Sari la conținut

Cauciucuri K100 q&a


andreitc
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Detin un BMW K100 care are o nevoie urgenta de cauciucuri noi, si pe fata si pe spate.

Ideea e ca motocicleta e in proces de transformare spre un scrambler / cafe racer, vedem ce-o iesi. 

 

Si am pus ochii pe niste gume destul de recomandate peste tot, Continental TKC 70. Pe langa faptul ca sunt foarte bune pe strada (pentru ca n-am de gand sa fac offroad), arata si bine pentru un cafe racer mai ales pe motorul asta si nici nu duc in extrema TKC 80.

 

Problema este ca pentru motorul asta imi apar dimensiunile cauciucurilor ca fiind 100/90/R18 (fata) si 130/90/R17 (spate), iar TKC 70 din pacate nu se fabrica exact in aceste dimensiuni.

Cele mai apropiate dimensiuni conform site-ului lor sunt: 110/80/R18 (fata) si 130/80/R18 (spate). Ma gandesc si din ce am mai cautat ca diferenta de intaltime de 10% n-ar fi o problema. Mai mult mi se pare problema la guma fata, care ar fi mai lata cu 10 mm fata de ce recomanda ei pentru acest motor.

 

Intrebarea este, ce parere aveti? Banuiesc ca de compatibilitate cu jantele nu ar fi probleme, ma gandesc ca jantele suporta si 110). - jantele sunt stock btw

Ce diferenta va fi intre 100 si 110 ca latime pe fata? Imi recomandati aceste cauciucuri, sau sa trec pe altceva? Daca nu, ce alte recomandari ati avea?

 

 

Merci frumos!

 

 

Editat de andreitc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...