Sari la conținut

Problema Yamaha Majesty 400


Larry 125
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

de curand am intrat in posesia unei Yamaha Majesty 400 din 2006, injectie TCI, interesanta ea asa, doar ca are o problema cam grava cred, da rateuri pe toba, da in nas cand ii dau gaz sa plece de pe loc, sau in timpul mersului cand e nevoie de demaraj, nu se accelereaza bine nici pe cricul central, merge mai trepidat decat ar fi normal si e puturoasa, nu trage cum ar trebuie sa traga.

Mentionez ca am schimbat bujia pana acum.

Daca se poate un sfat ceva mi-ar fi de ajutor pana ajung cu ea la un service.

 

Multumesc.

IMG-20210915-WA0015.jpg

Editat de Larry 125
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, patrick1 said:

Schimbă şi benzina!

Am facut si asta, nici o imbunatatire.

Inca ceva, in partea din stanga spate jos, cand trag de acceleratie  se aud niste cloncanituri constante, ca si cum ai bate cu un fier intr-o oala goala.Sunetul este constant, iar cand turatia creste se intensifica usor.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare că au avut şi alţii ceva probleme (ECU?) cu acest model:

https://groups.google.com/g/alt.scooter/c/OSbn5QqMohk

 

12 hours ago, Larry 125 said:

da in nas cand ii dau gaz sa plece de pe loc

În cei 15 ani, pompa de benzină mai este în parametrii originali sau ... a "obosit" şi a scăzut presiunea de alimentare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

40 minutes ago, patrick1 said:

Se pare că au avut şi alţii ceva probleme (ECU?) cu acest model:

https://groups.google.com/g/alt.scooter/c/OSbn5QqMohk

 

În cei 15 ani, pompa de benzină mai este în parametrii originali sau ... a "obosit" şi a scăzut presiunea de alimentare?

Am dus-o azi la service si astept sa imi dea un diagnostic luni dupa ce o demonteaza.

Poate fi si pompa ca in 15 ani cine stie cine si daca a mai schimbat-o cineva.

Oricum sunt foarte curios de la ce ar putea fi si tare mi-as dori sa mi-l rezolve pt ca nici macar toti banii nu i-am dat pe el celui de la care l-am luat.

Oricum revin cu detalii dupa ce aflu si eu mai multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, ENEOS said:

Să-i ridicăm un monument! 

S-a referit probabil la maestrul care îi repară toracele, nu la meşterul care îi repară troacele.

Asta problem la rumun limb  😂

17 minutes ago, Larry 125 said:

Rateuri nu mai da de cand am schimbat toba cu cea originala.

Atât declar, susţin şi semnez.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 18.09.2021 la 0:30, Larry 125 a spus:

 

de curand am intrat in posesia unei Yamaha Majesty 400 din 2006, injectie TCI,

 

Acum 1 oră, Larry 125 a spus:

Ce mi-au mai spus de la service este faptul ca pe viitor va trebui sa ii schimb membrana de la carburator.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, patrick1 said:

Şi doamnele ajută.

Asfalt uscat!

@TETEA.👍

Şi membrana de la rolele variatorului, probabil ...

(întrebare de 10 puncte pentru @Larry 125 : la ce ar putea servi membrana de la carburator la un motor cu injecţie?)

Dar carburatorul?

Pai nu stiu, asa mi-au spus la service, ca ar trebui schimbata, ca de fapt nu e injectie 100% ci e o combinatie de carburatie cu injectie.

Habar nu am, nu ma pricep, de aceea si pun intrebari si ma mai documentez pt ca vreau sa aflu si sa nu iau de buna prima parere.

Oricum nu prea am eu incredere in mecanici decat daca imi demonstreaza ca este problema de la X sau Y piesa.

Despre rolele variatorului am mai citit pe forumuri ca asa dau simptome si sa zicem ca 70% cred ca de acolo a fost si la mine.Plus ca o data la ceva timp ar mai trebui demontat si curatat.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, patrick1 a spus:

Şi doamnele ajută.

Asfalt uscat!

@TETEA.👍

Şi membrana de la rolele variatorului, probabil ...

(întrebare de 10 puncte pentru @Larry 125 : la ce ar putea servi membrana de la carburator la un motor cu injecţie?)

Dar carburatorul?

Salut, pt intrebarea de 10 puncte a lui @patrick1,scuterul in cauza are un "carburator",de fapt din acest carburator  fara benzina  se  foloseste clapeta de acceleratie care are senzor de pozitie la deschiderea clapetei si asa se realizeaza amestecul aer benzina,benzina fiind dozata de injector in functie de deschiderea acestei clapete.....

Acum 3 ore, caracterincompatibil a spus:

Ii zic sa nu mai cumpere oloi de la nenea Gion din chitila

probabil cumpara de unde vrea iel,daca i pret bun,de ce te ar asculta pa tine!?🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, patrick1 said:

Subiectul era "membrana".

Aia care nu exista (cel puţin la variator  :)) şi nici nu produce rateuri pe tobă (poate şocuri în transmisie). Care toba a fost şi ea înlocuită (de el) dar a "uitat" să ne şi spună ... Care ...

 

Membrana era de la carburator, nu am mentionat vreodata ca ar fi membrana de la rolele variatorului.

Legat de toba scuza-ma pe mine ca nu am precizat ca am inlocuit-o pe cea chinezeasca cu cea originala.

La inceputul postarii am detaliat cam ce simptome are, iar postarea a deschis-o in speranta ca s-a mai lovit cineva de problema asta, sau asemanatoare, nu ca sa ma certe cineva.

In fine, ma bucur ca ramane topicul aici poate pe viitor ajuta.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 minutes ago, Larry 125 said:

nu ca sa ma certe cineva.

Nu te ceartă nimeni, dar dacă furnizezi informatii false (există şi fals omisiv cum este cel cu toba schimbată) obţii trei efecte posibile:

1. Creezi o falsă problemă (imposibil) de rezolvat amical (cu date eronate şi incomplete)

2. Oboseşti inutil pe cel care ar încerca eventual (pe timpul lui) să te ajute.

3. Generezi suspiciuni privind seriozitatea şi coerenţa ta.

 

 

P.S. Mai ştiu pe unul (live) care se plângea că are lumină de far prea slabă la motocicletă şi că ar avea probleme la instalaţia electrică (generator, regulator, etc.).

Ba chiar mi-a spun că a montat un bec de 75 W şi că e degeaba.

 

După multă bătaie de cap (că l-am luat în serios), am realizat împreună că ăsta a uitat şi să citească, nu doar să scrie :crack:

(pe bec scria 24V - 75W).

 

"mi-a spus" - corectez tastarea cu n în loc de s (mea culpa)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

25 minutes ago, TETEA. said:

tu cine esti? 😄

Pare oarece tablagiu ("Număr: din tabla"), cu halucinaţii specifice pe raza de competenţă, oarece provocat de sintagme 😄

O fi dintre prietenii noştrii, cei sub acoperire?

 

Evident.

 

@Larry 125 Atragi duşmanul de clasă dacă postezi pe aici cuvântul "Majesty" şi aminteşti de tobe  <_<

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, TETEA. said:

 

Daca tu cu 7 postari il stii pe easy, tu cine esti? 😄

Daca esti user nou este interzis sa citesti topicurile si sa te informezi despre ce s-a scris pe aici... Zappy?

 

7 hours ago, patrick1 said:

cu halucinaţii specifice pe raza de competenţă, oarece provocat de sintagme

🤦‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...