Sari la conținut

releu de semnalizare atat de 10w cat si de 21W ?


Postări Recomandate

Salut, nu stiu daca postez unde trebuie. Am cumparat semnalizari universale cu becuri incandescente de 10w si stau mereu aprinse. Nu vreau sa pun rezistente sau sa fac improvizatii. Vreau sa schimb releul original de 21w cu unul de 10w numai ca al meu are 3 pini iar pe piata gasesc aproape doar cu 2 pini. Am gasit aici un releu, am cautat pe site-uri informatii despre el si cica comuta la 10/21w, dupa cum scrie aici. Ce inseamna asta? Mi s-ar potrivi? Ca n-as da pe asta aproape 100 de lei, cu tot cu transport. As prefera sa am pe viitor releu de 10w fiindca majoritatea semnalizarilor universale de care abunda piata sunt pe 10w.

 

Merci

 

PS: stiu ca-s multe topicuri doar ca sunt despre led-uri dar pe mine nu ma intereseaza sa trec pe led.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, nu stiu daca postez unde trebuie. Am cumparat semnalizari universale cu becuri incandescente de 10w si stau mereu aprinse. Nu vreau sa pun rezistente sau sa fac improvizatii. Vreau sa schimb releul original de 21w cu unul de 10w numai ca al meu are 3 pini iar pe piata gasesc aproape doar cu 2 pini. Am gasit aici un releu, am cautat pe site-uri informatii despre el si cica comuta la 10/21w, dupa cum scrie aici. Ce inseamna asta? Mi s-ar potrivi? Ca n-as da pe asta aproape 100 de lei, cu tot cu transport. As prefera sa am pe viitor releu de 10w fiindca majoritatea semnalizarilor universale de care abunda piata sunt pe 10w.

 

Merci

 

PS: stiu ca-s multe topicuri doar ca sunt despre led-uri dar pe mine nu ma intereseaza sa trec pe led.

Pai inainte releul iti functiona? Daca e de 21W trebuie sa mearga. Ai semnalizari de 10w dar vezi ca sunt comandate cate doua, adica releu de 20w.

Poti lua orice releu de scuterica chiar daca are doar 2 pini, faci mici modificari la cupla.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Releul de 21 le aprinde doar ca stau aprinse, nu clipesc si nu se aude clic-clac ci un clic continuu. O sa-l iau, totusi, pe cel verde cu 3 pini. Apoi mai vorbim. Merci

 

LE: ce modificari sa fac la cel cu 2 pini daca asta nu merge?

Editat de arheologul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Releul de 21 le aprinde doar ca stau aprinse, nu clipesc si nu se aude clic-clac ci un clic continuu. O sa-l iau, totusi, pe cel verde cu 3 pini. Apoi mai vorbim. Merci

 

LE: ce modificari sa fac la cel cu 2 pini daca asta nu merge?

Eu te intrebasem daca el inainte mergea, intelesesem ca le tine aprinse tot timpul.

La 2 pini trebuie sa identifici in vechea cupla +12 si semnalul, pentru asta pui contactul si vezi pe care pin apare 12v fata de sasiu, pe urma pui pe ohmetru cea mai mica valoare si din cele 2 ramase alegi unul si masori intre acesta si masa, actionand semnal stanga sau dreapta ar trebui sa vezi o diferenta, daca observi ceva asta e semnalul daca nu probabil celalalt pin este, pentru verificare treci si pe celalalt. Astea sunt cele doua conexiuni care vin la releul cu doi pini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...