Sari la conținut

Taximetristii


Ride Safe
 Share

Postări Recomandate

Am si eu o poveste mai amuzanta despre un taximetrist ;) (BTW nu ii sufar nici eu)

 

Mergeam eu cu motocicleta ... incet si sigur (ca un Cadilac) si vad ca un taximetrist avea usa din spate deschisa la Longan. Ajung in dreptul usii si incerc sa ii fac semn ca vreau sa ii zic ceva.

 

El incepuse deja sa comenteze ca nu m-a vazut , ca am mers dint-o parte in alta , teorie de taximetrist.

I-am mai facut semn inca o data ca sa deschida geamul ... el il deschide si ii zic :

- Bai nene vezi ca ai usa din spate deschisa !

- AAAA multumesc ..... oricum nu te-am vazut .

- Stai nene linistit ca nu ai facut nimic .... sa ai grija sa te uiti data viitoare oricum !

 

:nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

pfuuuu Oradea o scapat un timp de accidente ... si ma bucura lucru asta .... semn bun din partea tuturor participantilor la trafic ... numai bine si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa va spun ca am fost taximetrist timp de 5 ani,si cunosc fenomenul...Dar nu e cazul sa generalizam!Nu profesia conteaza,ci caracterul omului,cultura,IQ-ul...si multe altele.Cred ca in mare majoritate,poti sa-ti dai seama de ce fel de om este stiind ce muzica asculta(de taximetristi e vorba,dar nu numai)-daca asculta manele date la maxim...pas!Si mai am ceva...Maryus...stiu ca in conceptia ta nu am nici un pic de creier(doar mi-am petrecut 5 ani din viata asteptand clientii!)dar oare si vecina/mama/sora/prietena ta care sa zicem e vanzatoare intr-un magazin sufera de aceiasi lipsa ca si mine?Ca doar si ele asteapta clientii... :angry: Puerila gandire...ca la 20 de ani! :bounce: :what: Parerea mea! :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mmai spuneti voi ca daca omu asculta manele max. sau alceva , e incostient sau predispus la manevre de genu.

Necazul poate veni de unde nu te astepti.

Si in cazul taximetristilor majoritatea sunt indiferenti la motoarele pe 2 roti , chiar daca eu am scuter. (asta e)

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

taximetristii sunt o mare problema in bucuresti.......am fost tavaliti de un taxi chiar la MC la piata unirii acum 2 ani,eu si fosta prietena( doua luni am stat cu perna sub cap )" motocicleta ...de ea nu mai zic nimik :huh: " ........nu mai pot sa scriu nimik .... :bounce: :angry: :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mnoah destul de nasol frate :what: ... bine k acuma esti ok ... da stii si tu bine k nu esti primu si nici ultima la care se intampla lucur asta ... important ii k ai scapat cu viata ... poate k altii nu aveau norocu asta daca erau in locu tau ... da ce o fost o fost viata merge inainte si lasa k poate ne intalnim pe la ceva intruniri :angry: ....

 

si man_with_kawa stai linistit k si in Oradea sunt multi bike`ri care fac taximetrie, si se vede o diferenta intre ei si ceilalti ... si mnoah yo nu vreau sa te supar cu ceva ... da in general oamenii care au prea mult timp liber care au probleme cu nervii sau ce stiu yo ce ,astia se fac taximetristi care nu au umpic simt al raspunderii se cred umpic de KINGS OF THE ROAD .... (nu ma refeream la tine) .... asfalt uscat :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bounce: Aceasta specie de oligofreno -manelisti de putori spagare merita mult mai multe "atentie" din partea noastra decat simplele forumuri.

 

Povesti cu Moto vs Taxi cred ca sunt cu sutele, eu unul am patit-o anul trecut In Bucuresti , cu fuga de la locul accidentului. De atunci am un nou hobby .. privitor la taxiuri. Nu pot sa vi-l spun dar daca veti usi indoite ganditi-va la mine.

 

Propun o rubrica aparte numita "WANTED TAXI no.. " in fiecare dintre voi sa posteze numarul de taxi ce va accidentat, incomodat, deranjat .

 

 

atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zilele trecute am avut ceva treaba prin oras si a trebuit intr-un final spre sfarsitul zilei sa ma urc in taxi. Fac cu mana, se opreste un taxiu ma urc repede si plec. Cand ma uit in stanga mea, la volan era o mare cioara, cam de 3 ori cat mine. mergem ce mergem si pe la unirii la semaforul de la tribunal, in dreapta noastra un tip pe moto. eu stateam si ma holbam la el ca-mi placea motorul. Cand a plecat tin sa va spun ca gagiul nu a plecat in vreun mod special, nici weelie nici viteza, doar ca i se auzeau tobele mai tare la care tiganul mare si burtos de langa mine zice "ce m-as urca pe tine mai prietene, mancatiash.... !"

......... :huh: ;) ;) am cascat okii mari la el si am regretat pentru prima oara in viatza mea ca nu m-a facut si pe mine mama un pic mai mare :bounce: :angry: :what:

 

...deci si tigan si conservar si tupeist jegos. Totul se-ntampla din rea vointza nu din neatentie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu azi de dim am fost la scoala cu motorul,mergeam cam cu 60km cand imi iese un taxi cam la 10-15 m in fatza,se uita la mine si apoi isi vede de drum,in dreapta era un santz iar in stanga era linia de tramvai,am intrat pe linia de tramvai au inceput sa imi faca rotzile ca dracu....am avut noroc ca am cat de cat experientza si m-am redresat k de nu ajungeam sub masina din spatele meu,unde mai pui k la volan era o femeie :x

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu azi de dim am fost la scoala cu motorul,mergeam cam cu 60km cand imi iese un taxi cam la 10-15 m in fatza,se uita la mine si apoi isi vede de drum,in dreapta era un santz iar in stanga era linia de tramvai,am intrat pe linia de tramvai au inceput sa imi faca rotzile ca dracu....am avut noroc ca am cat de cat experientza si m-am redresat k de nu ajungeam sub masina din spatele meu,unde mai pui k la volan era o femeie :x

 

 

 

poi si nu i-a dat la :drums: ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor sunt o gramada de cazuri ... trebuie sa fim si noi mai atenti in trafic ... sa nu mai scapam mana asa de mult in gaz , sau daca sunt maniaci atunci sa ii dea gaz acolo unde se poate si are vizibilitate 100% ... la noi duminica trecuta iara a murit un biker :clap: :( ... avea 30-45 km/h o vrut sa faca o depasire nu so asigurat si o intrat intr`o masina ... Odihneasca`se in pace :drums: :wave: ... asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca nu mar fi vazut nu sar mai fi oprit dar in prima faza sa oprit :drums:

 

El a oprit pt ca avea semnul STOP nu pt ca te-a vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

posibil si asta ... poate daca nu avea nimic isi vedea de drum ... da asa poate daia so oprit k avea STOP ... asfalt uscat :drums:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Este foarte posibil sa nu te fi vazut... oricum pt soferii de taxi si autobuz... :lol: :lol: :finger: :finger: :baldy:

apropo de generalizare sunt si motociclisti care sunt soferi de taxi sau autobuz , tir....etc

si mai sunt si motociclisti care si-au luat motocicleta doar pentru ca are si vecinul sau sa agate femei

asa ca astia sunt periculosi din cauza lor noi motociclisti am pierdut respectul celorlanti participanti la trafic (cei cu 4 sau mai multe roti)

care e mai vechi in ale motociclismului stie despre ce vorbesc :lol:

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu propun k cine a avut probleme in trafic sa spuna pe forum ,sa dea nr in cauza al masinii si cine il vede parcat sa dea o adresa,....p mine a vrut unu cu un jeep albastru sa ma dea pe jos b 57 uck sau ujk dak il prind parcat ii fac masina zob :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo de generalizare sunt si motociclisti care sunt soferi de taxi sau autobuz , tir....etc

si mai sunt si motociclisti care si-au luat motocicleta doar pentru ca are si vecinul sau sa agate femei

asa ca astia sunt periculosi din cauza lor noi motociclisti am pierdut respectul celorlanti participanti la trafic (cei cu 4 sau mai multe roti)

care e mai vechi in ale motociclismului stie despre ce vorbesc :thanks:

:D

nimeni nu are nici o replika .......... :welcome:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nene... taximetristu' de ieri le intrece pe toate... Stim ca ii doare-n p...a de trafic, ca opresc unde vor ei, ca se baga cu tupeu, ca se apeleaza prin statie si se ajuta (desi la traficul de azi...) si asa mai departe...

 

Ieri mergeam incetisor intre bordura si linia de tramvai, de la Hala Traian spre Foisor. Nu ma bagasem intre linii pentru ca nu ma grabeam si pe acolo este loc (nu parcheaza masini)! Apare un taxi de pe o strada din dreapta mea... vede ca nu are loc sa se bage pt ca veneau puhoi dinspre Foisor, dar se gandeste el sa blocheze banda pe care rula tetea linistit! Il vad... incetinesc si opresc! Sincer avem in spate masini garla si mi-a fost oarecum frica sa ma bag pe liniile de tramvai! Puteam sa o fac, aveam loc pe axul drumului, dar... feelingu' meu mi-a zis sa stau in banca mea! Pana aici nimic deosebit, boul se baga, io stau linistit! Ii fac semn sa bage "R" la masina si sa se duca inapoi, ca sa trec io dar si puhoiul de masini din spatele meu! Iar, nimic deosebit!

E... in timp ce eu am oprit, ala a bagat marsarier sa elibereze banda... in spate claxoane peste claxoane... un taximetrist!!! Desi avea client in masina, opreste in dreptul meu si ma injura... :D intre timp celalat taximetrist da inapoi, si ma pun si eu in miscare... Semafor rosu!!! Trag linistit langa tigan (nu era de ajuns ca era taximetrist) si il intreb de ce ma injura si de ce claxoneaza ca dobitocul... De aici incepe un sir lung de epitete care mai de care mai frumoase, tipic romanesc... pana la momentul in care tiganu' vrea sa coboare la mine... Pun motoru pe cric si bagadu-mi si scotandu-mi ma dau jos la el. Cand vede asta, intra inapoi in masina si... tace, nici nu se mai uita la mine nimic... ma calmez si eu si ii dam drumu (asta s-a intamplat la semaforul de la nerva traian cu carol)! La Eminescu cu Mosilor, deja uitasem de dobitoc, iar aud claxoane, nebuneli... cand ma uit... aceasi (cuvant urat) o claxona pe una saraca care se misca mai incet (se lucraza in zona aia si sunt multe gauri in asfalt) Ajung in dreptul lui (iar) imi ridic cascheta si il "gratulez", calm, linistit,cu zambetul pe buze... Se vede treaba ca suferea rau de tot omul!!!

 

M-a claxonat si injurat in prima faza ca de ce nu l-am ocolit p'ala si am oprit circulatia... apoi... la Eminescu cu Mosilor o claxona p'aia ca mergea prea incet prin gropile alea de acolo...

 

Ce se intampla la noi este de vis urat! O stiu de atatia ani! O stim cu totii!

 

TRIST!

 

P.S. - nu sunt razboinic de fel dar lu' ala chiar i-as fi dat o casca-n mu!e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna... sunt din Oradea si am si eu un motor Derbi Senda H vreau sa va spun si eu despre accidentul meu si sa va datzi si voi cu parerea .... mergeam pe Decebal spre cimitirul olosig pe drumu cu prioritate eram intre banda 1 si 2 aveam cam 65 max 75 si de pe o strada laturalnica unde is florariile alea si biserica de pocaitzi a aparut un taximetrist avea STOP sa oprit in prima faza a vazut ca vin si in ultimii 10 m a iesit in fatza mea si ca sa`l evit am tras stanga si am franat cat am putut si fatza si spate ...dar din pacate am scapat fatza si am cazut motorul sa spart putzin :un schimbator rupt un ambreiaj indoit pana pe spate si carena stanga foarte putzin zgariata... si el nici macar nu sa oprit sa vada daca`s intreg sau daca am patzit ceva si`a vazut de drum :welcome: ... asa k va sfatuiesc si pe voi sa avetzi mare atentzie in trafic mai ales cu taximetristii ... asfalt uscat

 

Ai dreptate, taximetristii intr-adevar conduc periculos! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...