Sari la conținut

Suzuki burgman AN 400 anul 2008


Daniy
 Share

Postări Recomandate

Salut! Am o problemă cu scuterul. Când pun contactul, clapeta de la actuator, continuă să se miște. Practic nu își găsește poziția. Îmi ieșise in bord alarma FI. Am căutat pe internet cum să îl pun la 0. Am demontat senzorul care este montat pe actuator, am pus clapeta pe deschis, am montat din nou senzorul,dar nu s-a rezolvat problema. Am anulat alarma FI, nu se mai aprinde, dar problema a rămas. Clapeta se mișcă în continuu. Are cineva vreo idee ce ar trebui făcut?  Mulțumesc anticipat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 10 ore, Daniy a spus:

Am anulat alarma FI, nu se mai aprinde, dar problema a rămas.

Era de mirare dacă nu ar mai fi apărut.

Ai făcut exact ca samsarii care vând mașini, scoți becul rosu din bord ca să nu-l mai vadă cumpărătorul.

Caută un service dedicat în zona ta ca să pună un tester pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îți mulțumesc oricum pt răspuns,dar să știi că eu am cerut ajutorul aici. Nu vreau sa atrag critici. Ce am făcut, ce n-am făcut.... Am încercat sa fac ce mi-a stat în putință sa rezolv problema. Am cerut ajutorul aici, crezând că cineva a mai întâmpinat aceiași problemă și îmi poate da o altă indicație. 

Acum 8 ore, patrick1 a spus:

O posibilitate:

 

Alta ar fi cuplă oxidată sau senzor defect.

Am încercat și varianta asta și am curățat toate mufele. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Păi tot de ajutor o să-ți fie și ce am scris.

Doar nu te așteptai să îți dispară cauza dacă ai anulat alarma!

Rămân la părerea să cauți un service Suzuki în zona ta, sunt unele defecte care nu pot fi descoperite decât cu ajutorul unui tester.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, l.u.v a spus:

Păi tot de ajutor o să-ți fie și ce am scris.

Doar nu te așteptai să îți dispară cauza dacă ai anulat alarma!

Rămân la părerea să cauți un service Suzuki în zona ta, sunt unele defecte care nu pot fi descoperite decât cu ajutorul unui tester.

 

 

Ok. Mulțumesc frumos.

Acum 9 ore, patrick1 a spus:

O posibilitate:

 

Alta ar fi cuplă oxidată sau senzor defect.

Am încercat și varianta asta și am curățat toate mufele. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit un spray de curățat contacte. Special pt așa ceva. Cred că o să mai încerc o dată să dau jos actuator și să îl reglez în interior și dacă tot nu merge, mă duc cu el la service. E posibil sa fi generat vreo eroare în calculator și daia să nu își revină. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Vă salut din nou! Am revenit cu răspunsul la problema pe care o aveam. În principiu nu era nimic grav. Greșeala a fost a mea pentru că, din grabă am scos mufele de la instalația electrică și le-am reconectat, fără a deconecta borna de la baterie. A prins o eroare în calculator și a fost nevoie de resoftare. Cel puțin mecanicul nu mi-a spus că ar fi înlocuit ceva. Totul a făcut din reglajul din calculator și a șters toate erorile apărute. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...