Sari la conținut

Problema turometru (arata cu 2000 rpm mai putin)


Minu
 Share

Postări Recomandate

Stie cineva sa-mi dea un sfat?Am un CBR600 F2 si am probleme cu turometrul.La inceput nu mergea deloc,dupa aia nu arata mai mult de 2000rpm,dupa aia 3000,acum se duce pana in limitare insa indica mereu cu 2000rpm mai putin decat am pe bord (cel putin la turatii medii),de ex la ralanti nici nu se ridica acul,la 5000 imi arata 3000.De la ce sa fie oare?Bordul l-am desfacut si i-am dat cu spray la acul indicator dar degeaba,am verificat firele,am facut schimb de la cineva cu un CDI si nimic.Ce sa mai verific,de la ce sa fie oare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva sa-mi dea un sfat?Am un CBR600 F2 si am probleme cu turometrul.La inceput nu mergea deloc,dupa aia nu arata mai mult de 2000rpm,dupa aia 3000,acum se duce pana in limitare insa indica mereu cu 2000rpm mai putin decat am pe bord (cel putin la turatii medii),de ex la ralanti nici nu se ridica acul,la 5000 imi arata 3000.De la ce sa fie oare?Bordul l-am desfacut si i-am dat cu spray la acul indicator dar degeaba,am verificat firele,am facut schimb de la cineva cu un CDI si nimic.Ce sa mai verific,de la ce sa fie oare?

Daca ai inlocuit CDI-ul de pe motocicleta ta, cu un alt CDI pentru care functioneaza corect tahometrul la motocicleta ( tot F2) respectiva, si persista problema, este clar ca aparatul indicator este defect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am inlocuit cu un alt CDI de la un F3 de la cineva si facea fix la fel.Deci varianta ramane sa iau un bord cu totul sa inteleg? :)


» Post actualizat in 17 Jul 2015 09:12

Apropo,e pisibil ca F2-ul sa aiba 2 CDI-uri,asa mi-a zis cineva?Eu am schimbat CDI acela de langa releul de incarcare,prins pe cadrul de la codita.Oare merge sa iau un bord si sa schimb doar piesele de la turometru,nu as vrea sa pierd kilometri reali ai motocicletei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...