Sari la conținut

Enduro nou §


PiGeY
 Share

Postări Recomandate

Si Husaberg FE501/2000 are 105Kg la gol, nu? Aia de la KTM sunt gelosi rau..

http://bikez.com/motorcycles/husaberg_fe_501_2000.php

Astea sunt greutati de 2T, nu de 4T. Site-urile cuprind erori, dat fiind ca producatorii de motociclete enduro nu prea se inghesuie sa dea greutatea in specificatiile tehnice.

Adevarul e ca un 200 2T are cam 98Kg, un 300 2T cam 105Kg, un 250 4T cam 105-110 Kg, un 450-600 4T cam 111-125Kg. Cu cat sunt mai noi, cu atat producatorii au ajuns la tehnologii care sa le micsoreze greutatea, dar sa nu te astepti la minuni.

Cel mai simplu, le pui pe cantar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hm. crf-ul din 2006 are ±98 kg gol. 2007-2015 sunt mai grele , 2006 era cel mai usor . tot asa , din date de pe internet. Eu vreau 2016 ceva , tocmai ca s-a ajuns la tehnologia asta si credeam ca exista o motocicleta mai maricica cu greutate cat de cat. Oricum, sa mergi tare pe drumuri forestiere mi se pare okey avand in vedere ca am schimbat 3 pistoane la crf in 130 ore cu pinion 48 dinti pe spate .Nu mi musai sa fie foarte usor da nici trecut de 130 kg. prima mea motocicleta a fost un klr600 din ±90 . apoi am avut o aprilia rs125 full power din 2005 pe care m-am invatat foarte mult, avea si ea undeva la 140 kg , eu am 80 kg si 1.80.


» Post actualizat in 31 Oct 2015 16:33

http://bikez.com/motorcycles/husaberg_fe_650e_2008.php

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dry weight: 99.1 kg (218.5 pounds)

» Post actualizat in 31 Oct 2015 21:21

ai google sub picioare, cand iti povestesc de visele mele ramai tampit !

» Post actualizat in 31 Oct 2015 22:14

se poate inchide. multumesc tuturor. Multumesc mult Mircea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dry weight: 99.1 kg (218.5 pounds)

 

Vai ce usoara e! Honda e Honda!

» Post actualizat in 01 Nov 2015 06:12

ai google sub picioare, cand iti povestesc de visele mele ramai tampit !

 

Hm... nu vreau sa ma molipsesc...

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea PiGeY, am pierdut 2 ani din viata jucandu-ma dea enduro, cu un tanc de Husqvarna TE610, pe care bikez.com il da la 117kg(3 kg in plus fata de un EXC450, nu?). Cine ma intalnea pe munte zicea ca sunt nebun. Dar...am facut muschi cu el.

Apoi am trecut direct la un EXC250 2T, mai vechiut. Pe asta il dadeau la 109 Kg. Si atunci mi-am dat seama cate erori sunt pe site-ul bikez.com, preluate de alte site-uri de profil. Nu am pus niciodata motocicletele pe un cantar, insa, la mana, diferenta dintre ele era de cel putin 20 Kg. Si, in plus, mi-am dat seama ca nu invatasem absolut nimic cu tancul, pur si simplu el ma ducea in sus pe urcari mai usurele din cauza cuplului, iar daca urcarile erau mai grele, imi era imposibil sa le mai fac. Si, cand am trecut la 2T, am luat-o de la zero cu invatatul.

 

Dar tu faci cum vrei. Te iei dupa un site sau dupa sfaturile celor de aici, e alegerea ta. Mai ales ca ai avut destule motociclete pana acum si poti sa-ti faci si singur o idee referitoare la greutate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...