Sari la conținut

Probleme la motor si bord Honda Cbr 600


AlexCbr600
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor, deschid un topic pentru prima data pe aceasta platforma in legatura cu niste probleme la o Honda CBR 600RR, la 5000 de turatii scoate un sunet ciudat(ca si cum 2 metale se freaca intre ele), distributia este noua si are revizia facuta recent, unii mecanici imi zic ca ar putea fi cutia de viteze. Voi ce parere aveti?

A doua problema este cu martorul de la ulei ce imi sta aprins pe intreaga deplasare cu motocicleta, daca revizia este facuta recent, poate fi o eroare? 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, AlexCbr600 said:

A doua problema este cu martorul de la ulei ce imi sta aprins pe intreaga deplasare cu motocicleta, daca revizia este facuta recent, poate fi o eroare? 

 

Or fi pus prea putin ulei la revizie? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Honda becul, din câte știu, indică lipsa presiunii în sistemul de ungere. Ceea ce e grav, f grav! Dacă defectul nu e de natură electrică, motorul e pa de mult! Pe de altă parte presiune ar trebui să existe și la un nivel sub cel normal. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Probleme la motor si bord Honda Cbr 600
  • Admin
Acum 8 ore, AlexCbr600 a spus:

Salutare tuturor, deschid un topic pentru prima data pe aceasta platforma

Salut și bine ai venit! 

Data viitoare am rugămintea să răsfoiești atent forumul ca să poți deschide topicurile pe aria potrivită. 

Există arie "service" unde ți-a fost mutat. 

Și să dai titluri concise topicurile - l-am editat. 

Referitor la problema ta, cum spuneau și colegii mai sus, ar putea fi o problemă gravă. Posibil însă și ca acel senzor de ulei să aibă o problemă și să stea aprins, deși nu prea cred.

 

Zgomotele din motor nu se rezolvă pe forumuri. 

Caută un mecanic în zona ta și mergi urgent să îți asculte motorul, nu mai merge așa cu el. 

Dacă ne spui de unde ești, poate îți și recomandăm ceva. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt din Bucuresti, acel sunet nu se aude la relanti, ci doar in mers in orice treapta la 5000 de turatii, daca depasesc aceste turatii nu se mai aude, iar cu acel martor, uleiul este suficient in motor.

Am fost la cateva serice uri si toti mi au spus ca trebuie desfacut motorul pe bucati, iar manopera este destul de costisitoare, daca aveam vreo idee de unde s ar fi auzit sunetul, poate scapam mai ieftin. Multumesc mult tuturor pentru ajutorul si timpul alocat!

Editat de AlexCbr600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca cateva service-uri (cei care fac asta) si au ascultat motorul, ti-a recomandat demontarea motorului..crezi ca pe un forum vei gasi rezolvarea la problema,sau si mai mult localizarea sunetului !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bănuiesc că nici un service nu a catadicsit să verifice dacă e presiunea uleiului insuficientă sau o indicație eronată datorată unui senzor defect/fir care dă la masă/whatever... 

Personal de câte ori am întâlnit situația asta (bec de ulei aprins) o singură dată a fost senzorul defect și de zeci de ori presiune insuficientă. Nu pot decât să mă minunez că motorul nu și-a dat încă duhul! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...