Sari la conținut

Placa GIVI modificata?


Postări Recomandate

Salut,

 

Am intampinat urmatoarea dificultate. Aveam in dotare o placa GIVI + un topcase GIVI de vreo 30 L. Mi-am dorit sa cumpar inca un topcase mai mare, tot GIVI, cu inca o placa, ceea ce s-a intamplat. Avand 2 motociclete ar fi fost de dorit sa fac schimbul de topcase dupa cum aveam nevoie, fie mutand topcase-ul mic de pe o mobra pe alta, fie pe cel mare. Din acest motiv, era obligatoriu ca placile sa fie compatibile cu topcase-urile. Am uitat sa fac precizarea ca sistemul de prindere este monolock, la tot ce am. Zis si facut. Intamplarea face ca furnizorul de topcase sa nu aiba placa GIVI, ci Kappa, aceste doua branduri fiind compatibile. Am ajuns acasa si am vrut sa probez topcase-ul mare (adica cel nou) pe placa GIVI pe care deja o aveam montata pe una dintre mobre. Surpriza a fost mare, deoarece case-ul nu se bloca in suport (de regula, ar trebui sa se auda un clanck, ceva). Indiferent cat de tare apasam eu la baza case-ului, ajutat chiar de butonul de lock, case-ul nu intra si pace. Atunci am scos placa Kappa (cea noua) si am probat case-ul mare. A mers ca uns. Am probat si case-ul mic (cel vechi) si a mers si acesta cu placa Kappa. M-am uitat atent la cele doua placi si exista totusi o mica diferenta intre ele. Este posibil ca placa veche GIVI sa fie de o generatie mai veche, asa ca nu are un decupaj in sistemul de blocare. Am atasat doua poze, iar una dintre ele este editata (grosier, sa nu fiti critici) si am incercat eu sa umplu acea fanta. Sigur, era mai usor sa fotografiez ambele placi, dar una dintre mobre era la garaj si ar fi fost mai complicat...

 

Intrebarea ar fi:

 

Cum/cu ce as putea eu sa fac acel decupaj in asa fel incat sa creez in placa veche acea fanta, astfel incat case-ul mare sa intre si in placa cea veche?

In speranta ca nu v-am ametit de cap de tot va atasez pozele in cauza.

 

Multumesc.

 


» Post actualizat in 04 Jul 2016 06:11

Precizari:

 

Sa nu credeti ca nu m-am gandit la: pistol de lipit, cutter, cui incins, pila .... dar nu stiu la ce sa ma astept, data fiind compozitia acelui material. Dupa cum se vede nu prea am spatiu de manevra si nu as vrea sa o stric.

post-64940-0-47107600-1467612322_thumb.jpg

post-64940-0-30706500-1467612332_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treci intr-o seara pe la mine si o decupez cu dremmelul. Nu e mare inginerie, doar ca iti trebuie o scula micuta, mai de finete... nu ai cum sa bagi polizor acolo. In cel mai rau caz, poti sa o decupezi cu o bormasina cu spiral pt lemn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Treci intr-o seara pe la mine si o decupez cu dremmelul. Nu e mare inginerie, doar ca iti trebuie o scula micuta, mai de finete... nu ai cum sa bagi polizor acolo. In cel mai rau caz, poti sa o decupezi cu o bormasina cu spiral pt lemn.

m-am exprimat eu gresit intr-adevăr, sunt frezele alea mici nu ma stiu cum se numesc exact.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treci intr-o seara pe la mine si o decupez cu dremmelul. Nu e mare inginerie, doar ca iti trebuie o scula micuta, mai de finete... nu ai cum sa bagi polizor acolo. In cel mai rau caz, poti sa o decupezi cu o bormasina cu spiral pt lemn.

 

Multumesc frumos. Retin propunerea ta :) Te abordez pe privat pentru detalii. Cu bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...