Sari la conținut

Honda Cbr 125


Postări Recomandate

In primul rand salutari tuturor de pe acest forum.

Luna viitoare voi implini varsta de 16 ani ( de cand asteptam :rose: ),ma apuc de permis A1 si doresc sa achizitionez o Honda CBR 125.Va rog sa nu incepeti cu misto-uri,gen:bicicleta,motor de copii mici etc.Dupa luni intregi de navigat pe forumuri/citit diferite site-uri am ajuns la concluzia ca Honda este cea mai buna varianta.In primul rand fiabilitatea(motor 4t) si multe altele.Mi-am propus sa-mi achizitionez direct din magazin (nou) sau am gasit pe mobile.de o Honda CBR 125 Repsol (asta e si varianta pe care doresc sa o cumpar ... REPSOL ) -> http://www.mobile.de/SID1wShW6l.NccWylaTXQ...1239588611& <- la 2249 de euro :blink: ... 0 km ! Ar putea fi pe bune sau e posibil sa fie teapa ? Din cate stiu eu in Romania e in jur de 4000.Am incercat pe site-ul oficial Honda Romania,unde la sectiunea Honda CBR 125R e pus modelul 2007,dar din pacate nu este afisat un pret :D si nu este nici varianta Repsol.

Cine detine CBR si ma poate ajuta cu sfaturi/indrumari este bine venit. :lol:

Bafta multa :D

Asfalt uscat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna alegere :lol: Mie personal CBR-eul stock nu imi place mai deloc... cu putini bani si gust eu zic ca iese ceva frumos din el...

Intr-adevar la design ... ar mai trebui lucrat ... totusi varianta 2007 mi se pare mai aratoasa ! :blink: ! CBR-ul tau parca este modificat (asa tin minte de pe niste topicuri) ... si stiu ca ai destul de multi km cu el (>30.000 ... ) daca nu ma insel :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am 36 de mii....Mie personal mi-ar placea sa am botul de 07 si spatele meu,cred ca ar da bomba.Da, CBR-eul meu este tunat,este intr-o contiuna tunare :)Astept scaritele reglabile racing,maneta de frana si ambreaj de carbon look,kit malossi 180,filtru k&N,monopost...mai multe

Hai sa iti zic ce am schimbat eu pana acum:

- Din 3000 mii de km in 3000 de km:filtru aer,ulei,uns lant.

-La 24 de mii am schimbat prima data bujia

-Tot undeva in jurul de 20 mii kit-ul lant

-pe la 32 de mii discurile si arcurile de ambreaj

-Acum am nevoie de oala mica de ambreaj si oala mica si primul disc de ambreraj(mod normal nu se duceau asa repede,dar am dat-o mult prea mult de o roata)

-Am dat comanda de amortizorul de transmisie (cam 800 de mii)

-pana in prezent am schimbat de 2 ori placutele de frana fata-spate.

prea multe probleme nu am avut.Daca ai stilul tau de condus e linistit nu o sa trb sa schimbi ambreajul asa repede si kitul de lant.

Daca vrei sa mai afli ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am 36 de mii....Mie personal mi-ar placea sa am botul de 07 si spatele meu,cred ca ar da bomba.Da, CBR-eul meu este tunat,este intr-o contiuna tunare :)Astept scaritele reglabile racing,maneta de frana si ambreaj de carbon look,kit malossi 180,filtru k&N,monopost...mai multe

Hai sa iti zic ce am schimbat eu pana acum:

- Din 3000 mii de km in 3000 de km:filtru aer,ulei,uns lant.

-La 24 de mii am schimbat prima data bujia

-Tot undeva in jurul de 20 mii kit-ul lant

-pe la 32 de mii discurile si arcurile de ambreaj

-Acum am nevoie de oala mica de ambreaj si oala mica si primul disc de ambreraj(mod normal nu se duceau asa repede,dar am dat-o mult prea mult de o roata)

-Am dat comanda de amortizorul de transmisie (cam 800 de mii)

-pana in prezent am schimbat de 2 ori placutele de frana fata-spate.

prea multe probleme nu am avut.Daca ai stilul tau de condus e linistit nu o sa trb sa schimbi ambreajul asa repede si kitul de lant.

Daca vrei sa mai afli ceva...

Din poze am vazut ca si roata spate o ai schimbata ... asta cat te-a costat :| ? Ai uitat sa mentionezi toba :D

La 24 mii ai schimbat bujia ?! :lol: :D :D

Eu o schimbam la scuter o data la 2 saptamani a :rose: :blink:

Intr-adevar CBR-ul perfect ar fi ... fata model 07 + codita cum ai tu :D , o toba , un cauciuc cu talon mai mare si ar fi perfect :D

Inca o intrebare : tu ti-ai luat CBR-ul nou sau second(cati km a avut cand l-ai luat) ? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,guma am cumparat-o la 2,5 mil,toba a facut 13,5 mil.Cand mi-au adus CBR-eul acasa aveam 0 km pe bord :blink:

 

Am fost la bunica la tara si i-am tras niste poze,scuzati de ce este in jurul motoretei :rose:

post-5265-1169236421_thumb.jpg

post-5265-1169236431_thumb.jpg

post-5265-1169236442_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off-topic:cobra ,zi-mi te rog ,de unde ai cumparat banda adeziva pt jante si mai ales ,cum le-ai pus(am inteles ceva de un dispozitiv special ca se le pui calumea)?? Merci :rose:

Nu le-am cumparat din magazin[si alea is bune].Cand am restickerit-o i-am spus baiatului sa imi puna autocolant pe margine jantelor.Am impresia ca nu este un cerc,sunt cam 5 dungi de autocolant drepte,tot el le-a si pus...eu nu am fost de fata

Imi pare rau ca nu te pot ajuta

Later edit:le-a pus fara nici un dispozitiv special,le-a pus manual

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot nu am gasit pe nimeni care sa-mi dea un raspuns sigur ... Referitor la link-ul din primul post ... -> http://www.mobile.de/SID1wShW6l.NccWylaTXQ...1239588611& <- ....

La pretul de mai sus ... cati bani se mai adauga,taxe,accize bla bla ? :-s

Editat de DonHacker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut...eu am un CBR de vanzare...

-an 2004 cu 18000 km

-cauciucuri schimbate in septembrie 2006

-kit lant schimbat tot in septembrie

Nu are probleme, te pui pe ea si o duci....

Pentru alte detalii cauta-l pe Edi pe mess... :grinbandit:

Editat de Rony
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CobraArt, vreau sa te intreb ceva: De ce ai ales Honda CBR 125? :bigstar:

Pentru ca atunci cand am luat motocicleta nu aveam habar cu ce sa mananca! Nu imi placeau cele in 2 timpi (sunetu).Eu sunt multumit de ce am acum, nu pot sa zic ca imi pare rau de alegerea facuta! De ce intrebi? :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vrut sa vad ce te a atras la cbr; si daca iti pare rau de alegerea facuta;anul asta sper sa am si eu un cbr 125 :grinbandit: ; si sa l fac mai tare ca al tau :baldy:

Ti-am rasp. la intrb. puse de tine. Nu stiam eu ce e aia moto pe atunci,nu imi pare rau de alegere. Poti sa il faci si de 10 ori mai frumos ca nu ma supar,dar ai grija ca implica ft. mult bani :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu. Hai sa iti zic cam de unde mi-am luat eu piesele:

Parbriz Puig,filtru de aer K&N, capte ghidon,semanle si oglinzi carbon look: Paula Biker's Shop

Mansoane,tank pad,suport numar si toba Leo Vince: Moto Boom in incinta AMCKART

Kit Malossi 170 cm3: Ciprian Pan

Manete de frana fata si ambreaj carbon look si scaritele sport(nu sunt montante inca): Ebay

Vopsit negru metalizat, restickarit plus modificat codita spate,si autocolant pe jante: un atelier din Ploiesti

Urmeaza monopost si protectie de rezervor carbon look din Germania

Daca imi mai aduc aminte o sa iti mai zic.Ma cam feresc sa iau piesele tuning de la Honda (cu toate ca nu au multe) ca sunt destul de scumpe fata de pretul de pe piata :grinbandit:

Edit: am uitate de aparatoare de roata adusa din germania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...