Sari la conținut

29.04. Campulung AG-Iezer-Crucea Ateneului + Rucar-Bran-Poiana-Cheia


ggobi
 Share

Postări Recomandate

Plecare pe la 8.00 de la OMW Chitila, viteza mea obisnuita 100, sau intalnire la Campulung la iesirea spre barajul Rausor pe la 10.45. Pentru urcat pe munte trebuie gume 50/50 cel putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://drive.google.com/open?id=10llQiJytrGMNCyFCu_BlPhBP1Y8&usp=sharing

 

rosu > trecere peste baraj, urcare pe drum de piatra pana la Crucea Ateneului sau pana unde incepe zapada, coborarea la Voina e cam abrupta si cred ca inzapezita acum, merge orice mobra cu pretentii enduro.

verde> urcare prin padure, dupa aceea gol alpin, am vazut urcand 1150GS cu gume gen Trail-shit, dar omul era meserias.

albastru> forestier pietros pana sus, poate cateva locuri mai namoloase, ceva mai ingust si mai fain decat cel care urca din Rausor, mult gol alpin de mers, nu cred ca acum este posibil, vara merge cu orice mobra cu pretentii enduro.


» Post actualizat in 29 Apr 2018 17:38

M-am si v-am indus in eroare gresita.

 

Din Albesti trebuie urcat pe Bratioara ca sa fie posibil cu enduroturing, nu pe Bratia cum am desenat mai sus. Imediat dupa iesirea din Albesti trebuie o dreapta spre pastravarie.

Am urcat azi pe track-ul de pe Bratia, dar dupa o sectiune de cateva zeci de metri printr-un parau incepe o urcare abrupta si cu fagase de apa, plus ca la un punct pe la 1500m alt. nu se mai putea tine linia trasata; am trecut de vreo trei copaci doborati si s-a cam volatilizat poteca. Fiind singur, m-am potolit; nici vorba de intrat cu ceva mai mare pe urcarea asta, poate doar daca esti meserias si ai gume mai suparate.

 

post-15386-0-79724800-1525022097_thumb.jpg

 

Am intalnit doi baieti localnici pe niste scutere d-alea cu roti mai mari, cu pasagere, urcasera de la baraj si ziceau ca o sa coboare la Albesti pe Bratioara.

 

aici e cu verde linia mai umana din Albesti, pe care este totusi mai greu de mers dacat pe la baraj sau pe la Berevoiesti.

ttps://drive.google.com/open?id=10llQiJytrGMNCyFCu_BlPhBP1Y8&usp=sharing

 

Pana pe la 1900 m atitudine se puteau ocoli peticele de zapada prin iarba, dar unde incep serpentinele nu se mai putea trece.

 

post-15386-0-02401800-1525022119_thumb.jpg

 


» Post actualizat in 29 Apr 2018 18:23

https://drive.google.com/open?id=10llQiJytrGMNCyFCu_BlPhBP1Y8&usp=sharing

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...