Sari la conținut

Amazonas


wallower
 Share

Postări Recomandate

"Amazonas"

 

este o motocicleta construita in anii '70 pina '80, secolul trecut in Brazilia.

 

Propulsata cu un motor de 1584ccm si 56cp, smuls din "VW-Käfer"

In anul 1978 a inceput firma "Amazonas Motocicletas Especiais - AME" sa construieasca acest gen de motocicleta in trei versiuni: "Turismo Luxo", "Esporte Luxo" si "Militar Luxo".

Piesele din care se compunea era de la Ford, VW si chiar de la Mercedes.

Viteza max. 140km/h, greutate era dupa model intre 370kg pina 530kg, rezervor 30 litrii, lunga de 2,24m si lata de 1,05m.

Cum adica...piesele din care se compunea...erau de la Ford, Mercedes si VW?

Adica astia faceau comanda de piese de la firmele in cauza?

Sau alergau bezbetici pe strazi sa gaseasca masinile de care aveau nevoie...la second hand....?

 

:bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam de mult de motoreta asta, a aparut pe vremuri in almanah auto 88' (il am acasa). Pe vremea aceea era cea mai grea motocicleta din lume.

Uite alta mororeta cu motor "imprumutat" de la o masina - BFG Odysee, de productie franceza cu motor de Citroen Axel, asemanator ce Oltcitul. Era mult mai nervoasa decat Amazonas

- 1300 cmc, vreo 70-75 cp, si "lua" suta in vreo 5 sec. A fost si motoreta de politie in Franta.

post-1568-1165907422_thumb.jpg

Editat de ghost-rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motocicleta AMAZONAS a fost kiar considerata de serie in perioada 1992-1995 fiind trecuta in toate cateloagele concernului motorad...

 

... imi aduc aminte ca in aceiasi perioada a aparut si un test cu ea in revista moto revu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam de mult de motoreta asta, a aparut pe vremuri in almanah auto 88' (il am acasa). Pe vremea aceea era cea mai grea motocicleta din lume.

Uite alta mororeta cu motor "imprumutat" de la o masina - BFG Odysee, de productie franceza cu motor de Citroen Axel, asemanator ce Oltcitul. Era mult mai nervoasa decat Amazonas

- 1300 cmc, vreo 70-75 cp, si "lua" suta in vreo 5 sec. A fost si motoreta de politie in Franta.

Ce coltzoasa forma are, zici ca-i tehnologie stealth! asa ca normal ca a fost de politie, doar nu o s-o dea la pacatosi sa scape de radar :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce coltzoasa forma are, zici ca-i tehnologie stealth! asa ca normal ca a fost de politie, doar nu o s-o dea la pacatosi sa scape de radar :bow:

La cum arata numai birocratilor care cumpara utilitare le-ar putea place,ptr institutii gen politie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...