Sari la conținut

GSR 750 - Luna


LexDee
 Share

Postări Recomandate

Salut!
A trecut un an si 13.000 km de cand am facut cunostinta cu prima mea iubire, pe doua roti. O superba Suzuki GSR 750 din 2015 (botezata Luna) Am zis ca e timpul sa va fac cunostinta cu ea si sa povestesc cum am ajuns sa ne intalnim.

Am obtinut litera A pe plastic in toamna 2014, sezonul fiind pe terminate am zis sa nu ma grabesc si sa ma documentez pana in primavara ce sa cumpar. Fiind incepator am exclus piata second hand, am vrut sa ma bucur de linistea pe care ti-o ofera un atelaj nou, japonez.
Intr-un final, am ramas cu 3 pretendente: Locul 1 - Ninja 300, Locul 2 - Yamaha MT-07 si Locul 3 - ER-6n.
Cu o noapte inainte sa ma duc peste United si Dual, din link in link ajung sa vad schita unui superb naked, foarte bine desenat, agresiv care mi-a furat inima pe loc si ma intrebam daca era in productie (ceasul arata in jur de 02:00).
post-88161-0-34268200-1465235559_thumb.jpg

Pana pe la 06:00 am tot cautat poze, filme, recenzii, specificatii, unde se incadreaza, cum se comporta, daca e prietenoasa cu incepatorii si cum de nu am vazut-o pana acum!
Pe scurt: 4 in linie, 106 caluti, 80 newtoni, 210 kg cu lichide. A doua zi am luat legatura cu echipa MotorTeam (importatorul Suzuki) si am facut comanda, fara test drive, fara sa o vad live, fara nimic, eram fermecat! Erau doua unitati disponibile la dealer-ul din Ungaria: una negru mat si una albastru cu argintiu, am ramas cu cea pe albastru pentru ca cea neagra nu avea ABS. Foarte greu au trecut zilele pana a ajuns in tara, intrebari, framantari, oare m-am hazardat sa o comand fara sa o vad, daca nu ma simt bine pe ea, daca nu imi place cum se simte, cat de fiabila este, etc. Dar deja era prea tarziu, actele erau semnate, banii plecasera din cont, era a mea! :D Intr-o dimineata am primit un telefon in care eram anuntat ca a venit. O sambata insorita de martie, o zi superba. Gasesc dificil sa exprim in scris ce am simtit cand am vazut-o prima oara, eram extaziat!

post-88161-0-39627400-1465235859_thumb.jpg post-88161-0-37904600-1465235860_thumb.jpg post-88161-0-43974400-1465235861_thumb.jpg post-88161-0-42603700-1465235862_thumb.jpg


A trecut un an si sunt cat se poate de fericit, a vazut ture lungi de 700-800km dar si cafele la Brasov. De la OZN-uri prin Bulgaria pana la Trans-uri prin Romania, nu m-a dezamagit niciodata, chiar ma surprinde zilnic, intr-un mod placut. Extrem de multumit de cum se simte, cred ca e un pachet foarte reusit, pacat ca nu este marketata asa cum merita. Mi-am propus ca in primul an sa nu investesc nimic in ea, toti banii s-au dus in plimbari. Peste iarna nu aveam stare si fiind garata acasa am inceput sa comand piese si sa le montez. Tail tidy, finala, slidere cadru/furca/bascula, grila radiator, pinten, shorty levers, capete ghidon, ram mount, mansoane, capac monopost, hanger finala si blanking plate scarite pasager, semnalizari, oglinzi, valve 90 de grade, rim stickers si protectii rezervor/buson + o pereche de gume pentru noul sezon.

Sper sa continue la fel de frumos relatia si sa ne cunoastem din ce in ce mai bine anii ce vor veni.

post-88161-0-87060300-1465240115_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumoasa mobra

 

dar ca design cred ca nakedul de la kawasaki z 750 model dupa 2007 e mult mai agresiv

 

iar toba aia face toti bani pune o filmare ceva

asfalt uscat

Multumesc,

Z-ul de trei sferturi nu ma atragea (incepe agresiv dar unghiurile se termina in curbe :)), parerea mea) Imi placea foarte mult cel de un litru dar era prea mult pentru inceput.

 

Superba

Cum se aude noua evacuare?

Pot sa intreb de ce ai schimbat valvele?

Noua evacuare... sa zicem ca stau cu ochii dupa dubele de RAR.

Valvele le-am schimbat pentru accesul mai usor la ele (valvele de la roti nu cele din motor). Si daca tot le-am schimbat am zis sa fiu cocalar pana la capat si le-am luat albastre. :D

Editat de LexDee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt eu dar asta e sunetul. :D

» Post actualizat in 06 Jun 2016 21:14

Cred ca e tare placut sa te cheme sa desfaci "plicul" ..cutia de carton :)

Din pacate nu am ajuns la desfacere. Dar am poze. :D Chiar si asa, e ceva special. Editat de LexDee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos motorul! Dacă se încadra în buget, îl luam și eu în 2014. La momentul respectiv m-am mulțumit cu cel de 600.

Drumuri bune cu el!

Multumesc, la fel. Sa te bucuri de noua bavareza!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi! ;)

Chiar, ce gume i-ai luat? Anvelopa spate vine pe 180 sau direct pe 190?

Vine cu 180 si tot asa i-am luat noile gume - micheline pilot power 2ct.

» Post actualizat in 07 Jun 2016 05:57

Superba. Felicitari!

Multumesc!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am auzit ca gsr asta de 750 are o ciclistica fenomenala.

Are un ampatament relativ scurt, centrul de greutate il simti jos, tu esti sus pe ea. Nu pot sa fac o comparatie, fiind prima, dar se lasa foarte usor pe curbe si ramane pe trasa chiar daca faci tampenii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumoasa mobra :D

 

dar ca design cred ca nakedul de la kawasaki z 750 model dupa 2007 e mult mai agresiv :D

 

iar toba aia face toti bani pune o filmare ceva

asfalt uscat

 

 

Din asta toba zici? :P Am 2 la vanzare daca i interesat careva;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...