Sari la conținut

Cat Costa Si Ce Presupune Trecerea De La 6 La 12 Volti La Ij Din 1961


parintele_ciprian
 Share

Postări Recomandate

pai cel mai simplu - 2 dinmtr-o lovitura - pui o aprindere de minsk sau de voshod sau de planeta noua (sunt rare) si ai lumini pe 12v si aprindere fara platini.

te costa cam 1800.000 aprinderea completa si inca niste sute flansa la intelegere cu strungaru. instalatia o cablezi singur.

Eu am pe ijul meu aprindere de minsk (cea mai slaba din cele 3) si merge super beton

in felul ast scapi si de baterie.

 

varianta cu al ternator de ij te duce mai scump la final

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-ati pierdut. Adica nu mai umbla la alternator? Daca aprinderea este pe 12V, merge si alimentata cu 6?...ca alternatorul atat scuipa. Alternatorul schimbat si cu flansa aia duce pe la 2 mil. In buc. stiu ca este un tip "Bebe", la care te duci cu motorul, lasi 5 mil. pe masa si motorul pe cric, iar dupa asta te intorci si-l gasesti cu 6 V mai vesel. Am inteles ca merita, dar si costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Nu te supara ca intervin,parinte,asculta-l pe ZIDU ai nr. Gaspar,suni,te intelegi,cumperi alternator si"napolitana"deVoshod(are90W)gasesti strungar bun nu gutuie(facute masuratori la fata locului pt. flansa intermediara)si trebuie sa iasa.Scuza-ma e foarte simplu pe banii altuia.DAR,!!!elimini-1-bateria,2-releu incarcare.3-dinamul.4-6VOLTI.Absolut toate sint cu problemele lor.Procedezi cum poti s-au de cuvinta.Asfalt uscat numai sub roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...