Sari la conținut

Arc selector cutia de viteze (făcut acasă)


Piro
 Share

Postări Recomandate

Arcul de torsiune din cutia de viteze ce aduce selector în poziţia iniţială ,la unele motociclete mai vechi şi rare se găseşte foarte greu ,cum a fost în cazul meu şi pentru că nu am vrut să risc din nou să cumpăr o piesă de la mii de kilometri ca să aflu că nu se potriveşte aşa că am făcut-o singur cu nişte scule simple : Patent , Gură de lup,pânză de tăiat , o ţeavă mai mică sau maxim egală cu diametru interior al arcului original şi un arc de pat gros , rezistent în condiţie bună.

1 Se taie o o bucată mai lungă de arc din zona unde nu a fost solicitat.

2 Se lasă la ambele capede o distaţă mai lungă neîndoită.

3 Se presează sârma pe ţeavă cu gura de lup ce prinde pe o parte arcul iar pe cealaltă interiorul ţevii

4 Se îndoie cu mâna presat către interiorul spirei fără a lăsa spaţii între rânduri.

5 Se lasă o distanţă de 1-2 centimetri toleranţă şi se taie capetele .

6 se îndoie capetele după modelul arcului original cu ajutorul gurei de lup şi a patentului

7 se verifică pe selector şi în interiorul cutii dacă se potriveşte

8 după ultimele rectificări se taie capetele la mărimea originală

9 Arcul trebuie să funcţioneze perfect , prin torsionare îndoitura trebuie să se facă din inelul spirelor fără a se trage dinţii de pe suport şi fără ca arcul să se încline .

10 Dacă nu vă iese din prima mai încercaţi , nici mie nu mi-a ieşit primul arc , să folosiţi sârmă de grosimi apropiate iar dacă arcul original era mai tare îndoiţi dinţii mai tare apoi puneţii arcul încordat pe selector,selector cu noul arc trebuie să revină rapidlzdvk.jpg2yzk2dk.jpg28u0exg.jpg2u6pp47.jpg în poziţia iniţială fără avea joc sau alte probreleme.

id9ks3.jpg

 

2ewpq40.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intai am citit tehnologia si pe urma am vazut pozele, ma tot intrebam la ce ai folosit gura de lup si cum ai folosit-o sa prinzi arcul, pe urma mi-am dat seama ca era vorba de un cioc de papagal. Nu ai incercat ca sa mearga mai usor intai sa decalesti sarma de otel si odata facut arcul s-o recalesti?

Ti-a iesit foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am îndoit sârma de arc la rece fără nici un tratament special ,ce-i drept a fost destul de tare dar a meritat ,funcţionează perfect ,acum să văd câţi ani mă ţine.


» Post actualizat in 01 Jun 2015 10:31

Nu am vrut să risc să decalez sârma,chiar dacă era mai uşor să o îndoi , mi-ar fi luat mai mult timp să o calez şi din câte am auzit de la alţi mecanici care au mai încercat nu mai iese cu rezistenţa ei originală din fabricaţie unde se respecă parametri termici şi chimici cu precizie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am îndoit sârma de arc la rece fără nici un tratament special ,ce-i drept a fost destul de tare dar a meritat ,funcţionează perfect ,acum să văd câţi ani mă ţine.

» Post actualizat in 01 Jun 2015 10:31

Nu am vrut să risc să decalez sârma,chiar dacă era mai uşor să o îndoi , mi-ar fi luat mai mult timp să o calez şi din câte am auzit de la alţi mecanici care au mai încercat nu mai iese cu rezistenţa ei originală din fabricaţie unde se respecă parametri termici şi chimici cu precizie.

Decalitul e mai greu ca trebuie sa inrosesti apoi sa racesti treptat (in cenusa), calitul merge repede, inrosit si aruncat in apa. Testeaza de proba pe o bucata ramasa.

La bronz e invers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine ca nu te-ai riscat cu tratamente termice. Acolo trebuie atelier specializat, sa controlezi atat temperatura, cat si durata unui proces. Nu e de home made. Arcului tau i-ar mai trebui o detensionare dar merge si asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...