Sari la conținut

enduro cu 3 fosti propietari


Postări Recomandate

Salut


o sa cumpar o motocicleta ( enduro )

are deja 3 propietari , ultimul propietar nu e trecut in acte ci are contract intre el si propietarul nr 2

pe cartea ideintitate sunt primii 2 propietari ; al 3lea nu este ,

in talon e al 2lea propietar

eu as fi al 4lea

porpietarul nr3 are contract v-c cu propietarul nr 2

are fiscalul de la prop. nr 2 , si zice ca imi da si el fiscaulu lui ( prop. nr 3)

acum cel de la care o iau ( nr 3) zice ca o pot inmatricula doar asa

am nevioe de contract v-c intre mine si nr 3 ( care nu e nicaeri in acte ) ,desi are contract v-c intre el si nr 2 ? sau imi trebuie contract intre mine si nr 2 ( care e in acte ) ?


O zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contract intre tine si nr.3, chiar daca acesta nu a inmatriculat motocicleta. De asemenea iti trebuie certificat fiscal de la nr.3 si tot de la nr.3 stampila pe fisa de inmatriculare.

Pe langa toate astea iti trebuie si toate actele incheiate intre nr.2 si nr.3.

Daca ai toate astea, da, motocicleta se poate inmatricula fara probleme, chiar daca nr.3 nu a inmatriculat-o, ci doar nr.2.

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa poata face actele direct cu nr 2 ar trebui sa poata gasi aceasta persoan si chiar daca o gaseste nu mai este posibil pe ca, conform contractului de vanzare cumparare motocicleta a trecut in proprietatea nr 3 si de asemenea la financiar tot pe nr 3 apare. Deci ca sa o poti inmatricula iti trebuie tot setul de acte dintre tine si nr 3, de asemenea si setul de acte intre nr 2 si nr 3 ( contract, fisa de inmatriculare completata si stampilata de administratia finaciara in dreptul cumparatorului si vanzatorului) - da iti trebuie neaparat contract intre tine si nr. 3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune mana si imprima un contract de v-c intre tine si nr 2 si cu asta basta. Pui pe altcineva sa semneze in locul lui nr 2 si gata. Eu asa am facut cu a mea. Cel care o aduses in tara avea v-c cu italianul (deci ala din acte era in Italia). De unde am luat-o eu nu a inmatriculat-o. M-am dus la rar prima data cu toate actele, ca in caz ca aparea furata sa nu intru la belele, si dupa ce am obtinut actele de RO si autenticitatea , la politie m-am dus cu un contract v-c intre mine si italian.

Acuma daca asta de unde o cumperi iti da fisa de radiere poti merge si cu v-c intre tine si el dar , cum au mai zis baietii pe aici, te duci si cu actele dintre 2 si 3. Politia trebuie sa verifice cum a ajuns moto la tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contract intre tine si nr.3, chiar daca acesta nu a inmatriculat motocicleta. De asemenea iti trebuie certificat fiscal de la nr.3 si tot de la nr.3 stampila pe fisa de inmatriculare.

Pe langa toate astea iti trebuie si toate actele incheiate intre nr.2 si nr.3.

Daca ai toate astea, da, motocicleta se poate inmatricula fara probleme, chiar daca nr.3 nu a inmatriculat-o,

asta-i

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum a zis HD doar ca, la ultima fraza trebuie adaugat "Daca ai toate astea, da, motocicleta se poate inmatricula pe numele tau fara probleme, chiar daca nr.3 nu a inmatriculat-o, ci doar nr.2."

Moto este deja inmatriculata iar nr2 a scos-o de la fisc. Daca faci V-C cu nr 2 nu vei putea obtine viza de la fisc, pe fisa de inmatriculare, cum ca vanzatorul a scos-o de la impozit si, astfel nu o vei putea baga tu la fisc, deci.... cum a zis HD.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si n-am mai mentionat ceva, pentru ca am dedus ca s-a facut deja, dar mai bine sa ti-o spun si pe asta: In talon, acolo unde scrie "Instrainat catre...", in mod obligatoriu trebuie sa apara scris de catre nr.2 numele celui cu nr.3 si semnatura nr.2.

 

Adica:

 

Instrainat catre NR.3 la data ....... Semnatura NR.2.

 

Daca nu este scris nimic in talon, sa nu cumva sa apara scris: Instrainat catre NR.4 (catre tine, cu alte cuvinte). Acolo trebuie sa apara numele NR.3 si semnatura NR.2.

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...