Sari la conținut

Planificare - Defileul Dunării & TSemenic


XmmD
 Share

Postări Recomandate

Deci merge si cu touring, nu doar cu KLE. Cand am fost catre Muntenegru am mers pe malul sarbesc, la momentul respectiv, 2012, am fost sfatuit sa evit malul romanesc. Practic inteleg ca pot face un fel de bucla, care ma intoarce catre Drobeta. Spre Targu Jiu nu cred ca are rost sa o iau, e consum inutil de suspensii.

Atunci erau doua tronsoane decopertate pe la Svinita. Acum e asfalt bun pe clisura.

Si da, mai bine faci bucla pe Iablanita-Drobeta, pentru ca de la Herculane spre Targu Jiu ai asfalt peticit si denivelat pe valea Cernei, cu scurte portiuni de asfalt nou (50-80 km/h maxim), apoi asfalt bun pana la Baia de Arama. Se lucra la drum pe la Celei vinerea trecuta si mai sunt si denivelarile dinainte de Targu Jiu.

Sau daca ai mai mult timp poti sa te intorci pe Caransebes-Hateg-Simeria si apoi pe TA sau TF. Pe valea Jiului cel mai probabil e circulatia inchisa (asa am vazut pe indicatoarele de dupa Caransebes).

Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Profit si eu de topicul asta :D

 

Maine am de gand sa parcurg defileul pe-o parte (Serbia) si sa ma intorc pe alta (pe la noi).

Pe site-ul MAE zice ca "incepand din 2010" se poate intra in Serbia cu buletinul. A fost cineva recent sa stie ce si cum? E posibil ca daca reusesc sa intru pe-o parte cu buletin, sa am probleme la iesirea pe partea ailalta fara pasaport?

 

În Serbia se intră cu buletinul, certificatul de înmatriculare și asigurare RCA valabilă în Serbia (unele polițe au excludere SRB, deci verifică!).

Traseul e superb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Impresii:

 

- nu recomand traseul de la Veliko Gradiste la Ram. Sunt portiuni de macadam, uneori pamant, se lucreaza prin sate (trafic deviat), iar daca te prinde ploaia nu e deloc fun sa te grabesti sa prinzi bacu.

- bacu de la Ram pleaca din 3 in 3 ore (am aflat la fata locului): 9, 12, 15, 18. Dar atentie, ca Serbia e pe alt fus orar.

- traseul "long way round" trece pe la Smederovo; ocol mare si obositor. Sarbii merg incet, si prin oras si prin afara, nu prea se baga la depasiri (gen daca unu merge cu 30, merg toti cu 30 in spatele lui). Bine, cand am fost eu ploua, poate si de-asta.

 

Deci all in all, daca nu mergeti cu mobra mai enduro-touring, ca sa treceti pe la Ram si sa prindeti bacul, as zice ca nu merita ocolul pe la sarbi. Cam pe la Dobra se termina portiunea interesanta (din ce tin eu minte), deci optim ar fi dus si intors pe la Portile de fier 1.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...