Sari la conținut

reconditionare injectoare moto


sco.
 Share

Postări Recomandate

Salut!

vreau sa bag motocicleta intr'un proces de verificare a-z si singura chestie de care ma lovesc si nu pot sa ii dau de cap este treaba cu injectoarele.

a mai facut cineva reconditionare de injectoare moto in Bucuresti?

daca da,la ce firma/om?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La masina am facut pe vremuri (2008) la dandon, aveau undeva langa blvd Lacul Tei (Bucuresti) service. Curatare cu ultrasunte si verificare de debit. Le demontat eu insa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu desfunzi sitele lor, nu este chiar o curatare adevarata care ar trebui facuta mai ales la motociclete. Benzina are obiceiul sa faca o depunere tare cand sta nefolosita si motocicletele stau jumatate de an nefolosite. Suflarea in sens invers nu ajuta in cazul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles exact procedeul,dar sper sa'mi zica cineva care a facut treaba asta la motocicleta,nu masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca sunt deosebiti fata de cele folosite pe masini. Suna la cativa firme din domeniu si intreaba daca ofera astfel de servicii sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut si la moto si la masina.

La ambele s-a simtit clar la relantiu, mult mai stabil. La ambele aveam mici diferente intre ele si dupa curatare au fost pe linie toate.


» Post actualizat in 26 Oct 2015 21:13

Si da, injectoarele sunt la fel si auto si moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In regula,am demontat injectoarele,le'am luat cu mine in bucuresti si ma voi duce la un service autorizat care ofera si garantie pe lucrare.

o sa va tin la curent cu operatiunea si,mai ales,rezultatul final!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea ai ce garantie sa obti. E mai mult o verificare si o curatare.

Ti le pune pe un aparat si testeaza debitul la anumite regimuri de functionare (variaza timpii de injectie si turatia). Ideal este sa nu existe diferente intre injectoare, totusi se accepta o mica diferenta, parca 5-8% era maxim, cred ca depinde de injector.

Dupa asta le pune intr-un vas si le lasa sa bazaie 40minute acolo (curatarea), le scoate si se reface verificarea.

Nu au nimic de reglat sau setat pe ele. Daca nu merg egal din prima si nici dupa curatare, sunt bune de schimbat. Daca merg, sunt ok.

 

Ca sfat ar fi sa iti bagi si tu nasul acolo la nivel si sa te uiti, ei sunt obisnuiti cu injectoarele de masina care accepta diferente mai mari si au obiceiul sa iti zica ca sunt ok chiar daca au o mica diferenta, dar eu am observat ca o diferenta oricat de mica afecteaza relantiul. Cred ca aveam sub 2-3% diferenta, abia vizibil, si dupa curatare erau toate pe linie. Mergeau bine si inainte dar eu am vazut diferenta la relantiu dupa curatare.

Nu au ce sa le faci, nu e vina lor daca dupa curatare tot nu sunt identice, dar macar sti tu ca e bine sa iei un set de injectoare daca prinzi vreo ocazie pe viitor.

 

Aici aveam injectoarele de la busa:

QmWpz5F.jpg

Editat de undacover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles.

Sper sa iasa ok avand in vedere ca pretul unui injector la mine este de 250 de euro...

» Post actualizat in 09 Nov 2015 18:55

Update!

am fost la un service in Bucuresti si am facut curatarea cu ultrasunete.

Mare diferenta a aparut prin faptul ca a crescut turatia la relanti.

Cine stie,poate chiar a functionat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...