Sari la conținut

Accident Turda


foxxbiker
 Share

Postări Recomandate

Vizitator goe 75

iiti dau o veste proasta si iintentia de a detine adevarul universal in raport cu orice alta opinie , precum si atitudinea asta de gigi duru , este o frustrare , asa ca ar trebui sa te analizezi putin .... dar sa revenim , ca e vinovat tiristul asta e clar , dar ce sofer normal la cap ar face asa ceva si sa mai si fuga de la locul accidentului ? nu ar fi o surpiza sa se descopere ca bause 1 kil de coniac inainte

 

Dude , nu am nici o intentie sa ma cert cu tine.Am vrut numai sa te ajut sa depasesti putin ignoranta de care ai dat dovada in prima interventie.

 

Nu as fi suprins nici de alcolemie la sofer asa cum nu sunt surprins de mai nimic implicat in trafic rutier pentru ca-l traiesc zilnic in comparatie bagatori de seama ocazionali.

 

Multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa ca am prins eu ultimii doi ani tiruri cel putin 10-15 care pe drum normal aveau 110...masurat mers lipit in spatele lor.din auzite se masluiesc tahografele si limitatoarele...

 

Nimeni nu zice ca nu, dar cati crezi ca se risca sa mearga ziua in amiaza mare asa? Noaptea mai vezi da sa nu iti inchipui ca se da pe serpentine cu genunchiu pe jos, ziua prin zone dubioase unde nu e tipenie de om, etc. da, dar si asta se face cu cap, ca altfel ajungi ca colegul ala al meu de s-a jucat cu magnetu' si l-a prins ISCTR-ul (ANR-ul parca pe vremea aia) ca ii arata viteza 160 km/h... Logic ca nu a prins el asa ceva. Mare parte din ce citesc aici sunt exagerari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

........... si l-a prins ISCTR-ul (ANR-ul parca pe vremea aia) ca ii arata viteza 160 km/h... Logic ca nu a prins el asa ceva.

colegule, si pe mine m-a fugarit amu-s vreo 10-15 ani unul cu 150, asta e fost recordul

dar astea cu 95-100-110 sunt frecvente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ehe... nu vorbim de perioade asa indepartate (ne limitam la un 10 ani), ca asa stiu si eu :) Mai sunt cazuri izolate, nu zice nimeni, insa nu e vorba de un asa fenomen, de parca nu mai exista tirist sa mearga sub 120... Dar deja am indreptat discutia spre alt segment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Iveco Eurostar , siguranta 18 anuleaza limitatorul si ABS-ul . La Stralis euro 3 , magnetul pe impulsorul de la cutie anuleaza limitatorul . La Stralis euro 5 , in schimb , odata pus magnetul se reduce limitarea de la 91 la 85 . Dar nu asta este problema . Daca este gol are doar 14 to si 500 HP . Are de resurse destule sa demareze destul de bine . Problema apare cand inconstientul de la volan uita sau omite faptul ca la cele 14 to mai are inca 24 to de marfa si conduce ca si cum vigneta il face " regele soselelor " .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mama ce discutii....

da am vazut tir mergand peste 100 de zeci de ori. pe exterior nu ma deranjeaza ca nu se tin de mine...

insa marea problema a tiristilor este cum merg in sate! nu este normal ca eu sa fiu blamat ca motociclist ca merg tare cand ma impinge ditai tancu de la spate prin sate cu 80 sau chiar mai bine...

wtf? vara asta era sa ma omoare un dobitoc dinasta, eram cu masina. era deranjat de mine ca de ce merg doar 65 in zona de 50 prin sat ...

acum eu inteleg ca are statie dar eu in sate nu rup fasul. din principiu. pe exterior da dar unde e densitatea de sateni mare nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa se faca dreptate!

 

......Tirurile astea sunt atat de mari incat sa nu simti cand atingi pe cineva ?

din lateral nu prea simti lovitura......

si poate nici nu a fost un soc mare, pe 2 roti si cand trece TIRul pe langa tine trebuie sa te tii bine ca sunt niste turbulente de aer... poate l-a atins cat sa-l dezechilibreze si sa cada, nu avea cum sa treaca peste el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era un videoclip pe youtube cum un tir a depasit niste biciclisti si pe unu l-a acrosat si dupa si-a continuat drumul.

 

Tirurile astea sunt atat de mari incat sa nu simti cand atingi pe cineva ?

nu simte nimic daca inghionteste un motor. dar ar trebui sa vada, sa stie cand sa se replieze sa nu mature cu coada, etc.

acu' sunt ferm convins ca va zice ca nu a stiut... ca nu e vina lui, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema apare cand inconstientul de la volan uita sau omite faptul ca la cele 14 to mai are inca 24 to de marfa si conduce ca si cum vigneta il face " regele soselelor " .

Exact! Faza comica a aparut la un Man TGL parca, din asta mai nou, nebunu' de sofer a pus cred magnetul (desi se jura ca nu) si daca timpul a ramas la fel, distanta nu => la citire o viteza destul de serioara, care in nici un caz nu era realista.

 

 

din lateral nu prea simti lovitura......

Daca l-o fi agatat si cu partea din spate la revenire pe banda... chiar ca nimic. A patit-o un coleg cu un auto parcat de-an boulea, pe video aparea doar aia miscata, remorca si-a mentinut directa fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

40 tone (TIR incarcat) vs 0,35 tone (mobra + pasageri) care oricum sunt foarte instabile fiind pe 2 roti. nici 1mm nu te misca daca nu trece pe sub roata, caz in care poate-poate simti zdruncinatura.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noi discutam de vina tiristului si ce nesimtit e ca a plecat, dar daca motociclistul a picat din cauza ca s-a speriat de tir+curentul de aer, sau poate s-a speriat pasagera si a facut o miscare brusca si s-au dezechilibrat,

oricum nu are nici o scuza ca nu a oprit, dar zic si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

noi discutam de vina tiristului si ce nesimtit e ca a plecat, dar daca motociclistul a picat din cauza ca s-a speriat de tir+curentul de aer, sau poate s-a speriat pasagera si a facut o miscare brusca si s-au dezechilibrat,

oricum nu are nici o scuza ca nu a oprit, dar zic si eu.

Pffoa...erezie!😂

 

Stai linistit ca nu intereseaza pe nimeni.

Oamenii s-au descarcat ca au vazut tir-isti cu 110/h.Ora de terapie gratuita s-a incheiat .Restul este fix 0.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...