Sari la conținut

Dilema legat de consum


popicadi
 Share

Postări Recomandate

Sunt singurul care pateste urmatoarea chestie : de la plin la plin scuterul consuma 4l/100km iar daca fac plinul si merg 100 km dupa care alimentez intra doar 3.5 l ? Valorile sunt pur explicative doar ca de fiecare data am constata ca daca merge plin dupa plin consumul e mai mare cu 0,3-0,7 litri fata de metoda mersului 100 km si alimentat. E vreo explicatie tehnica sau e doar faptul ca initial iti propui sa mergi economic iar dupa cativa zeci de km nu mai rezisti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rezerva o iei in calcul?


» Post actualizat in 08 Jul 2014 12:10

....si stilul de mers da consumul...normal sa fie asa +mersul in - out. uana sa mergi doar oras alta sa mergi mixt si alta afara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezerva nu are. Nu rezisti sa mergi in rand cu masinile si sa se urce toate pe tine.

cum nu semnalizeaza rezerva de combustibil?...eu la asta faceam referinta! daca mergi pe rezerva mai mult sau mai putin...

Editat de Maximo74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt singurul care pateste urmatoarea chestie : de la plin la plin scuterul consuma 4l/100km iar daca fac plinul si merg 100 km dupa care alimentez intra doar 3.5 l ? Valorile sunt pur explicative doar ca de fiecare data am constata ca daca merge plin dupa plin consumul e mai mare cu 0,3-0,7 litri fata de metoda mersului 100 km si alimentat. E vreo explicatie tehnica sau e doar faptul ca initial iti propui sa mergi economic iar dupa cativa zeci de km nu mai rezisti?

inseamna ca in rezervor intra mai multa benzina decat consuma motorul in 100 de km.

 

de "la plin la plin" cati km faci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt singurul care pateste urmatoarea chestie : de la plin la plin scuterul consuma 4l/100km iar daca fac plinul si merg 100 km dupa care alimentez intra doar 3.5 l ? Valorile sunt pur explicative doar ca de fiecare data am constata ca daca merge plin dupa plin consumul e mai mare cu 0,3-0,7 litri fata de metoda mersului 100 km si alimentat. E vreo explicatie tehnica sau e doar faptul ca initial iti propui sa mergi economic iar dupa cativa zeci de km nu mai rezisti?

ce inseamna plin? cand te opresti din pus benzina? de aici e diferenta!

La plin-plin eroarea e mai mica. La 100km, poti pune mai putin sau mai mult decat ar avea loc.

» Post actualizat in 08 Jul 2014 13:09

foloseste o aplicatie/site pentru monitorizare consum, si o sa se aseze consumul, dupa 3-4 alimentari o sa ai o medie corecta, fara ca erorile de "alimentare" sa afecteze calculul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

contorizez de vreo 15.000 de km atat pe fuely cat si intr-un excel. de la plin la plin fac intre 250-300 km si intra intre 10-11 litri. daca in schimb alimentez dupa 100 km intra mai putin(decat media). la motocicleta nu eram curios de consum deci nu am testat chestia iar la masina imi este greu sa fac chestia asta fiindca nu pot sa vad un semn pana und da bag. intrebarea mea e daca si altii au constatat chestia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am inteles prea bine cum faci, dar eu daca las sa se consume benzina la 50-80 km imi da mai mult consum, daca las sa se consume benzina la 170-200 km imi da mai putin, ciudat dar asa am vazut cam la orice am avut. Daca ceasul de km din bord nu indica viteza bine, poate afecta si ala cati km fac ? Ma gandeam sa nu dea eroare si din cauza la ala. Eu calculez cu o aplicatie de android pe tel si imi da si media si cat ma costa tot.

 

Eu calculul fac asa de exemplu si numai de la plin la plin: am 100 km fac plinul, dupa ceva km cand se mai consuma fac iara plinul si notez cati km am facut 300 km deci am facut cu un plin 200 km socotesc si imi da consumul de cat e. :)

Editat de LaurX82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...