Sari la conținut

Inmatriculare Scuter 150, Din Italia In Romania


Laurențiu Huzum
 Share

Postări Recomandate

Eu, luna asta am inmatriculat o moto din Italia. Nefiind in aceeasi situatie ca si tine, ci eu am cumparat-o de la un italian, am avut nevoie de Targa, certificatul de export si contract de vanzare-cumparare intre mine si proprietarul din Italia. Multi spun pe forum ca nu mai poti inmatricula din Italia sau inmatricula mai greu dar m-am convins ca nu este deloc asa, deci se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, luna asta am inmatriculat o moto din Italia... Multi spun pe forum ca nu mai poti inmatricula din Italia sau inmatricula mai greu dar m-am convins ca nu este deloc asa, deci se poate.

Multi vorbesc din auzite,dar toate aceste informatii sunt publice si se pot lua de pe site-urile institutiilor publice care "presteaza" serviciul, inclusiv pretul.

Mai jos este un copy paste de pe site-ul unei prefecturi si banuiesc ca si la RAR se gaseste acelasi lucru in ceea ce priveste partea lor de treaba

:

Documente necesare pentru inmatriculare permanentă în cazul vehiculelor uzate din import aflate la prima înmatriculare în Romania

 

· cerere inmatriculare; completată de proprietar având semnătura şi ştampila, după caz, a proprietarului;

· actul de proprietate (dacă este redactat într-o limbă străină se depune şi traducerea legalizată a acestuia), original şi fotocopie;

· Cartea de Identitate a Vehiculului - original şi fotocopie – cu folia de securizare aplicată de R.A.R.;

· fişa de înmatriculare cu viza de la Administraţia Financiară a Primăriei de domiciliu sau nevizată, caz în care se prezintă un certificat fiscal;

· chitanţa plăţii taxei de înscriere – se achită la Administraţia Financiară a Primăriei de domiciliu;

· asigurare obligatorie RCA valabilă cel puţin 6 luni, original şi fotocopie;

· chitanţa reprezentând contravaloarea certificatului de înmatriculare – 37 RON, se achita la C.E.C.

· act de identitate original şi fotocopie;

· Plăcuţele de înmatriculare străine;

· Inspecţia tehnică periodică, în termenul de valabilitate;

· Certificatul de Autenticitate – eliberat de R.A.R. după caz; în termenul de valabilitate înscris pe acesta;

· documentele de înmatriculare eliberate de autorităţile străine, în original, se reţin de către compartimentul înmatriculări;

· dovada efectuarii formalitatilor vamale, dupa caz – original si copie legalizata;

· dovada achitarii timbrului de mediu conform OUG nr. 9/2013

 

NOTĂ:

· În cazul persoanelor juridice, ca acte de identitate se prezintă: împuternicire tip pentru depunerea documentelor, fotocopie de pe actul de identitate al împuternicitului, fotocopie de pe certificatul unic de înregistrare a societăţii;

· Contravaloarea plăcuţelor de înmatriculare se achită la ghiseu, 20 RON/placuţă; 45 lei contravaloarea serviciului de atribuire preferentiala.

RECOMANDĂRI:

Dacă aţi achiziţionat vehiculul de la un intermediar înainte de a fi înmatriculat în România, solicitaţi acestuia C.I.V., Certificat de Autenticitate şi I.T.P.,

Următorul pas este la Administraţia Financiară pentru luare în evidenţă şi plata taxelor (printre care şi taxa de înscriere) – vizarea fişei sau certificat fiscal;

Dosarul este complet după achitarea taxei de certificat la C.E.C. , achitarea timbrului de mediu la Trezorerie şi fotocopierea celorlalte documente enumerate.

Dovada de circulaţie, C.I.V. şi plăcuţele se eliberează in aceeasi zi cu depunerea documentelor, iar certificatul de înmatriculare se trimite în max. 15 zile la domiciliu prin poştă. În caz că din motive diverse nu aţi intrat în posesia acestuia,

la expirarea dovezii de circulaţie puteţi să solicitaţi eliberarea, personal, de la sediul nostru.

 

PS: Fiecare retine de aici ce are nevoie in functie de fiecare caz in parte, autovehicul, etc. La motociclete nu este nevoie de exemplu de taxa de mediu, s.a.m.d.

» Post actualizat in 24 Feb 2015 10:43

Aici luat de pe site-ul RAR-ului in 30 de sec de cautare:

 

http://www.rarom.ro/RO/article--Condi%C5%A3ii_de_eliberare_a_C%C4%83r%C5%A3ii_de_Identitate_pentru_vehiculele_care_au_fost_%C3%AEnmatriculate_%C3%AEn_Uniunea_European%C4%83--197.html

Editat de baby_blues
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...