Sari la conținut

Constructia Unui Custom Chopper...


wallower
 Share

Postări Recomandate

nu neaparat, de ce spui asta? uita-te ce choppere adevarate sa fac din triumph-uri sau din bsa-uri etc. un chopper este cand iei o motocicleta stoc si o modifici tu cum te taie freza, nu? un custom este de obicei de la ''ground up'' facut ditr-un amalgam de piese de la diferiti producatori.

oricum arata bine dar din pacate se cam pierde in'' marele ocean de alte customuri'' neavand nimic iesit din comun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate intr-un fel, numai mie imi place mai mult optica si sunetul de la un motor de "2 in V". :nono:

 

Nu are dreptate intr-un fel. Are dreptate pe bune. :rose: Si mie imi place V2 cel mai mult. Dar asta nu inseamna ca ala cu 4 linie nu este chopper. Si chopper-ul meu are motor 4 in linie. Chestia cu exclusiv V2 chopper a aparut in ultimii 20 de ani. Pe vremuri se chopperea orice. Si se faceau choppere adevarate nu panoplii de vitrina. Si nu uita ca cel mai chopperit motor dupa Harley ,este un motor cu 4 cilindri in linie. Honda CB clasic. Mai mult decat atat,este prima motocicleta pentru care diferite firme au scos linii de accesorii custom, celebrele cataloage de piese si accesorii din anii `70 ,etc. Deci chestia cu chopper cu motor in V este preconceputa chiar daca V2 are un spirit aparte. Apropo,chopperul din poze este un Bandit.

 

P.S. - Ganditi-va ce ar fi fost daca unul dintre motoarele din Easy Rider ar fi fost un Triumph sau o Honda. Probabil ca chopperul de baza ar fi fost patru sau doi cilindri linie. :rose:

post-7907-1172299083_thumb.jpg

post-7907-1172299095_thumb.jpg

post-7907-1172299107_thumb.jpg

post-7907-1172299128_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intreb si eu ca prostul: unde-si tine motorul asta bujiile? Ca la cilindrul din stanga, pozat din toate directiile, nu am vazut sa aiba asa ceva. Sau o fi motor Diesel?

 

Si nici mecanismul de schimbat vitezele nu-mi dau seama cum functioneaza. Sau nu o fi gata, de-i legat cu cordeluta aia verde?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

azi am fost la o expozitie de motociclete unde am dat de aceasta constructie destul de curioasa.

 

Dar poze cu restul chopperelor de pe acolo nu postezi sau asta era singura de genul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io cred ca are si bujii, dar sunt infipte adanc in chiulase.nu-i in lateral ca la vulcan. se vede bobina si fisele.

Vulcanul nu le are laterale, ci chiar infipte adanc in chiulasa. Dar cred ca nu sunt prezente la moto de fata si in locul lor sunt dopuri de cauciuc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...