Sari la conținut

Dobrogea, Macin, Greci.


Postări Recomandate


Weekend prelungit se traduce în plecare cu cortul în munții Macin cu motorul. 
 Am mai trecut prin Dobrogea cu alte ocazii și știam ca trebuie sa revin. Weekendul ce venea se anunța instabil d. p. d. v. Meteo (la munte) Dobrogea era printre putinele zone unde urma sa fie vreme buna. Deci aveam destinația. 


 Sa car cele trebuincioase fără vreo cutie speciala de motor a fost prima provocare, trecuta cu brio. Am luat doar minimul necesar. Saltea gonflabila, sac de dormit 15°C, hamac, tricou, pantaloni scurți, mâncare pentru 2 zile, apa la fel, scule de filmat, powerbank și scule pentru evenimente tehnice (camera rezerva, leviere, chei de roti-evident au cantarit cel mai mult) A 2 a provocare, ceea mai importanta, drumul de 600 km dus-întors. Pe DN, prima data atât de mulți km pe DN. Fug de DN ca dracul de tămâie. Prefer praf, pietre, gropi, orice dar nu aglomerație de mașini. A fost... dubios, dar a trecut cumva.
În schimb o zi de off-road(duminica) în zona a fost de vis, din păcate cardul de memorie era full asa ca ce a fost mai bun nu apare în filmuleț. Din păcate nu am luat un track, dar garantez ca 9 din 10 oameni ar fi găsit tura completa, faina, diversa sau.... 
Sâmbăta după ce am ajuns pe la 15  am dat și o fuga pe sus (suna ciudat, 300-400 m altitudine) pe munte. Foarte cald, ceva fauna (am urcat pe nemarcat) umbra și priveliști foarte faine au completat o zi reușita deja.
Motociclete :
Yamaha Tenere 700
KTM 1190 Adventure

Traseu dus- întors Bv - Tg.Secuiesc - Focșani - Brăila - Greci plus ce ne am mai jucat acolo duminica au fost 780 km. 

Filmul turei

https://youtu.be/2FT56Oyao2s

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...