Sari la conținut

Trailer sway/swing - ruliu/tangaj remorca


Dan Cata
 Share

Postări Recomandate

Așa înțepenește, nu umblu la nimic. ✌️

Da' o chestie, că n-am găsit pe nicăieri: ce presiune se bagă în anvelope? Am modelul de 13", bag 2 bar, însă mi se pare cam mult la o greutate transportată de cca 200 kg (o singură dată am avut un FJR 1300 de plimbat).

IMG_20231205_140804.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, ENEOS a spus:

Se vede că 🏍 are cg în fața axei remorcii => apăsare pe cârlig => nema tangaj.

Și dacă era cu 2 ce? Dacă nu e apăsare pe cârlig dansează de numa'!

Dacă apăsarea pe cârlig este 0 kg (remorca echilibrata)   dansează?   

 

 !!! ATENTIE  nu lipsa apărării pe cârlig (remorca echilibrata) creaza probleme ci o apăsare negativa pe cârlig atunci când remorca tinde sa ridice masina (remorca încărcată pe spate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, ENEOS a spus:

În general la remorci sunt presiuni mai mari, dar caută și tu o tărăboanță asemănătoare la care găsești prescripții.

Chiar nu am găsit, dacă vrei să mă crezi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, NOF a spus:

Dacă apăsarea pe cârlig este 0 kg (remorca echilibrata)   dansează?   

 

 !!! ATENTIE  nu lipsa apărării pe cârlig (remorca echilibrata) creaza probleme ci o apăsare negativa pe cârlig atunci când remorca tinde sa ridice masina (remorca încărcată pe spate)

Nu știu de unde le scoți,  dar nu e deloc așa! Cu apăsare pe cârlig,  dar insuficientă,  platforma cu 2 axe începea să "dea din coadă" pe la 100 km/h, am mutat opritoarele și am adus cotețul racing ~12 cm mai în față și puteam merge cu 150 km/h fără probleme de genul. Repet, în primul caz nu era vorba de apăsare negativă, doar insuficientă!

Apăsare în jur de 0 am avut când am transportat Amphicar-ul, dansa remorca de la ~80 km/h.

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, ENEOS a spus:

Nu știu de unde le scoți,  dar nu e deloc așa! Cu apăsare pe cârlig,  dar insuficientă,  platforma cu 2 axe începea să "dea din coadă" pe la 100 km/h, am mutat opritoarele și am adus cotețul racing ~12 cm mai în față și puteam merge cu 150 km/h fără probleme de genul. Repet, în primul caz nu era vorba de apăsare negativă, doar insuficientă!

Apăsare în jur de 0 am avut când am transportat Amphicar-ul, dansa remorca de la ~80 km/h.

Bine de stiut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...