Sari la conținut

vopsire capace motor


Postări Recomandate

saptamana viitoare trebuie sa schimb statorul la mobra ,si ma gandeam ca daca tot desfac capacele ,sa le si vopsesc . care solutie ar fi mai buna , vopsit clasic , adica vopsea +lac sau vopsit electrostatic?daca stie careva sa-mi spuna cat ar costa vopsitul electrostatic pentru capacele de alternator si de ambreaj la un gs 500

Editat de rares_04cpl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cauza gaurilor, nu prea se osteneste nimeni sa le acopere cum trebuie si sa le protejeze.

Am avut si eu astfel de idei savante si nu mai fac. Am curatat o zi vopseaua de la doua capace ca sa le pot monta. Orice faceam, nu puteam strange corect suruburile si curgeau.

 

Vopsite cu strat subtire de vopsea la pistol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se lucreaza fara graba, eu recomand vopsirea electrostatica, daca nu, cum a spus Cesar se intampla; curios, mi-am vopsit capacul de la stator cu sprayul, ceva negru mat, am dat vreo 3 maini subtiri de vopsea si dupa fiecare strat dam unul de lac, zic curios ca este asa de 2 ani si nu s-a "contaminat" in vreun fel, a curs si benzina odata pe acolo si nu s-a sters.

...orice chit de caroserii daca este dat subtire, tine bine pe aluminiu.

Editat de Clasic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

am vopsit cu spary de temperatura , si dupa vreo doua saptamani mi-a picurat pe capace un pic de benzina , de la un strop de benzina s-au dus dracului 3 straturi de vopsea, ar trebui sa cumpar si lac sa il protejeze?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa le vopsesti cu vopsea auto normala cu lac incorporat sau cu lac peste vopsea,nu ai nevoie de o vopsea termorezistenta acolo.Cine stie ce porcarie de spray ai nimerit.

Vopseaua auto se usuca complet in aproximativ 2 saptamani,pana atunci daca picuri benzina pe ea se curata...dupa 2 saptamani poti spala capacele cu benzina ca nu mai ai probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

vopseaua aia termo trebuie bagata la cuptor... se usuca pe la 200 de grade sau ceva de genul, scrie si pe spray! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...