Sari la conținut

Vopsit rezervor electrostatic (interior-exterior)


Fiziflash
 Share

Postări Recomandate

Se pare ca rezervorul meu necesita putina atentie, motiv pentru care l-am scos de pe motocicleta, l-am dezechipat complet si l-am pus la curatat electrolitic.

 

Intrebarea mea este daca si-a vopsit cineva rezervorul electrostatic pentru ca ma tenta sa il fac pe exterior.

 

Intrebarea a doua este daca vopseaua electrostatica rezista la benzina, si se poate aplica si la interior (banuiesc ca nu dar nu strica o intrebare).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai bun tratament pentru interiorul rezervorului este Tapox sau o chestie numita Tank Cure pe care am vazut-o la un magazin micut de pe Viitorului ( in Bucuresti ) numit Bandisca.

Eu am folosit Tapox in trecut, e un kit format din 3 substante plus ceva cleaner. Dupa ce speli bine rezervorul pe interior se aplica Fertan care "arde" rugina si o desprinde unde e cazul, urmatoarele doua se amesteca si formeaza pe interior o pelicula care adera foarte bine la metalul tratat si apoi sigileaza interiorul rezervorului. Trebuie sa fii putin atent sa ajunga peste tot si sa aiba un finish ok dar e in interior deci cine te verifica?

Tank Cure nu am folosit dar cum nu am mai gasit Tapox la noi probabil ca o sa recurg la el.

Nu as aplica vopsea electrostatica pe ceva atat de flexibil ca un rezervor pentru ca mi se pare ca ai mari sanse sa sara.

Editat de silencer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Vopseaua electrostatica :

- rezista la benzina;

- se poate aplica pe exteriorul rezervorului;

- nu se poate aplica pe interiorul rezervorului;

- este poroasa, se aseamana cu coaja de portocala;

- nu are luciu;

- pentru luciu estw necesar lac electrostatic;

- nu se poate da pe rezervor kituit;

- nu se preteaza la copsit rezervoare;

- este ieftina, deci nu este spectculoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...