Sari la conținut

Cine e în stare sa fac o astfel de piesa?


adi_b
 Share

Postări Recomandate

Care fabrica?!? Poate Club Fabrica, ca uzinele s-au cam dus la fer. Si chiar si pe vremuri la 23 august faceau 2-3 piese (vb de unicate, pinioane racing, d'astea) pt ca nu garanta nimeni tratamentul. Am avut de curand dovada cu unii de la Campina, via uzina (de armament) de la Plopeni, s-a rupt piesa ca un sticks (facuta la Plopeni si tratata la Campina, cu analize de duritate pe piesa originala). Iar daca ii auzeai ziceau ca iese a mai grozava treaba, numa' injineri de injineri.

Teoria ca teoria, dar practica ne omoara!

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. multi au terminat ingineria dar nu stiu care e diferenta intre un filet metric si unul in inch

2. poti face orice tratament dar nu pe cel corect. Piesa trebuie sa fie suficient de dura astfel incat dintii sa nu se deformeze plastic dar suficient de "tenace" astfel incat s anu devina casanta. Eu unul ma opresc aici pentru ca nu am cunostinte bune in acest domeniu

3. nici pe mine nu ma dau banii afara din casa dar duntem prea saraci sa cumparam lucruri ieftine

4. ai sa razi, insa momentan e dificil sa gasesti pe cineva care sa iti cromeze o piesa nenorocita. Inainte erau o gramada de fabrici unde puteai sa o faci...acum, e mai dificil.

5. degeaba ne laudam noi cu facultatea...din pacate fara practica nu facem nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ne-am pus de acord toti? Omule, cumpara piesa gata facuta.

Dar nu stiu de ce ne facem probleme...mai sunt vreo 5 luni pana vom iesi iar pe sosea. Totusi, eu primii km i-am facut cu moto in februarie, Nici macar nu aveam echipament (aa...blugi matlasati si o geaca groasa). Au fost cateva zile superbe in februarie.

Acum, desi nu am multi km, nu as mai iesi nici platit asa cum am iesit atunci.

Gata, ca deja aberez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ne mai dam si noi cu motoreta sau o ardem pe teorie, ca vad ca e plin de ingineri p-aici!! sa nu va bagati pixu-n ochi ca daca puneti mana pe pila s-a dus naibi tot garajul! :)))


» Post actualizat in 24 Nov 2016 20:32

marea problema la GG e de unde cumperi piesa si in cat timp vine. initial toti iti zic ca o pot adduce si dupaia... 6 luni am stat pentru un rulment de ambielaj, ca tampiti astia de spanioli s-au gandit sa fie ei mai jmecheri si sa lucreze pe cote atipice.... te pisa rasu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu gogule, senza problem!

 

apropos, sunt niste baieti la Odorhei de fac volante si ambreiaje pt diverse inventii, ce-I drept la auto, dar poti intreba si acolo. Atix parca le zice!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu gogule, senza problem!

 

apropos, sunt niste baieti la Odorhei de fac volante si ambreiaje pt diverse inventii, ce-I drept la auto, dar poti intreba si acolo. Atix parca le zice!

Le fac ei sau unii prin Ungaria si ei sunt "reprezentanta"?

Nu pot decat sa te felicit. Mie si masina mi se duce "taras" acum daca ma dau la ea foarte putin. Poate mai in sud e mai cald....

5-6℃, nu e nici o placere, aderenta mai cu masura dar cel mai tare ma deranjeaza ca parbrizul imi da curentul fix sub casca, in gat. Dar ma misc mai bine decat cu masina, deci pana se uda pe jos sau scade sub 4℃ perseverez.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta asa este practica ,problema dacă s-a rupt ca un stics e continutul de carbon prea mare,rezultat in urma tratamentului,se poate face si la noi ,dar dacă nu produci de serie,te rupe la costuri

Aoleu tataie , pai daca in facultate ai facut =tratamente metalice= si acum zici ca in urma tratamentului termic rezulta carbon in exces , atunci asta este cauza falimentului industrial al Romaniei . Si asta o zice un biet strungar , dar care a facut scoala inainte de 89 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand aici e vorba de o motoreta de offroad, asa ca astia care n-au pupat decat asfaltul nu pot intelege de ce aderenta scazuta nu e o asa mare problema pentru unii. asta vara cand erau 40 de grade miorlaiati ca va fierb motoarele la semafor, acu' e prea frig... pai.. ce facem fetelor ?!?? :P

 

apropos, la o viteza decenta 60-80km/h aderenta e destula si unde mai pui ca pe strada nu e ca pe circuit ;)

 

@ Atix: la cat de repede executa lucrarile nu cred ca sunt dooar reprezentanta... am inteles ca baietii au fost in ungaria la specializare si apoi s-au intors acasa unde au dat drumu la treaba. am vazut cateva lucrari executate de ei si mi s-au parut foarte calitativi!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ne mai dam si noi cu motoreta sau o ardem pe teorie, ca vad ca e plin de ingineri p-aici!! sa nu va bagati pixu-n ochi ca daca puneti mana pe pila s-a dus naibi tot garajul! :)))

» Post actualizat in 24 Nov 2016 20:32

 

marea problema la GG e de unde cumperi piesa si in cat timp vine. initial toti iti zic ca o pot adduce si dupaia... 6 luni am stat pentru un rulment de ambielaj, ca tampiti astia de spanioli s-au gandit sa fie ei mai jmecheri si sa lucreze pe cote atipice.... te pisa rasu!

Nu stiu cand ai comandat ultima data piese pt GG da sa sti ca vin in 5 zile maxim din spania,sunt mai multe optiuni dar motocrosscenter.com e cel mai ok,mai e enduropuro.it , greenlandm.com astia au f multee piese pe stoc dar fara poze multe dintre ele.2tracing.it,hainesmc.co.uk f multe piese si aici,la niciunul dintre magazine nu astepti mai mult de 7 zile.

 

Referitor la piesa,azi o duc la cineva sa o vada, toata faza e ca trebuie facuta asa fel in cat sa nu fie nici prea tare nici prea moale,cea originala e prea tare si sar dintii daca bendixul nu agata tot dintele si numai spre varf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...