Sari la conținut

Fara scanteie


Postări Recomandate

Salutare ! Postez pentru o problema la partea electrica.

La bobina nr. 1 ( sa o denumim asa ) am scanteie , dar bobina nr 2 nu am scanteie.

Bobinele functioneza , deoarece am interschimbat firele lor si operand asa am scanteie si la bobina cu pricina.

Din fisa cu firele am inteles ca sunt 3fire : unul negru cu alb , care aduce curent la bobine ( este un fir comun) si pentru bobina nr 1 avem un fir galben/albastru care vine de la bobina si se duce in CDI si pentru bobina nr 2 avem un fir albastru/galben se duce la CDI si la Releul pompei de benzina.

Exista posibilitatea ca CDI-il sa fie problema? Daca in CDI intra 12V se poate strica ?
M-ar putea ajuta cineva sa testez CDI-ul (pentru o Honda Varadero XL1000V an 2000) ?
Multumesc !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au legatura una cu cealalta dar nu in felul in care crezi tu, adica nu sunt legate in paralel sau in serie. CDI-ul le alimenteaza alternativ. Daca esti sigura ca toate fisele sunt ok urmatorul pas logic este schimbarea CDI-ului (ma indoiesc ca ai ce repara a el). Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat in schema, la cilindrul 2 in paralel cu bobina pleaca o legatura la releul pompei de combustibil, sa nu fie acolo o problema, suspenzi firul respectiv si vezi daca iti apare scanteia. Nu apare clar e din TCI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Firul care pleaca de la bobina cu pricina intra si in releul pompei de benzina. Pompa de benzina nu functioneza alimentata de acest releu. ( Am schimbat releul si tot nu funtioneaza) . Asa ca am facut un bypass si alimentez pompa de la firul comun cu cel care aduca curent si la bobine.

Acum ma gandesc ca poate din aceasta cauza nu functineaza si releul pompei de benzina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...