Sari la conținut

Kit xenon aftermarket vs PHILIPS/OSRAM nightbreaker


Postări Recomandate

In legalitate nu e nimeni care are xenon sau lupe. Legea spune ca sunt interzise modificarile de orice fel la sistemul de iluminare. Singura metoda legala sunt becurile halogen 55w de genul Night Vision/Breaker, cu + de luminozitate.

Intr-adevar, xenonul e peste orice halogen, am avut vreo 7 ani la masina 5000k. Ideal pt vizibilitate e 4300k, cel mai bine cu lupe. Nu s-a legat nimeni de xenonul meu, dar altii au patit-o in multe randuri. In afara cred ca sansele sunt mai mari sa se ia politia de ele. Daca e bine reglat farul, deranjeaza mult mai putin pe ceilalti.

Acum mi-am luat Osram Night Breaker Unlimited, am pus un set si pe masina si e diferenta mare. Urmeaza sa le montez si pe mobra. Pret mai mic, legale 100%, ceva luminozitate in plus... merita.

O alta "optiune" este verificarea voltajului la bec si montarea unui releu pt far, cu alimentare direct de pe baterie. Din cauza cablajelor vechi si uneori subdimensionate, voltajul la bec e sub 12v si scade intensitatea luminoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe toti pe care ii cunosc si au montat pe mobre xenoane au avut probleme cu instalatia mai devreme sau mai tarziu.Daca iti montezi asa ceva si mai mergi si cu faza lunga esti cocalar.Daca nu se circula des noaptea nu ai nevoie de asa ceva, un simplu bec phillips vision te ajuta destul de mult zic eu, am si eu montat unul iar diferenta este fata de cel standard, nu e super wow dar e cu + .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe toti pe care ii cunosc si au montat pe mobre xenoane au avut probleme cu instalatia mai devreme sau mai tarziu.Daca iti montezi asa ceva si mai mergi si cu faza lunga esti cocalar.Daca nu se circula des noaptea nu ai nevoie de asa ceva, un simplu bec phillips vision te ajuta destul de mult zic eu, am si eu montat unul iar diferenta este fata de cel standard, nu e super wow dar e cu + .

+1 si mie mi-a prajit 2 mufe instalatia de xenon.In ideea in care instalatia era legata cu releu si direct din baterie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...