Sari la conținut

Accident Cu Consecinte Intarziate


smen
 Share

Postări Recomandate

salutare tuturor!sa va spun si eu patania mea ,e mai veche<aku 3luni>:mergeam si eu linistit ,cu o honda cbr de 125,pe o stradutza mai putin circulata,cu vreo 60 si pac deodata apare dupa o ghena din aia de gunoi,o tanara doamna<de vreo 45 de ani>cu dacia in fata mea si inevitabilul se intampla:eu pe jos inconstient<nici aku`nu-mi aduk aminte cum s-a intamplat>si motoru`facut praf<fata cel putin>ajung la spital,coasta fisurata,picior umflat si mana fracturata si dureri la umar<coasta fisurata se poate evita dak aveam geaca inchisa da cum era f cald am lasat-0 deschisa,asta ca sa scot in evindentza cat de eficient poate fi echipamentu`dak e folosit cum tre``>consecinta intarziata a acestui accdeint:astia de la spital au crezut ca am un hematon la picior<aveam o umflatura din aia mare>facusem radiografie si iesise ca nu avusem nimik rupt,eu de fapt aveam o leziune la menisc.cu timpu`am scapat de umflatura si mergeam cat de cat normal<mai aveam dureri la el da nu le-am bagat in seama>dupa o luna de la accident ies si eu la un fotbal mik<nu sunt genu`care sa deupuna efort sau altceva>joc de placere si in intimp ce alergam deodata simt cum s-a rupt genunchiu`.am fost la bucuresti si am fost diagnosticat cu fractura la menisc si ceva la ligamente.am facut operatie,mi-a scos o bucatica din menisc si a mai facut el ceva la ligamente<nu a pus plastic,ci un fel de ata,ca se se prinda natural>mi-a zis ca mai inkolo duopa 30 de ani s-ar putea sa ma lupt cu artroza.mi=a zis ca dak ma duceam dupa accindent la un control mai amanuntit se putea evita toata treaba asta.pe moment nu m-am speriat da`dupa ce am aflat mai multe despre boala asta m-am gandit mai serios la motoare<sa ma las sau nu>el mi-a zis ca,curentu`care iti vine la picioare cand esti pe moto,plus riscu`de a mai cadea de pe motor pot duce la grabirea acesti boli.a mai trecut ceva printr-o operatie de genu`asta si a revenit pe moto?regreta ca a facut asta?credea ca era mai bine dak nu revenea pe moto?m-a pus pe ganduri doctoru asta!!eu n-as renunta ,e prea frumoasa senzatia!nu stiu cate ati inteles din cele zise de mine da`voiam in concluzie ca dupa un accindent sa mai faceti niste controale amanuntite,puteti preveni alte nenorociri!

bafta

Editat de smen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor!sa va spun si eu patania mea ,e mai veche<aku 3luni>:mergeam si eu linistit ,cu o honda cbr de 125,pe o stradutza mai putin circulata,cu vreo 60 si pac deodata apare dupa o ghena din aia de gunoi,o tanara doamna<de vreo 45 de ani>cu dacia in fata mea si inevitabilul se intampla:eu pe jos inconstient<nici aku`nu-mi aduk aminte cum s-a intamplat>si motoru`facut praf<fata cel putin>ajung la spital,coasta fisurata,picior umflat si mana fracturata si dureri la umar<coasta fisurata se poate evita dak aveam geaca inchisa da cum era f cald am lasat-0 deschisa,asta ca sa scot in evindentza cat de eficient poate fi echipamentu`dak e folosit cum tre``>consecinta intarziata a acestui accdeint:astia de la spital au crezut ca am un hematon la picior<aveam o umflatura din aia mare>facusem radiografie si iesise ca nu avusem nimik rupt,eu de fapt aveam o leziune la menisc.cu timpu`am scapat de umflatura si mergeam cat de cat normal<mai aveam dureri la el da nu le-am bagat in seama>dupa o luna de la accident ies si eu la un fotbal mik<nu sunt genu`care sa deupuna efort sau altceva>joc de placere si in intimp ce alergam deodata simt cum s-a rupt genunchiu`.am fost la bucuresti si am fost diagnosticat cu fractura la menisc si ceva la ligamente.am facut operatie,mi-a scos o bucatica din menisc si a mai facut el ceva la ligamente<nu a pus plastic,ci un fel de ata,ca se se prinda natural>mi-a zis ca mai inkolo duopa 30 de ani s-ar putea sa ma lupt cu artroza.mi=a zis ca dak ma duceam dupa accindent la un control mai amanuntit se putea evita toata treaba asta.pe moment nu m-am speriat da`dupa ce am aflat mai multe despre boala asta m-am gandit mai serios la motoare<sa ma las sau nu>el mi-a zis ca,curentu`care iti vine la picioare cand esti pe moto,plus riscu`de a mai cadea de pe motor pot duce la grabirea acesti boli.a mai trecut ceva printr-o operatie de genu`asta si a revenit pe moto?regreta ca a facut asta?credea ca era mai bine dak nu revenea pe moto?m-a pus pe ganduri doctoru asta!!eu n-as renunta ,e prea frumoasa senzatia!nu stiu cate ati inteles din cele zise de mine da`voiam in concluzie ca dupa un accindent sa mai faceti niste controale amanuntite,puteti preveni alte nenorociri!

bafta

Nefericit incidentu.

Parerea mea e sa nu renunti la motor. Chiar si cu probleme de genu tau senzatia e incomparabila.

Bafta si fara multe probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de cate ori am iesit mai ales pe temperaturi scazute mi-am dat seama ca ma simt mult mai bine cu genuncherele, cred ca ajuta si contra reumatism, nu simteam frigul ala la nivelul genunchilor.

 

Am cazut si de pe moto in genunchi dar nu m-am lovit prea tare, am primit multe lovituri la nivelul genunchiului de-a lungul timpului dar cel mai paradit l-am facut la o betie cand am cazut pe gheata. Deci nu m-as lasa din cauza asta, te feresti cat poti cand stii ca faci ceva riscant si ti se intampla pe loc drept cand nu te astepti!

 

Asta e doar arerea mea, nu e litera de lege!Faci cum crezi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bunicii mei... n-au mers niciodata pe moto... si tot au reumatism, artroza etc....

mergi pe moto... faci artroza din cauza ca ai mers pe moto.

nu mergi pe moto faci artroza din cauza ca ai purtat sosete scurte(sub glezna) ca dadea bine la dame.

 

got my point?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

POate ar trebui sa intrebam si motociclisti dinainte de 89, sa vedem ce parere au... Din pacate nu pre sunt ei mari amatori de net si forumuri (unii nu mai sunt deloc).

Eu am vorbit cu unchiul meu care a avut mobra si Jawa de la 10 ani (omu are aproape 50) si se lauda ca a fost si campion la motocros...

Oriucum, omu spunea ca are atatea probleme din cauza mersului pe moto, a cazaturilor indurate etc, incat mi-a recomandat sa o las mai moale. Stiu ca inainte nu erau protectiile de acum DAR nici viteza cu care mergem unii din noi azi (ma refer si la curent, nu numai la accidente).

Deci, tu vei stii, peste 20 de ani, daca ar mai fi meritat sa te urci pe moto. NU vreau sa te descurajez, doar spun ca ar trebui sa avem mai multa grija ca de obicei, si sa ne protejam mai bine, poate chiar sa renuntam sa mergem daca nu sunt conditii asa bune ale vremii.

Bafta multa, ai grija de sanatatea ta, ca fiarele se repara, dar mai e pana sa bagi celule STEM in tine si sa se rezolve totul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms de pareri!cred ca are dreptate ranga:poti face artroza "din cauza ca ai purtat sosete scurte(sub glezna) ca dadea bine la dame"am auzit de boala asta ca se poate ajunge la amputare intr-un stadiu f avansat.dak ar mai fi sa cad o data presupun ca ar mai taia din menisc si cum el e cel care are grija ca oasele sa nu se frece ar iesi urat.dekt sa suport durerea<frecarea oaselelor>s-ar putea ajunge la amputare.am vazut la cei care au arterita dekt sa suporte durerea mai bine isi amputeaza locu`cu pricina.poate dam peste cineva care a trecut prin asa ceva<a fost diagnotisc cu artroza de la o varsta tanara>si tot a mers cu motoru`!regreta sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Poate te ajuta cu ceva linkul acesta http://www.terapii-naturiste.com/remedii_n...ste/artroza.htm si nu descuraja , curentul exista si cand mergi pe jos sau stai la tv cu telecomanda in mana,e drept pe motor e mai intens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...