Sari la conținut

Ce E Motoreta , Moped Sau Motocicleta ?


cubbusiness
 Share

Postări Recomandate

Eu mi-am dat seama ca scuterul meu nu se incadreaza in nici o categorie in sensul noului cod rutier.

 

ce zice legea:

'21. moped - vehiculul cu două, trei sau patru roți, a cărui viteză maximă prin construcție nu depăÂşeÂşte 45 km/h Âşi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăÂşeÂşte 50 cm 3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală este de cel mult 4 kW;

 

22. motocicletă - autovehiculul cu două roți, cu sau fără ataÂş, echipat cu un motor care are o capacitate cilindrică mai mare de 50 cm 3 Âşi/sau a cărui viteză maximă, prin construcție, depăÂşeÂşte 45 km/h;'

 

ce am eu Scuter Yahama cu talon, carte, ITP, asigurare, tot ce trebuie. in talon scrie motor 50 cm3,

viteza maxima 50 , putere 3 kw, categoria MOTORETA.

 

ce zice legea ? nu exista categoria MOTORETA nici in Codul Rutier nici in Regulamen.

 

Mopedul nu depaseste 45 de km la ora --------- RAU al meu prinde 50

Mopedul nu depăÂşeÂşte 50 cm 3-------------------OK al meu e ok nu depaseste 50 cm3

Mopedul putere nominală cel mult 4 kW----------OK al meu are 3 kw

 

motocicletă:capacitate cilindrică mai mare de 50 cm 3-------RAU al meu nu depaseste 50 cm3

motocicletă:viteză maximă ce depăÂşeÂşte 45 km/h------------OK depaseste 45 km/h

 

eu trag concluzia ca e motocicleta . voi ce ziceti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

concluzia... nu e :rose:

 

este moped... sau cel mai aproape de moped, pt ca motocicleta nu il poti incadra nici in ceea ce priveste forma si nici nu are cutie de viteze manuala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ati inteles intrebarea mea, si ca sa raspunzi cum trebuie e neaparat sa citesti noul cod rutier si regulamentul. problema pe care o pun eu e din punct de vedere legal.

 

stiu si eu ca e scuter, dar legea nu prevede decat moped sau motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este motocicleta deoarece conditiile de la MOPED nu sint indeplinite, respectiv cea de viteza, prin urmare se incadreaza dpdv Cod Rutier in urmatoarea categorie (atentie la definitia motocicletei care contine sintagma SAU facnd referire la cilindree sau viteza ...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...