Sari la conținut

Cine Nare Cric Central....


Barna
 Share

Postări Recomandate

Sal,mam hotarit sa deschid un topic,ca sunt multi care nu stiu ce se intamla cu motorul lor cand nu este pus pe cric central si le lasa 2,3 luni chiar si mai mult timp nemiscat(vine iarna).

Din cauza greutati ce se lasa pe anvelope in timp ce stau 2,3 luni chiar si mai mult timp nemiscati se crapa,eu sa evit treaba asta ridic motorul de la sol,si le ung cu silicon anvelopele ,dureaza cam 10 minute :finger: .

Daca folosim cricul lateral si nul ridicam motorul de la sol putem sa avem probleme si cu simerigul din telascop fata stg.

Na bine,ia scrieti si voi ceva,sa vedem cine cum si ce ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imbatrinirea gumelor e influentata de conditiile in care stationeaza....una e sa ai gumele pe raft in casa si alta e sa fie montate pe motor,in frig,supuse unei permanente solicitari de greutate.

la fel,daca stau in soare, se coc...sau afara in ploaie.

chestia cu cricul central e valabila...de aia nu am avut niciodata asa ceva la motoarele mele.....hahahaha

decat sa-i pun.....mai bine schimb gumele mai des.

 

zic,nu spun.

 

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imbatrinirea gumelor e influentata de conditiile in care stationeaza....una e sa ai gumele pe raft in casa si alta e sa fie montate pe motor,in frig,supuse unei permanente solicitari de greutate.

la fel,daca stau in soare, se coc...sau afara in ploaie.

chestia cu cricul central e valabila...de aia nu am avut niciodata asa ceva la motoarele mele.....hahahaha

decat sa-i pun.....mai bine schimb gumele mai des.

 

zic,nu spun.

B.

Nu trebe sa ai ,nici eu nu am :finger: ,dar putem sa folosim ceva de genul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai baieti, de ce nu incercati cu 1 sau 2 cricuri hidraulice?nu cred ca o sa coste cat un stander.sunt si mult mai mici decat un stander ca dimensiuni.

puneti un cric in fata si unul in spate.dar sa puneti si o scandura in capul cricului, pentru ca sustinerea sa se faca pe ambele tevi ale cadrului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[nu mai bine folosim o naveta de bere -dupa ce in prealabil golim continutul? :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar o combinatie stander de spate - cric de masina sub motor? Sau, ca sa nu dai bani pe cric, o ridici doar cu cricul, pui dedesubt niste caramizi (sau o naveta de bere solida), dupa care dai cricul jos. Standerul ala lateral mi se pare prea complicat si, probabil, este scump. Sau folosesti doar standerul de spate si la 2-3 zile mai invarti roata din fata, sa nu stea tot timpul presata in acelasi loc. Sau fara stander, dar rotesti ambele roti periodic. Sau o tii in pat si-i dai lapte de 3 ori pe zi. Iata, idei se gasesc, fraieri sa le aplice e mai greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar o combinatie stander de spate - cric de masina sub motor? Sau, ca sa nu dai bani pe cric, o ridici doar cu cricul, pui dedesubt niste caramizi (sau o naveta de bere solida), dupa care dai cricul jos. Standerul ala lateral mi se pare prea complicat si, probabil, este scump. Sau folosesti doar standerul de spate si la 2-3 zile mai invarti roata din fata, sa nu stea tot timpul presata in acelasi loc. Sau fara stander, dar rotesti ambele roti periodic. Sau o tii in pat si-i dai lapte de 3 ori pe zi. Iata, idei se gasesc, fraieri sa le aplice e mai greu.

 

cum zici tu cu cric auto, asa merge si cricul auto hidraulic.cu 20 ron gasesti sh.

are avantajul ca toata miscarea sa este pe verticala, spre deosebire de cele mecanice, la

care apar solicitari laterale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu cric de masina nu merge,e riscant,suprafata de contact e f mica ....

alea cum zice Barna sunt gandite pt asta.....improvizatiile duc la accidente si rezultatele vin cu multa bataie de cap.

din experienta zic,daca vulcanul reuseam sa-l inclin singur,pe partea cu cricul si sa bag un butuc sub motor(f greu,si nu era stabil),la shovel nu mai merge,e prea greu.

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...