Sari la conținut

Tur Romania 2015


Amiral
 Share

Postări Recomandate

@initiator: colegule, apoi hai tu cu propuneri, idei, sugestii, trasee, etc si vezi cine ar veni cu tine

altfel alatura-te unui grup care are deja ceva planuri pentru aceea perioada, sigur o sa gasesti asa ceva pe aici ........

 

numai bine si concediu fain!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

avand in vedere ca nu am fost niciodata in grup prin tara, vroiam sa posteze cineva cu experienta care a mai facut asa ceva si stie locurile de camping si pe unde este frumos, tot ce pot sa va spun ca sigur in traseu vor intra Sighisoara, Transalpina, (Transfagarasean), Maramures, drumul care leaga Maramures de Moldova.

 

Daca vreti eu pot sa fac un traseu fara nici un fel de problema, dar ar fi fost bine cei experimentati in touring sa posteze un plan da bataie.

 

@dezamagitoru: 110 este viteza optima de functionare pentru 650ST, atat ca si turatii cat si consum, mai tare nu are rost ca oricum suntem in plimbare nu la concurs, scopul nostru este sa ne plimbam sa campam sa vizitam.

Editat de Amiral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca 110 va fi viteza maxima , atunci media va fi spre 70, ca mai sunt si curbe nu e campuia Nulabor pe la noi pe aici.

 

Da ai dreptate m-am exprimat eu prost : o sa editez postul. Viteza maxima de 120 :)

» Post actualizat in 02 Jul 2015 11:49

Nu pot edita Postul, rog un admin sa modifice : "viteza medie 100-120 kmh." cu viteza maxima 120 kmh.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Amiral: Completeaza-ti datele de profil, o sa vezi ca lumea e mult mai prietenoasa dupa aia ;)

 

In alta ordine de idei, viteza medie nu-i tot una cu viteza de croaziera.

Merg destul de mult prin tara si viteza medie din bord indica cel mai des intre 66 si 68 km/h.

 

Eu cu inca o gasca plecam la sfarsitul lui Iulie intr-un semitur al tarii, tintim Dobrogea/Delta Dunarii. Poate ne intersectam.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine se baga la un tur sa zicem de 12-14 zile de tara? viteza medie 100-120 kmh.

propun la inceputul lui August.

Va rog sa veniti cu sugestii.

 

viteza maxima este cea care ti-o permite drumul / grupul in asa fel incat sa faci si turism. altfel e nepotrivit sa spui viteza medie. pe alocuri poti sa o mai tunzi la viteza sa te mai racoresti sau sa ajungi la cazare mai repede, etc. Dar e doar o exceptie de la regula, nu o regula in sine.

 

un traseu iti propun prin imaginea de mai jos, eu l-am facut fara multe stresuri pe telefon si l-am realizat pe segmente, in functie de timp. am evitat moldova tocmai pt ca am fost de pre amulte ori si nu mai aveam interes.

 

desigur, e doar o idee.

post-83370-0-05968500-1435849975_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu o sa plec intr-un mic tur pe la inceputul lui August, as vrea sa ajung in urmatoarele puncte:

 

- Transfagarasan (mai jos de Balea, spre Sibiu, am auzit de un loc frumos de campare, vreau sa-l incerc in prima noapte)

- Cisnadioara

- Sibiu

- Biertan

- Sighisoara

- Lacul Rosu

- Cheile Bicazului

- Roznov

- Iasi

- Galati

- 2 Mai

- Cateva plaje mai uitate de pe la Bulgari

- Adamclisi

- Cernavoda

- Bucuresti

 

Timpul alocat - 2 saptamani - cam scurt, dar mai mult nu am putut sa luam de la munca.

Daca iti surade vreo portiune .. poate ne intersectam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Organizarea unei excursii asa de lungi si importante in viata ta, pentru ca inteleg ca este prima si banuiesc reprezinta CO din an, se face cu totul altfel.

Iti alegi un traseu, sa zicem Moldova si Bucovina, iei harta si incepi sa schitezi etapele in functie de cit stii ca poti merge, de obiectivele din zona, de cazare, de starea drumurilor, iar daca ai dubii, vii si intrebi sau cauti in istoricul acestui forum si gasesti toate informatiile necesare sau te ajuta colegii.

Mai ales cind vrei sa inviti si pe altii sa mearga cu tine, trebuie sa propui intii, apoi in functie de ce afli din documentare si de la ceilalti, modifici si stabilesti varianta finala.

Iar despre mersul in grup intr-o tura mai lunga de 1-2 zile este deja o iluzie, nu o poti realiza niciodata, sau foarte greu dar in zone cu adevara interesante si cu oameni experimentati, cu potential, mai studiaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand eu zic ca trebuie sa iti stabilesti obiectivele, ce vrei sa vezi si cat vrei sa stai in fiecare loc. Dupa ce ai pus asta pe hartie turul tau o sa inceapa sa prinda contur.

 

Urmeaza stabilirea locului de dormit, hotel/hostel/pensiune, sau camping, sau amandoua, asta e si in functie de buget (eu spre exemplu vreau camping si din motive financiare dar si pentru ca imi place dormitul la cort), urmeaza gasirea acestor locuri, tata google te ajuta aici.

 

Urmeaza legarea obiectivelor, maps.google.com te ajuta aici, doar ca poti sa introduci maxim 10 puncte de interes, eu am folosit tyre, dupa stabilirea traseului poti sa il salvezi in tot felul de formate pentru tot felul de gps-uri, ti-l recomand. Trebuie sa fi realist, nu iti supraestima puterile, daca nu ai facut nicio tura mai lunga pana acuma, iesi din bucuresti, mergi 300 - 400 de km si vezi cum te simti, trebuie sa ai o idee de cat poti sa mergi.

 

Intreaba de starea drumurilor, cauta pe google streetview (dar nu uita ca imaginile alea sunt din 2010 - parca)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bmwio

 

Ai perfecta dreptate in ce zici nu te contrazic dar:

 

1. vroiam sa stiu daca sunt potentiali calatori in mica aventura, odata ce ne strangem cativa (daca ne strangem) in functie de fiecare alegem un traseu astfel incat sa fie placut pentru toti (nu pot sa fac traseul de unul singur pe unde imi place numai mie).

2. fiind prima data cand plec prin tara nu stiu locurile de camping de aceea am facut acest topic, odata ce ne strangem o sa facem si traseul, ala sa fie ultima problema


» Post actualizat in 26 Jul 2015 12:49

Salut,

 

mai este 1 saptamana pana plec prin tara, se baga cineva? vreau sa fac traseul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...