Sari la conținut

solutie etansare evacuare


Postări Recomandate

Va prezint o solutie de etansare a imbinarilor de evacuare pe care am descoperit-o din greseala. Satul de azbestul si siliconul care nu rezista mult timp., mi-am petrecut privirea ceva timp prin atelier si am dat peste o un conductor de cupru aplatizat pe care l-am recuperat nu mai stiu de unde . Am taiat conductorul la lungimea necesara astfel incat sa nu ramana spatiu la capete si am montat evacuarea. Surpriza maxima ca nu mai da pic de fum pe acolo. E drept ca imbinarea la evacuarea mea e de tip conic dar e posibil sa mearga si in alte situatii. Imi pare rau ca nu am apucat sa fac poze si la interiorul tevii de evacuare sa vedeti ce bine s-a asezat cuprul acolo. Spor la treaba!

post-88828-0-31185000-1471694439_thumb.jpg

post-88828-0-44784300-1471694469_thumb.jpg

post-88828-0-48983400-1471694478_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da John17, ai dreptate in privinta acelui tratament termic. E metoda de decalire a cuprului si probabil si a aliajelor acestuia(alama,bronz). Meseriasii batrani asa refoloseau saibele din cupru dupa demontarea unor piese care necesitau etansare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai există "lâna" metalică la Hornbach(folosită la prelucrări fine lemn, aluminiu, etc)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu folosesc de prin 2007, la evacuare ptr etansare, Bison Pasta ptr seminee, se face ca cimentul cand se intareste. Rezista la 1000 si ceva de grade

 

pana sa folosesc Bison foloseam ceva pasta de evacuari Wurth

post-92088-0-18957200-1471939269_thumb.jpg

post-92088-0-84463100-1471939269.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...