Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

salut bogdan,

 

normal trebuia scris: radiat pentru export in alta tara UE

asa am facut actele la motoarele care le-am adus din italia si le-am radiat personal la ACI

ca sa nu te doara capu tre sa ai c-v italian catre firma slovena(cu stampila sau semnatura) si intre firma slovena si tine

ai grija cu TVA-ul ;) trebuie sa fie trecut pe factura daca o iei pe PF



pe langa C-V trebuie sa ai certificatul de proprietate italian si cartea motocicletei (Targa)

CDP-2.jpg

targap1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

pritene eu cand am luat motorul in 2012..omul care mi.a vandut.o nici macar nu era proprietar...motorul avea numarul de italia buletinul italianului+carte si certificat,aici in tara am facut un act de vanzare cumparare intre mine si italian,desi nu era prezent a mers facut,dupa care in timp de 30de zile dupa inmatricularea motorului trebuia sa trimit numarul inapoi in italia,dar numai bine ca intermediarul nu a mai fost de gasit si am si acum numarul acasa...dar motorul este inamtriculat si cu toate actele in regula.

 

eu cred ca daca intermediarul de la care cumperi are radierea facuta,trebuie sa iti dea un act de vanzare intre el si italian,iar u trebuie sa faci acelasi acte intre tine si intermediar pentru ca el este proprietar de drept acum,cu o copie dupa actul lui cu italianul,cu actul intre tine si intermediar+carte si certificat inmatriculezi motorul fara nici un fel de problema! se poate sa iti mai trebuiasca o copie dupa buetinul intermediarului si daca mai are si una dupa al italianului este si mai ok! multa bafta!

in cazul tau ,eu te sfatuiesc sa nu mergi niciodata cu motorul in italia ,cum pui piciorul acolo o sa iti sechestreze motorul instant,nefiind radiat de acolo el figureaza la impozit si aproape sigur este pus in urmarire de fiscul italian,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea, daca la noi nu vor, il inmatriculezi pe bulgaria ia vezi pe aci http://evricar.ro sau http://inmatriculari-bulgaria.ro

 

Si aici baga seria sasiu(vin) si vezi ce zice: http://www.stolencars24.eu

 

Si doi fa un drum pana la politie unde se inscriu cu niste copii de la acte si asa si intreabai pe ei acolo, ca pana la urma acolo o inscriii si fiecare caz in Romania noastra draga are cate o foaie in plus sau in minus.

Editat de mumulescu4you
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, mersi la toti dar inca nu a postat nimeni care a avut situatia asta asa ca nu sunt inca lamurit. Macar atat sa stiu ca sa stiu ce sa fac: la Politie se cer toate actele de vanzare -cumparare intre intermediari sau nu ? ca sa stiu ce sa le cer celor de la care cumpar. In final si mersul la politie va fi o solutie dar am dubii ca voi fi informat correct acolo, nu stiti ca fiecare functionar are ideile lui ? de pilda cand am inmatriculat Beta (cumparata de afara) am depus toate actele si m-au sunat mai tarziu spunand ca vor inca ceva !!! asa ca nu am incredere decat in raspunsurile voastre daca ati fost in situatia de a vi se cere toate actele de provenienta sau daca aveati scrisa alta tara de export decat Romania.

Orreste: ne vedem la curse ! imi pare rau ca n-am ajuns la cursa voastra de la Iasi

Mumulescu : nu sunt furate, am verificat, oricum nu imi trimiteau ei copii dupa acte daca erau furate. Cu cat ai reusit sa dai BMW-ul pana la urma ? macar tu chiar voiai sa vinzi motorul ala si aveai un pret de bun simt , la care ai mai si lasat, ceea ce nu prea se intampla in majoritatea cazurilor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in mod normal nu ai nevoie de toate contractele de vanzare intre intermediari,dar daca pe certificatul de proprietate apare o firma o sa iti ceara factura,daca e persoana privata nu este nici o problema,nu intereseaza pe nimeni ce scrie pe radiere,atata timp cat ai documentele poti sa inmatriculezi unde vrei



pt actele de italia pt siguranta ta,,daca te uiti la lumina prin ele se vad niste elemente de siguranta, pe carta di circolazione sunt cercuri gen volane si pe certificatul de proprietate ACI(cred) din cate imi aduc aminte,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La birou de intocmit acte am intrebat, nu au avut caz dar au dat o solutie, care ar fi cea mai buna. Italianul nu e firma, e persoana fizica, cea mai buna varianta , ca sa nu ma complic cu firme, TVA si intermediari, e sa imi trec eu datele la cumparator pe declaratia de vanzare a proprietarului Italian (care exista) si asta sa fie actul de vanzare cumparare ! Iar cu privire la la mentiunea "export definitiv in alte tari UE- Slovenia", intermediarul bulgar mi-a zis ca italianul a vut sa o vanda unei persoane fizice din slovenia, dar asta s-a razgandit. Radierea e din iunie 2013, ce data sa trec pe actul de vanzare ? cred ca ar fi mai buna cea la care o sa iau motorul, ca daca trec iulie 2013 ma amendeaza fiscul ca nu am declarat-o in 30 zile de la cumparare :-L Ce ziceti , e vreo problema ca a stat radiata in Italia atata timp (din iunie 2013) si am luat-o eu acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar ca idee si fara nici o suparare si rautate ..dupa ce o sa ajungi cu motocicleta in tara sa iti faci niste calcule (drum,hotel,radiere,etc) o sa realizezi ca nu se imbogateste nimeni din importul de motociclete asa cum crezi tu. Daca nu te pricepi risti sa pierzi mai mult. te salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-au cerut toate actele cand am inmatriculat motorul.contractul de vanzare-cumparare dintre asa-zisul intermediar si italian,si mai apoi contractul dintre mine si intermediar.plus cartea motocicletei si inca niste hartoage pe care nu mai stiu sa le insir acum.Dar,cel putin asa mi-a zis tipul care m-a ajutat cu inmatriculatul,asta difera de omul peste care dai acolo la ghiseu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar ca idee si fara nici o suparare si rautate ..dupa ce o sa ajungi cu motocicleta in tara sa iti faci niste calcule (drum,hotel,radiere,etc) o sa realizezi ca nu se imbogateste nimeni din importul de motociclete asa cum crezi tu. Daca nu te pricepi risti sa pierzi mai mult. te salut

E un fenomen general din pacate , eu intotdeauna am last mut la un motor cand am vrut sa iau altul. Vorbeam in principal de vanzatori privati , nu numai de dealeri (care din asta traiesc, desi sa pui 800 euro in plus la un motor in conditiile in care aduci mai multe, e cam mult). Eu cand imi iau un motor de afara (si mi-am luat personal cateva din Germania si Polonia) , imi iau si concediu si ma duc acolo sa ma si plimb, asa ca nu pun cheltuielile de drum si cazare la socoteala. Nu imi e greu sa agat si remorca de masina daca tot ma duc incolo. Oricum, intr-adevar, trebuie sa te si pricepi cu actele, altfel iti iei tepe. Mersi mult de informatii, cu Italia nu stiam cum e !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

buna, am gasit o motocicleta in romania adusa din italia. ea e in romania de anu trecut, nu e radiata, si propetarul e roman as vrea sa o cumpar de la el, ce acte am nevoie de la el in vederea inmatricularii in romania? el a zis ca are targa si Certificato di proprietà. ajunge?

Editat de alin_fechete1988
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna, am gasit o motocicleta in romania adusa din italia. ea e in tara de anu trecut, nu e radiata, si propetarul e roman as vrea sa o cumpar de la el, ce acte am nevoie de la el in vederea inmatricularii in romania? el a zis ca are targa si Certificato di proprietà. ajunge?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

buna, am gasit o motocicleta in romania adusa din italia. ea e in tara de anu trecut, nu e radiata, si propetarul e roman as vrea sa o cumpar de la el, ce acte am nevoie de la el in vederea inmatricularii in romania? el a zis ca are targa si Certificato di proprietà. ajunge?

Un Sv?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Du-te cel mai bine cu tot ce are el la politie si arata-le.Eu m-am ars o data cu un scuter si a trebuit sa stau vreo 3 luni ca sa o pot inmatricula.Daca cel de la inmatriculari iti zice:"da e ok,se poate inmatricula,atunci cumpara-o"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...