Sari la conținut

Nostalgia Trecutului


SRJN
 Share

Postări Recomandate

Vizitator _Raul_

Mie pur si simplu imi plac motocicletele :D . Daca as avea suficienti bani eu mi-as cumpara si speeder si street si touring-enduro si cross si clasic, de toate. Sau, macar, mi-ar placea sa ma dau cu n`spe mii de modele de motociclete.

Pentru mine fiecare motocicleta are farmecul ei si este acel obiect facut pentru o anume placere.

Imi plac motocicletele vechi pentru designul lor si le respect pentru inovatiile tehnice pe care le-au adus atunci in prim plan, inovatii dintre care unele fac fata si astazi cu brio contemporanelor. Si ma gandesc aici la Munch-ul Mammut TTS 1200 pentru care nu existau cauciuce in acele vremuri care sa reziste la puterea si viteza dezvoltata de el.

La fel de mult imi place insa si ce iese din mana celor de la Bimota (Db5-ul si Delirio sunt ceva de vis), Mv Agusta, Aprilia (Mana si Shiver...), sportivele de la Ducati, seria Mt de la Yamaha sau orice alta model care aduce ceva nou, inovator.

Din pacate la ora actuala mai toate modelele marseaza pe un anumit design, in functie de categoria unde se incadreaza. Se imprumuta solutii de la o marca la alta non-stop si se cade deja in penibil atunci cand solutia tehnica a marcii X este copiata de restul marcilor anul viitor.

Ce marca mai are astazi 6 cilindri in linie cu cardan, rezervor trunchiat sau far dreptunghiular pe nakeduri? Foarte putine marci mai fac actualmente motociclete clasice cu adevarat deosebite. O perioada Kawasaki a tinut stindardul cu W 650 iar la ora actuala avem Triumph si Ducati, plus Voxanul care are un model deosebit, si anume Black Magic-ul.

In concluzie, raman la ideea ca imi plac motocicletele vechi fiindca sunt cu totul altceva decat ce gasesti astazi :finger:. Iar unele sunt inca suficient de fiabile ca sa isi mai traiasca tineretea pentru a doua oara - vezi japonezele > 1980 :D :P .

 

 

 

Off-topic :

Cu citiva ani in urma de exemplu, am fost cu o masina de pompieri "Magirus 150D 10A" 4x4 din 1967 si remorca, pina la Sibiu si inapoi. Am vrut sa vad cum se conduce asa ceva la drum lung ca aici merg cu ea numai in poligon offroad. A fost fantastic.

 

:banana: Super tare experienta asta. Sa il stapanesti cu placere.

Intr-o primavara, cand bagam ture pana tarziu de tot, eram oprit pe la vreo 2 noaptea in mijlocul unui sat de langa Timisoara si imi fumam linistit tigara, cand deodata am auzit un vuiet capabil sa trezeasca tot satul, venind de la vreo 1 km departare, de ziceai ca e razboi. La orizont prin intuneric se observa ceva ce parea un camion. Era un Magirus al unitatii militare situata la cativa km de acolo. Era imens de parca nu se mai termina iar motorul parca era unul de vapor. Am ramasa ca broasca la poze cat timp i-a luat lui sa treaca prin tot satul ala.

 

PS - Si fiindca am tot vorbit intr-un post anterior de Kawasakiul Z 2300 cu 12 cilindri in V, iata-l

KAWASAKI Z 2300

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut odata la arc un Voxan.Era ca cel din stanga.

 

Cafe Racer 05 http://motosfrance.free.fr/img/voxan/cafe_racer.jpg

 

 

aproape moto perfecta dupa mine: Cagiva Raptor

 

cadru,suspensii,design italian + motor japonez = made in heaven

Editat de Dan_06.06.06
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiind o firma mult mai mica facut aproape mereu moto de o cal. si fiabilitate inferioara celorlalte 3 firme jap

Ca

dov preturile la sh la Kawa sunt cele mai mici fata de H,YSau S la aceeasi clasa ,an ,km,etc.

Personal am avut 2 Kawa dar nu m-au impresionat in mod deosebit,ba din contra .

Mie imi plac clasicele ,unele modele chiar f mult,printre care se numara si Z1300,dar prefer sa ma dau pe motociclete de gen mai noua,mai performante,nu cred ca "dragoste aut.pt. moto" inseamna sa-mi placa PS nu neg existenta categ manelistilor care si-au achiz in ultima vreme moto pt ca este la moda

 

Nu stiu pe ce te bazezi cand afirmi ca cei de la Kawa fac motociclete de o calitate si fiabilitate inferioara celorlalte trei firme (probabil pe nimic,argumentele tale sunt vagi), dar ce este clar este ca exagerezi.Chiar cam tare.Faptul ca ai avut doua Kawa care te-au impresionat intr-un fel negativ nu inseamna nimic.Fiecare are dreptul la parere.Ne-am spus-o amandoi.Eu apreciez toate motociletele.Incepand cu Minsk si terminand cu Y2K(mai putin Hiosungurile si Baotianurile). Nu am spus ca trebuie sa iti placa sa sa surubaresti la motociclete ca sa afirmi ca nutresti dragoste pentru acest vehicul.Rastalmacesti cuvinte.Am spus ca dragostea autentica pentru motociclete este inlocuita de ignoranta si ingamfare la cei mai multi "motociclisti" ,lucru adevarat si de necontestat.Faptul ca mergi pe motocicleta si atat, nu te face motociclist.A fi motociclist este un mod de viata.Adica sa te trezesti dimineta cu motociclete in cap si sa te duci la culcare tot cu ele acolo.Si pana te trezesti iar, sa visezi motociclete.Insamna sa te bagi in datorii pana in gat pe la banci ca sa iti cumperi motor si sa il platesti ani de zile cu varf si indesat.Sa nu iti cumperi nimic altceva decat chestii care au legatura cu motocicleta.Sa mananci motociclete pe paine.Parerea mea...

 

On topic.

 

Sper sa ajung odata la o maturitate financiara care sa imi permita sa imi cumpar un Z1 restaurat de la Japsirauta. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cred ca, cea ce descrii tu este un stagiu de "visatori" inainte sa devii "motociclist" si "exageranti" cei ce au trecut de un "motociclist" normal.

Eu le spun "fanatici" sau "fetisisti"!

Totol este numai atunci placut, cit timp ramai cu picioarele pe pamint. Daca depasesti limita asta nu mai esti "motociclist", crede-ma!!!

 

Dar cum ai spus si tu: "Parerea mea"...

 

Sa auzim de bine,

Vincent

 

Asta ar trebui luata asa ca din partea unui batran nu...? Bine atunci fi tu "motociclist" si o sa fiu eu "fetisist".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ar trebui luata asa ca din partea unui batran nu...? Bine atunci fi tu "motociclist" si o sa fiu eu "fetisist".

Easybyker,mai intai easy byker. :crack: nu trebuie sa ne aprindem prea tare....nici eu ,cred ca nici Wallower nu are nimic pers cu tine si nu cred ca are rost sa transformam topicul in "care -i mai biker dintre bikeri". Nu esti singurul care are numai motoare in cap,iar wallower este mai tanar ca multi alti tineri.,dar are mai multa experienta .si arata un pic mai sifonat din cauza anilor,alta diferenta eu nu vad fata de alti rideri mai tineri ca varsta. Cat priveste parerea mea despre Kawa nu e proasta,ci ca este sub nivelul celorlalte 3 marci jap,parere care o impartasesc multi altii.la fel cum multi altii sunt fani Kawa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact. Nu transformati discutia in altceva.Sunt destule discutii despre care e mai biker.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eu sunt cel mai biker si eu decid cine e biker si cine nu. :crack: :crack: :crack:

Editat de Dan_06.06.06
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu pe ce te bazezi cand afirmi ca cei de la Kawa fac motociclete de o calitate si fiabilitate inferioara celorlalte trei firme (probabil pe nimic,argumentele tale sunt vagi), dar ce este clar este ca exagerezi.Chiar cam tare.Faptul ca ai avut doua Kawa care te-au impresionat intr-un fel negativ nu inseamna nimic.Fiecare are dreptul la parere.Ne-am spus-o amandoi.Eu apreciez toate motociletele.Incepand cu Minsk si terminand cu Y2K(mai putin Hiosungurile si Baotianurile). Nu am spus ca trebuie sa iti placa sa sa surubaresti la motociclete ca sa afirmi ca nutresti dragoste pentru acest vehicul.Rastalmacesti cuvinte.Am spus ca dragostea autentica pentru motociclete este inlocuita de ignoranta si ingamfare la cei mai multi "motociclisti" ,lucru adevarat si de necontestat.Faptul ca mergi pe motocicleta si atat, nu te face motociclist.A fi motociclist este un mod de viata.Adica sa te trezesti dimineta cu motociclete in cap si sa te duci la culcare tot cu ele acolo.Si pana te trezesti iar, sa visezi motociclete.Insamna sa te bagi in datorii pana in gat pe la banci ca sa iti cumperi motor si sa il platesti ani de zile cu varf si indesat.Sa nu iti cumperi nimic altceva decat chestii care au legatura cu motocicleta.Sa mananci motociclete pe paine.Parerea mea...

 

On topic.

 

Sper sa ajung odata la o maturitate financiara care sa imi permita sa imi cumpar un Z1 restaurat de la Japsirauta. :crack:

:crack: bre ,ce sa zic ,m-ai lasat paf....in primul rind felicitari pt. 'mergi pe motocicleta' si nu 'te dai pe motocicleta', sau ma dau cu motorul....si eu m-am bagat pina peste cap ,am nu stiu cite banci,....si eu am fost categorisit de unii ca sunt la stadiul de visare ca nu am motocicleta....probabil cei care nici macar nu saluta pt. ca habar nu au de vremurile trecute...cum spunea nea dan nastase -ce vremuri, si ce vulpite...treaba frumoasa cu bancile e ca sunt si cap de familie si suntem 8 :blink: in casa ... salariul.....ai scris foarte frumos , nu stiam ca exista multi asemenea motociclisti, totusi....sunt multi cre au aceasta pasiune si nu au de a face cu internetul..nae fratele lui radu un baiat extraordinar [gemenii din giulesti]totusi fiecare din noi are un mod diferit de a gindi si de a vedea lucrurile...parca e prea mult ceea ce spui-frumusetea vietii are si alte laturi-dumnezeu, sotia, copiii, prietenii adevarati, natura,].si eu cint cind merg pe motocicleta sau ascult musica, dar parca e prea mult ce spui tu-oricum simpul mers pe motocicleta, nu stiu cit de mult conteaza destinatia ,e extraordinar , e ceva ce trece dincolo de material.... :hug: oricum va salut pe toti cei de aici -topicul cu clasicism si nostalgie-si va urez la totimanelisti , budisti, motociclisti sau simpli oameni fara pasiuni arzatoare-la multi ani si numai bine, voua si celor dragi :cheers: :crack: :crack: :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se cearta nimeni.Ne expunem puncte de vedere,ce-i drept intr-un fel mai acid,dar nu ne certam.In nici un caz.Nu am vrut sa afirm ca Wallower este batran la propriu ci un tip cu o anume experienta de viata.Cu totii avem tendinta sa exageram in a ne apara ideile personale.Este in firea noastra altfel nu am mai fi diferiti.Fiecare stie ce are in cap dar este destul de greu sa iti exprimi ideile in asa fel incat sa fie intelese si de ceilalti exact si fara sa-si piarda o parte din inteles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il stiu.Il are un tip din complex care il tine intr-o curte undeva intre camine.Il are de ceva ani de zile.Este unul rosu nu?

 

Da, este a lui Tavi. Intr-o vreme vroia sa-l vanda, si lumea nu se prea inghesuia sa-l cumpere tocmai din cauza ca era "ciudat". stiu ca tipul mai avea si un GT550 racit pe aer fara acte. Cu GT750 am mers si eu si chiar ca ti se pare ciudata. Fiind o motocicleta grea te astepti sa traga de de la turatii mici ca un 4T, dar ca sa obtii ceva putere trebuie sa tragi de gaz mai tare si in final puterea explodeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...