Sari la conținut

Care sunt cele mai bune orteze?


Postări Recomandate

Si cica enduro e mai safe decit circuitul de viteza. Aviz amatorilor. Sau poate la cross.

E foarte adevarat ca enduro e de 20 ori mai ieftin.

Cu astfel de comentarii idioate se ajunge expert si supermembru. Incearca te rog sa faci un backflip r1 si sa scapi fara zgarieturi.

» Post actualizat in 26 Nov 2014 14:24

Cu astfel de comentarii idioate se ajunge expert si supermembru. Incearca te rog sa faci un backflip cu r1 si sa scapi fara zgarieturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu port asterisk cu siret;sunt foarte multumit de ele; baietii au si asterisk cu sireturi si cu ,chingi(modelul nou) si evs-uri; toti sunt multumiti de ele.

ce trebuie precizat e faptul ca modelul nou se uzeaza mult mai repede in zona de chingi adica materialul care la cele cu sireturi e mai rezistent

don joy nu protejeaza la lovituri .

studiaza inainte sa cumperi ceva

 

La ce te referi cand spui ca Don Joy nu te protejeaza la lovituri?

http://media.betterbraces.com/media/catalog/product/d/o/donjoy-impact-guard-knee-and-shin-protector_1_1.jpg

 

Eu Don Joy mi-am luat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur sunt orteze ce ai tu? Caci am vazut ca pretul este foarte mic, undeva pe la 70-80$

http://www.orthomedmx.com/donjoy-impact-guard-knee-and-shin-protector

 

Ce ai vazut tu acolo sunt doar protectiile din plastic, facute sa se prinda de cadrul de metal.

 

Cadrul de metal costa undeva la 1750 RON / bucata.

 

Am trecut acum 2 saptamani pe la magazinul DonJoy de pe Batistei (in spatele hotelului Inter). M-am uitat mai cu atentie la orteze, si nu mi-a placut ca

se comprimau destul de mult pe partea laterala, exact in dreptul genunchiului.

 

Nu cred ca am generat din brate o forta de apasare mai mare de 5 ~ 10 Kg .. dar cadrul s-a deformat cam 1 cm spre interior. Asta inseamna ca daca se intampla sa cazi si sa fii prins genunchiul intre sol si motor, zona aceea se va deforma mult mai tare.

 

Poate ne pot lamuri cei care deja le poarta daca cumva protectiile optionale din plastic care vin montate pe cadrul de metal, rigidizeaza zona genunchiului.

 

Cred ca ar mai fi trebuit o banda de metal:

 

 

post-67543-0-49686500-1417076924_thumb.jpg

post-67543-0-49686500-1417076924_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti sa ai pe picior un cadru rigid care sa nu se deformeze deloc. Atunci ar ceda altceva sold glezna poate chiar coloana. Rolul ortezei este sa ajute musculatura nu sa ii preia toate funcțiile. Deci ideea ca daca iti pui orteze poti sa iti arunci pe genunchi un bolovan de 500kg fara sa patesti ceva e gresita. Orteza ajuta musculatura si preia socuri articulare. Ca si protectie mecanica: pietre lemne cazatura in genunchi etc partea de protecție cu padding e cea care te protejează

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti sa ai pe picior un cadru rigid care sa nu se deformeze deloc. Atunci ar ceda altceva sold glezna poate chiar coloana. Rolul ortezei este sa ajute musculatura nu sa ii preia toate funcțiile. Deci ideea ca daca iti pui orteze poti sa iti arunci pe genunchi un bolovan de 500kg fara sa patesti ceva e gresita. Orteza ajuta musculatura si preia socuri articulare. Ca si protectie mecanica: pietre lemne cazatura in genunchi etc partea de protecție cu padding e cea care te protejează

 

Ok, nu are nimeni pretentii exagerate .. toate protectiile iti au limitarile lor, numai ca la cati bani cer astia de la DonJoy pe o bucata de metal, 3 bretele cu arici si un ciorap (care se vinde separat), ma gandesc ca macar ar trebui sa fie o sustinere decenta la comprimari laterale.

 

De exemplu, orteza asta de la EVS are punctele de sustinere mult mai aproape de genunchi si s-ar putea sa aiba rigiditate marita in zona aia.

 

post-67543-0-07556200-1417084722_thumb.jpg

 

Inca ceva .. vanzatorul de la magazin ii tot dadea ca DonJoy sunt asa si pe dincolo, ca Asterisk sau EVS sunt de cacao, ca toata lumea din Brasov de la nu stiu ce club de enduro nici la tigara nu mai iese fara DonJoy, insusi Dani Otil le poarta (spus cu o intonatie de parca ar fi Marc Marquez) .. bla bla bla. Chiar asa de bune sunt comparativ cu concurenta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot compara decat cu asterisk model cu siret. Sunt mai confortabile deci mai ergonomice. Opun mai multa rezistenta la hiperextensie si au o mai mare rigiditate torsionala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am de 2-3 ani orteze DonJoy si sunt foarte multumit...

1. Faptul ca apesi pe exterior si ortezele flexeaza un e relevant. Incearca da le "indoi" pe directia "lateral" si ai sa vezi ca sunt foarte rigide.

2. Au blocaj pentru hiperextensie adica nu-ti dai genunchiul peste cap.

3. Sunt comode.

4. Preiau foarte bine socurile de torsiune, daca iti agati piciorul in ceva te trezesti pe burta dar cu genunchiul intreg.

5. Cam indestructibile, se mai scamosaza curelele de prindere dar nimic ce nu se repara cu ac si ata. Articulatia nu se strica.

Editat de tedted
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Salutare ,

Daca cineva mai este interesat de Orteze Motocross/Enduro pot recomanda Ortezele Ortema X-Pert , sunt fabricate de o clinica de ortopedie din Germania, X-PERT se distinge prin greutatea redusă combinată cu o stabilitate mare. Materialul din interior previne alunecarea protezei și oferă mare confort la purtare.Protecţia detașabilă pentru rotulă protejează zonele de multe ori expuse, care sunt predispuse la accidente cauzate de pietre și lovituri. Articulații ale genunchiului policentrice mecanice copiază mișcarea articulației naturale cât mai mult posibil. Articulațiile sunt realizate din oțel de înaltă calitate pentru a face faţă cerințelor dure ale moto-sportului. Per total proteza pentru genunchi X- PERT protejează şi stabilizează articulaţia genunchiului deoarece, a fost concepută pentru a satisface toate nevoile în participarea la moto-sport.

O puteti gasi si pe net , nu vreau sa divulg firma , dara daca cautati in gogle Ortema apare si distribuitorul in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am tot vazut modelul asta pe ebay.de si pare destul de ok, nu l-am incercat dar protectia de impact arata decent fata de POD-uri/Leatt-rui si alte orteze care sunt cam praf la enduro.


» Post actualizat in 27 Nov 2015 14:51

Dintre ortezele de top incercate, cele mai ok pentru enduro au fost MOBIUS X8-urile care ofera si cea mai buna protectie la impact, toate la un pret foarte competitiv. Eu mi-am comandat saptamana asta prin Garcya o pereche si astept sa ajunga in doua saptamani. POD a scos un model nou, K8 ULTIMATE care ofera o protectie (a patelei) mult mai ok fata de versiunile anterioare, k300 si k700 dar din cate am citit si acolo sunt probleme cu protectia patelei. De la POD am incercat doar K700 care sunt super comode, si isi indeplinesc functia de orteza destul de bine atata timp cat schimbi ligamentul la fiecare 75 ore sau 12 luni, si care costa putin peste 100 ron. Partea naoala este pretul si protectia slaba in caz de impact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare ,

Daca va ajuta informatia atasata in legatura cu cele mai bune orteze.

Le puteti gasi pozele pe google romania

 

 

Ortezele X-Pert de la Ortema

 

 

Proteza X-PERT beneficiază de mulți ani de experiență, dobândită în dezvoltarea și producția de proteze pentru genunchi si este o versiune disponibilă în 3 dimensiuni, care reduce în mod eficient riscul de leziuni la genunchi în moto-sport .Dezvoltat de oameni de stiinta , medici , ingineri și tehnicieni ortopedici cu o potrivire anatomica maxima al piciorului ,X-PERT se distinge prin greutatea redusă combinată cu o stabilitate mare. Materialul din interior previne alunecarea protezei și oferă mare confort la purtare.Protecţia detașabilă pentru rotulă protejează zonele de multe ori expuse, care sunt predispuse la accidente cauzate de pietre și lovituri. Articulații ale genunchiului policentrice mecanice copiază mișcarea articulației naturale cât mai mult posibil. Articulațiile sunt realizate din oțel de înaltă calitate pentru a face faţă cerințelor dure ale moto-sportului. Per total proteza pentru genunchi X- PERT protejează şi stabilizează articulaţia genunchiului deoarece, a fost concepută pentru a satisface toate nevoile în participarea la moto-sport. Dimensiuni:

Circumferința genunchiului este măsurată la mijlocul rotulei (patela). Piciorul trebuie să să fie complet întins cu mușchii încordati, în timp ce trageți degetele de la picioare în sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...