Sari la conținut

Honda cr 125


Postări Recomandate

Bună ziua detin si eu o honda cr 125 2t din 1996 si am observat ca nu prea am racire se încălzește de nu pot sa pun mana pe cilindru si intr un timp mai curgea pe furtunasul de sus de langa busonul radiatorului(supraplin s au cum se numeste) acuma nu mai curge dar am desfacut la pompa de apa si are la paleta un dinte(s-au cum ii spune lipsa) oare asta sa fie cauza?

Editat de Alexcodita
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand bagi antigel , ia unu de calitate oricum mai mult de 1 litru nu.ti intra , ia unu cu punctul de fierbere la 138 grade . Eu odata din graba am luat unu ordinar din dedeman deala la 15 lei si ala da sa fiarba sau dracu sa.l ia daca inteleg cum dar nu aveam 100 grade nici vorba dar el dadea sa iasa pe dinafara ff ciudat . Cu unu de calitate n.am mai avut niciodata probleme .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Alexcodita a spus:

Bună ziua detin si eu o honda cr 125 2t din 1996 si am observat ca nu prea am racire se încălzește de nu pot sa pun mana pe cilindru si intr un timp mai curgea pe furtunasul de sus de langa busonul radiatorului(supraplin s au cum se numeste) acuma nu mai curge dar am desfacut la pompa de apa si are la paleta un dinte(s-au cum ii spune lipsa) oare asta sa fie cauza?

Cateva chestii:

- Ce vrei sa spui cu un singur dinte la paleta de la pompa de apa. O poza era buna.

-  daca ai VIN-ul de la mobra il bagi aici si poti gasi lista completa de piese de schimb.    https://www.bike-parts-honda.com/

- Motorul functioneaza undeva pe la  85 de grade Celsius. Tu daca ai pus mana pe ceva de temperatura asta iti ramane pielea acolo. Deja +45 grade C incepe sa te piste.

 

Uite aici un manual de service:  http://users.telenet.be/mbxtreme/10108462-Honda_Cr125r_Service_Repair_Manual_2000-2003_Cr125.pdf

 

Asta ar fi  pompa de apa. Mai ai toate paletele la rotor sau doar una singura de ii spui tu dinte....

929794271_POMPAAPA.thumb.jpg.2d1ff712741d92baea5f4965999bc5bc.jpg

 

 

@sbk750 probabil ca nu ai aerisit bine instalatia si cand se incalzea, se dilata o  punga de aer si iti arunca lichidul afara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...