

In primul rand tura nu a fost conceputa pentru viteze de 59 de km/h in localitate și 89 in afara, s-a stiut asta de la bun inceput, a fost postata si aici la cererea unor colegi. Poate de aici si depasirile pe continua, la ture destul de lungi nu poti astepta tot timpul in spatele masinilor care merg cu 80, mai tai si o continua, cu asigurare in prealabil (de asemenea iti asumi si riscuri).. De asemenea, la ture mai lungi e cam imposibil sa nu dai si peste automobilisti care sa te puna in dificultate, după cum se poate observa la minutul 5:20 acolo e un logan care stationa aiurea (soferul era inautru), care incomoda inclusiv pe soferii auto, chiar in spatele meu (eu fiind printre ultimii motociclisti) fiind un autocar care il claxona in draci, deoarece distanta de franare era putin prea scurta in concordanta cu vizibilitatea. Probabil dupa cum ati mai observat soferii intrau in depasirea loganului fara sa se asigure din spate, de aici si franarea aia mai ciudata a colegilor, iar daca te uiti mai atent observi ca toti motociclistii si-au coordonat in asa fel trasa de franare incat sa aiba spatiu suficient de oprire fara a pune colegii in dificultate, de unde reiese un oarecare nivel de experienta (asta poti sa o iei drept ASA DA). Iar in legatura cu mersul in „turma” tine de fiecare... Iar daca din video voti ati tras concluzia ca nu e bine sa depasesti pe linie continua, sa nu mergi mai tare decat prevede legea și sa nu mergi in „turma” inseamna ca aceasta tura a avut un efect benefic asupra voastra, e bine sa nu iti depasesti conditia daca nu te simti in stare..

Asfalt uscat si numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... nu e bine sa depasesti pe linie continua, sa nu mergi mai tare decat prevede legea și sa nu mergi in „turma” inseamna ca aceasta tura a avut un efect benefic asupra voastra, e bine sa nu iti depasesti conditia daca nu te simti in stare..

Asfalt uscat si numai bine!...

elementele principale in statistica unui accident .. nu crezi?

despre asta era si vorba .. topic deschis de unii ce vor sa nu se incadreze in aceasta statistica ....

nedumerirea mea nu e de ce mergeti voi asa, problema voastra si mi-e indiferent .. problema e: ce invata un incepator din asta in asa fel incat sa nu faca parte dintr-o statistica a accidentelor moto, in principal cauzate de viteza, depasiri ... whatever...

crede-ma ca nu e treaba mea cum merg restul .. nu caut sa judec pe nimeni .. dar eu citeam topicul asta .. si nu "ture prin ..." doar doar de mai invat si eu ceva ... conditia mea fiind de a ramane in viata .. intreg ...

asfalt uscat tuturor ... restul .. voi decideti cum profitati de el.

am sa incerc sa evit in cazul asta topicul asta, nu de alta .. dar nu toti suntem atat de profi incat sa reusim sa mergem asa .. in deplina siguranta ... sunt curios ce era in capul motociclistului care venea pe contrasens.

 

 

Salut tuturor.

Deoarece a inceput lumea sa iasa la plimbari, si aici ma refer mai mult la incepatori ca si mine de altfel, am zis ca e timpul sa imi scriu ideea pe forum, poate se vor gasi doritori.

Treaba sta in felul urmator: as vrea sa infiintez un grup (ca nu e chiar club) de incepatori si nu numai, care sa aiba un scop destul de simplu, si anume de a nu deveni o statistica (victima a unui accident moto cu repercusiuni grave sau "definitive").

Ideea a plecat chiar din filmul Twist of the Wrist 2, in care protagonistul specifica faptul ca nu toate sfaturile sunt bune, si nu toti cei care dau sfaturi sunt cu adevarat cunoscatori si stiu ce vorbesc. De asta eu am decis ca imi voi da silinta sa invat arta pilotajului din propriile mele experiente, si cu propriile mele puteri. Poate nu toata lumea e deacord cu asta, dar eu consider ca in viata, fiecare trebuie sa invete in modul lui ce trebuie sa faca si cum anume trebuie sa o faca. E ca si cand ai facut sex prima data: habar n-aveai ce faci, dar era bine si pe zi/partida ce trecea, mai invatai cate ceva, si ai ajuns intr-un sfarsit sa faci ceva bine, dar binenteles, in masura puterilor tale.

Asa ca ideea acestui grup, pe care eu l-am numit NAS (Not A Statistic) e de a aduna incepatori care vor sa iasa la plimbari, care vor sa invete singuri ce si cum, si mai ales, care vor sa poata vorbi ca de la egal la egal, sa nu fie priviti de sus de ceilalti motociclisti. Prezenta nu este obligatorie, nu exista taxe de participare, nu exista un lider si mai ales, nu exista criterii de acceptare. Oricine vrea sa iasa la o plimbare simpla e binevenit, atat timp cat nu influenteaza negativ pe ceilalti, nu o ia ca pe o competitie si nu incearca sa devina noul V.Rossi. Eu personal nu simt nevoia sa prind 200+ cu motocicleta, nu consider ca o iesire trebuie sa insemne si exagerare cu viteza sau traseul plin de curbe periculoase. Mi-am cumparat moto pt placerea de a ma plimba, pentru libertatea pe care o traiesc in momentul in care merg pe ea, pentru a nu mai astepta in spatele cozii la semafor si mai ales pentru ca imi place ideea de a fi altfel decat majoritatea.

 

Asa ca, cine este interesat de conceptul NAS, sa lase un mesaj aici, si cand se vor aduna doritori stabilim o data/ora/locatie si iesim cu totii la o plimbare. Si cand zic plimbare nu inseamna neaparat 200 de km, poate fi si pana sus la aeroport, bem o cafea de la tonomat si inapoi. Sau oricare alt drum pe care il vreti, cum ziceam, nu exista lideri si nu exista criterii de acceptare.

 

Astept parerile voastre. Va salut, si asfalt uscat in continuare.
Editat de andriu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Tocmai, dupa cum am specificat mai sus tura nu era pentru incepatori, s-a postat si aici la insistentele unor colegi..

Ai dreptate s-a mers mai diferit fata de ce se considera a fi legal 100 %, dar nu s-a mers kamikaze..

Si nu ai de ce sa eviti un topic sau altul..poate o experienta nu e cum ar trebuii sa fie dar alta poate fi constructiva, de aia ai si liberul arbitru, sa decizi ce e bine pentru tine

Iti dorect cati mai multi km fara nici un eveniment neplacut! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...