Sari la conținut

Problema ambreaj KTM


Postări Recomandate

Salutare. Acum cateva zile am dat o iesirie cu motorul, un KTM EXC 200 din 2004. Dupa cateva cazaturi am reusit sa blochez maneta de ambreaj (nu se mai misca nici 2mm) Intr-un final am ajuns acasa si m-am pus sa ma uit la ambreaj, am dat jos maneta si am montat-o inapoi. Maneta se misca dar nu prindea ambreajul. Puteam sa o bag in viteza dar cand era de impins, nu reuseam oricat de tare trageam de maneta. A doua problema este mai veche. In panta cu motorul oprit si motorul in viteza, fara sa trag maneta de ambreaj motorul o ia incet la vale. Este o miscare mecanica... Se misca de 3 ori sacadat, pauza 2 secunde 3 ori pauza 2 sec si tot asa. Deci m-am gandit ca e o problema la ambreaj. Am desfacut cutia de viteze si am observat ca 2 limbi de pe doua placute sunt rupte.Sa fie din cauza asta? Ce este de facut? :) Multumesc


» Post actualizat in 30 Jul 2014 16:47

Am mai uitat de o chestie. Cand opresc in viteza a 3a sau orice viteza mai mare si tin ambreajul, imi moare motorul.

Editat de nosfyrus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt inceput, incearca mai bine la sectiunea Enduro/Motocross sa aflii raspunsuri, iar legat de problemele tale as zice ca daca se blocheaza cand este in viteza si cu maneta trasa, ar cam trebui sa schimbi lichidul de frana si sa faci o aerisire cum trebuie. Legat de problema cu luatul la vale, asa este si la mine si trecand de la 450 unde nu se misca de pe loc la 250 am crezut ca este anormal dar cica este normal... daca nu este si altcineva poate sa zica unde e buba, e binevenit sa o faca. Legat de ultima chestie scrisa de tine, problema este strict legata de prima ta problema cea cu schimbat lichidul de frana deoarece motoreta da sa plece dar tinand frana, motorul se opreste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alex am schimbat placile de la anbreaj, am pus ulei si acum cand o imping in vit 1 se invarte mai putin roata din spate. Acuma am descoperit ca subframe ul e fisurat si indoit :)) daca sti pe cineva care are unu sh let me know... :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super... Ms fain de raspuns. O sa caut cva Sh iar daca nu gasesc o sa fac o rectificare. Dupa ce am schimbat uleiul, l-am bagat in viteza, l-am impins si tot se misca dar mai putin iar cand il impingeam si sacada roata, motorul scotea un sunet asmantor sunetului produs cand dau la pedala.Este posibil ca motocicleta sa se miste (cand este bagata in viteza) daca motorul pierde compresie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super... Ms fain de raspuns. O sa caut cva Sh iar daca nu gasesc o sa fac o rectificare. Dupa ce am schimbat uleiul, l-am bagat in viteza, l-am impins si tot se misca dar mai putin iar cand il impingeam si sacada roata, motorul scotea un sunet asmantor sunetului produs cand dau la pedala.Este posibil ca motocicleta sa se miste (cand este bagata in viteza) daca motorul pierde compresie?

E normal sa se "invarta" asa, mai mult sau mai putin ... fa-i un test de compresie si vezi cum e fata de valoarea data de manual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Super... Ms fain de raspuns. O sa caut cva Sh iar daca nu gasesc o sa fac o rectificare. Dupa ce am schimbat uleiul, l-am bagat in viteza, l-am impins si tot se misca dar mai putin iar cand il impingeam si sacada roata, motorul scotea un sunet asmantor sunetului produs cand dau la pedala.Este posibil ca motocicleta sa se miste (cand este bagata in viteza) daca motorul pierde compresie?

da-i cu pila si rectifica alea pana in capat, la nivelul uzurii
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...