Sari la conținut

Intrebare R1


sacal
 Share

Postări Recomandate

Daca te intereseaza cu adevarat, intreaba-l pe sabinrace. El are un R1 din 2004, cunoaste foarte bine modelul si stie absolut tot ce s-a schimbat in 2005, 2005 si 2007.

 

Faza cu bascula lunga este cica pentru stabilitate la viteza sau la accelerare puternica din cate am inteles. In acelasi timp s-a modificat unghiul furcii fata.

 

De asemene de la un an la altul se mai intaresc diferite componente care se dovedesc slabe la modelele anterioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea e ca am posibilitatea sa cumpar de afara 2005 sau 2006, dar diferenta e de cam 1000E si vreau sa stiu daca merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, la R1 nu ma pricep, dar la datul cu Google sunt bunicel :rose: . Iata rezultatul : http://motorcycles.about.com/od/roadtestsr.../06yamyzfr1.htm

 

"In a Nutshell: GP tech trickles down with revised rigidity of the main frame between the engine mounts and steering head, a new, more rigid lower triple clamp, and a 20mm-longer swingarm. Shorter valve guides and other revisions increase intake flow and reduce friction for more power."

 

Adica pe langa bascula mai lunga cu 2 cm, s-a rigidizat si partea din fata a cadrului si a mai fost 'tunat' putin motorul.

 

Lasand anul de fabricatie deoparte, diferentele sunt minore si tin de ceea ce se cheama 'pushing the limits' .

 

Pragmatic vorbind, eu n-as da 1000 de euro in plus doar pentru atat. Pe de alta parte eu nu as duce motorul la nici macar 50% din potentialul lui si tocmai de aceea ar fi bani aruncati pe fereastra.

Fiind vorba de motoare 'de afara' pana nu le vezi pe amandoua, n-ai de unde sa stii. Sunt amandoua noi, aflate in stoc la niste dealeri ? Sunt sh, mai au imbunatatiri fata de serie ? Zgarieturi ?

Diferenta s-ar putea sa fie bazata pe niste upgrade-uri facute de proprietar, dar la fel de bine s-ar putea sa fie niste chestii de care nu ai nevoie.

 

De exemplu la dual tours au cele 2 modele dar motoare noi :

YZF R1 2005 - 9.800 Euro pret CIP

YZF R1 2006 - 10.000 Euro pret CIP

Diferenta e 200 de euro CIP .

 

Disclaimer:

Habar n-am, imi dau cu parerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

despre astea 2 e vorba:

http://www.limbaecher.de/boersen/gebraucht...ate.cfm?ID=7409

http://www.limbaecher.de/boersen/gebraucht..._s2.cfm?ID=7805

 

noi nu vreau, ca nu merita. in schimb aproape nou, e alta treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care sunt dealeri din romania pentru yamaha?

 

dual tours si..? aveti idee cat costa noul R1 ? Am fost la dual tours si mi-a zis de vechiul model adika 2006 ca e undeva cu toate taxele la 17 000 euro :rose: am ramas uimit cand m-am uitat pe siteul asta:

http://www.moto.it/nuovo/nuovo02.asp?EMARC...9&Cerca.y=9

 

si modelu 2007 este 14.195 euro nou ,so wtf? care e logica?

Editat de bikerboy-iuliano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

ideea e ca am posibilitatea sa cumpar de afara 2005 sau 2006, dar diferenta e de cam 1000E si vreau sa stiu daca merita.

de obicei daca un model se fabrica mai multi ani fara schimbari majore, ca in cazul lui R1, se alege ori modelul din primul, ori din ultimul an de productie, asa ca 2006 ar trebui sa iei,dar cel mai avantajos totusi iesi cu cel din 2004, adica primul model.

Editat de otto.tun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deocamdata stau cu banii la banca si astept sa se lamureasca situatia cu tpi, altfel platesc mult ca e moto de 1000.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...