Sari la conținut

Voblaj kawasaki er5


Postări Recomandate

Salutare colegi! Ma confrunt cu o problema de cand am cumpărat motocicleta si anume : daca iau mâinile de pe ghidon la orice viteza in secunda doi incepe sa vobleze. Mentionez ca am schimbat cauciucul, am echilibrat janta , am strâns rulmentii si am verificat discul si problema persista. Orice sfat este binevenit !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am patit asa si era axul rotii indoit. Cand spun indoit nu ma refer la facut covrig. Era indoit foarte putin. E o scula speciala de verificat. Sau poti sa faci tu cu un ceas comparator. Sau incerci ochiometric sa te uiti la el de la 1-2 metri distanta.

 

Poate ai cadrul indoit sau furca cu probleme.


» Post actualizat in 12 May 2017 18:10

Mai poti incerca sa vezi daca iti calca rotile pe aceeasi axa. Ideal e sa te duci la un service cu scule si oameni care se pricep. Daca vrei sa incerci asa, ochiometric, ori uzi rotile si o impingi putin ori iei 2-3 pungi cu faina, faci o fasie de 20 cm latime si 3-4 metri lungime si impingi motocicleta prin ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa desfac roata sa verific axul si am sa fac si treaba cu apa. Cadrul nu cred ca ar putea avea probleme pentru ca din cate stiu eu istoricul motociclete nu a avut accidente..

» Post actualizat in 12 May 2017 18:16

Cred ca am sa schimb si rulmentul la ghidon sa fiu sigur că nu e de acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai luat-o de noua si nu ai stat mereu cu ochii pe ea ca pe butelie, n-ai de unde sa stii sigur ca e virgina. Stiai ca vobleaza la orice viteza cand ai luat-o? Ca doar stii istoricul motocicletei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rotiile sunt drepte (fata și spate)? Joc la rulment de jug? Joc la roata spate, bascula? Ai ceva topcase mai grea? Nu știu cât de predispus e er5 la voblaj, că soluția extrema poate poți monta amortizor de ghidon, desi nu pare genul de motocicleta care are nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva. La faza cu apa, mai bine treci prin ea mergand cu viteza mica decat sa o impingi. Asa stii sigur ca felul in care impingi in ghidon nu influenteaza unghiul rotii fata si ca tii motocicleta dreapta. Arunci cateva galeti de apa pe asfalt si gata.


» Post actualizat in 12 May 2017 18:28

Am văzut că face asa cand am luat o dar credeam ca e din roata sau ceva minor..

Motocicleta e aia din avatar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am patit ceva asemanator tot la kawasaki er-5 dupa ce am scos capetele de ghidon originale si am pus ceva usor de aluminiu, cele vechi fiind foarte grele. Poate te ajuta asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mâine asa voi face. Si am sa il pun si pe un prieten sa stea in spatele meu in mers. Nu este aceea .

ai cumparat-o recent ?? este albastra ??ai luat-o de la un baiat Marian ??daca da ,mai multe detalii iti dau pe pm..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat.o anul trecut din mioveni. E rosie . Am sa merg fara capetele de ghidon dar face prea rau in cat sa rezolve problema

» Post actualizat in 13 May 2017 21:18

...

post-80716-0-44452200-1494710304_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat.o anul trecut din mioveni. E rosie . Am sa merg fara capetele de ghidon dar face prea rau in cat sa rezolve problema

» Post actualizat in 13 May 2017 21:18

...

Sa pui alea originale, nu sa le scoti. Mi-e mi-a aparut voblaju dupa ce le-am dat jos pe alea originale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...