Sari la conținut

Cum Leg Un Releu Regulator Mecanic De Dacie Pe Nipru?


Razvan17
 Share

Postări Recomandate

te rog

 

am refacut instalatia electrica dupa o schema ruseasca si in ea este un releu rusesc cu mai multe borne.

as vrea sa adaptez unul mecanic de dacie, dar acesta are numai 3 iesiri (2 si masa).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am uitat sa-ti fac poze, si s-a lasat noaptea. eu am 3 fire bagate in releu. becul de incarcare nu cred ca o sa mai mearga. hai ca poate fac in seara asta, dar am un aparat penal, care si ziua le face naspa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu cred ca mai merge becul de incarcare, cel putin nu merge fara sa faci ceva modificari la releu , dacia nu este prevazuta cu astfel de bec.

In loc de bec ai putea sa pui un voltmetru cu leduri sau daca gasesti sunt niste voltmetre auto care au carcasa exact ca cea a ceasurilor de presiune ulei si temperatura apa, se gasesc cam greu dar exista; sa nu pui altfel de voltmetru analogic decat auto pt ca alea-s special proiectate sa reziste si sa indice bine chiar si in regim de vibratii

Daca vrei voltmetre auto digitale gasesti aici:

cu afisor7 segmente 3 digiti http://www.adelaida.ro/product_info.php?cP...products_id=522

 

sau cu led RGB ( asta se poate monta f usor in locul fostului bec de incarcare, si este mai eficient si util )

http://www.adelaida.ro/product_info.php?cP...products_id=471

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper ca se intelege ceva din poze. un fir la o borna a releului(culoare deschisa), si alte 2 fire, unite legate la cealalta borna. astea 2 ar fi albastru cu galben(cred). unul inchis la culoare este liber. nu pot identifica f bine culorile, caci firele sunt pline de ulei, si culorile ff sterse.

post-3031-1172592812_thumb.jpg

post-3031-1172592917_thumb.jpg

post-3031-1172592978_thumb.jpg

post-3031-1172593051_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...