Sari la conținut

Cum fac rodajul unui scuter


Pastorel Matis
 Share

Postări Recomandate

Dar nu trebuie sa fie limitat electronic. Sunt si alte limitari..

Mecanice, electronice. Voiam sa evidentiez ca nu este o regula. Eu nu am avut nici o limitare. Doar una "verbala" :))) Nu treci peste 5000 prima mie si variezi turatia. (in cazul meu)

Editat de LexDee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e, am inteles ca e limitat la 45 km/h, dar asta vream sa stiu, ar trebuii un rodaj la inceput pe cric la relantiu ?

in niciun caz la relanti. Nu o sa obtii o etansare corecta a segmentilor la relanti. Doar o explozie corecta apasa segmentul pe cilindru. Mergi usor pana se incalzeste la regim, apoi cateva sprinturi usoare, frana de motor, iarasi mers potolit si tot asa. 80% din rodaj, bine sau prost se intampla in prima 100km. Ulei mineral, schimbi la prima 500km. Sintetic/semisintetic doar dupa vreo 3000 cand s-a terminat rodajul.

Fara pasager, fara urcari de rampe mari - scrie si in manual dar poate mai voalat.

 

Pana si in manualul drujbelor se da procedura de rodaj - nu la relanti, nu la padure ci unul-doua rezervoare de drujba tai lemn de esenta moale si de grosime mica-medie. Aceeasi idee peste tot, nu trebuie fortat dar trebuie sa ai suficienta explozie sa pasuiasca segmentii.

 

Acum fiecare face cum vrea, mobra lui :-) Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...