Sari la conținut

Ulei Transmisie Aprilia Rs125


Postări Recomandate

salut ! cine are rs sau cine stie.. in cartea tehnica la rs scrie ca pentru cutia de viteze trebuie ulei grupa sae 75w-90, iar in realitate, uleiul cu seria asta e pentru motoare in 4 timpi, de ex Motul. La voi ce scrie in carte? sau de care ati pus? am gasit Motul sae 10w-30, pt 2 timpi.. sa pun asa? se poate intampla ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ! cine are rs sau cine stie.. in cartea tehnica la rs scrie ca pentru cutia de viteze trebuie ulei grupa sae 75w-90, iar in realitate, uleiul cu seria asta e pentru motoare in 4 timpi, de ex Motul. La voi ce scrie in carte? sau de care ati pus? am gasit Motul sae 10w-30, pt 2 timpi.. sa pun asa? se poate intampla ceva?

Eu am pus Yacco 2T transmission oil,nu mai stiu ce indicativ avea dar scria clar pe ea ca e ulei de transmisie ptr motoare in 2t (special for racing bla bla bla..)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Cagiva Mito si trebuie sa il schimb saptamana asta...in carte scrie sa ii pun Agip Racing 4T ..retine 4T 5w-40 dar mi-au zis ca Motul sau Castrol sunt mai bune...nu stiu nici eu...ma duc cu cartea tehnica la magazin si ii intreb pe aia ce au similar la ce scrie in carte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Cagiva Mito si trebuie sa il schimb saptamana asta...in carte scrie sa ii pun Agip Racing 4T ..retine 4T 5w-40 dar mi-au zis ca Motul sau Castrol sunt mai bune...nu stiu nici eu...ma duc cu cartea tehnica la magazin si ii intreb pe aia ce au similar la ce scrie in carte

Daca vrei iti trimit eu prin Cobra cand mai vine prin bucuresti , o sticla de Yacco...e cel mai bun..sfat de la un forjator :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei iti trimit eu prin Cobra cand mai vine prin bucuresti , o sticla de Yacco...e cel mai bun..sfat de la un forjator :banana:

Eu i-am pus Motul 75W90, in cartea tehnica scrie IP sau Agip 75W90 dar daca are acelasi indice nu are cu ce sa afecteze,si chiar nu stiu ce sa zic daca e bine sau rau ca nu mi-a cazut cutia si nici nu am incercat alt ulei sa fac diferenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei iti trimit eu prin Cobra cand mai vine prin bucuresti , o sticla de Yacco...e cel mai bun..sfat de la un forjator :banana:

 

 

Mersi dar gasesc si aici in ploiesti...care e diferenta intre 5w40 si 75w90?exista produse mai bune decat cele scrise in carte?e doar o chestie de firma...Agip...reclama sau cv?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci in carte scrie seria 75w-90, dar in realitate de exemplu, eu am vrut sa cumpar Motul seria 75w90 dar asta este pentru 4 timpi asa scrie la seria asta, si motoru e in 2 timpi.. asta nu inteleg, in carte scrie o serie care in realitate este pentru 4 timpi, eu ce pun?? am gasit Motul pentru 2 timpi dar seria 10w30.. de care ma sfatuiti sa pun? seria 75w90 care e pentru 4 timpi dar scrie in carte? sau seria 10w30 care e pentru 2 timpi dar nu e scris in carte?? nu stiu ce sa fac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pui 75w90 ala de ai gasit de 4t...vezi poate gresesti locu in care il pui..... :baldy: :ok: uleiu asta il bagi la cuie intra cam 600 mll

hai ma ca stiu si eu unde sa pun :P) 600 ml intra da.. deci sa pun de ala de 4 timpi seria 75w-90, ok pun pe sfatul tau. merci, acum imi fac comanda .. asfalt uscat :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

nu exista ma ulei de transmisie 2t/4t. v-ati dilit? :P mai sunt unii producatori cam :banana: care mai scriu "2t transmission oil" :ok: pe sticle si vand acelasi ulei 10wxxx sau 75wxxx dar mai scump ca de, e pt. cutiile 2t. :baldy: in functie de cum a fost construita cutia de viteze si de temperaturile pe care le atinge si de tratamentele de suprafatza pe care le au pinioanele, etc. producatorul o sa recomande un ulei pt. transmisie. 10w30 de exemplu este ulei de motor! :P care poate fi recomandat de producatorul motocicletelor pt. ca ar fi mai bun intr-o cutie de viteze decat 75w80, de exemplu. si reciproca e valabila! oricum, retineti, nu exista ulei de transmisie 2t/4t.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu exista ma ulei de transmisie 2t/4t. v-ati dilit? :P mai sunt unii producatori cam :baldy: care mai scriu "2t transmission oil" :P pe sticle si vand acelasi ulei 10wxxx sau 75wxxx dar mai scump ca de, e pt. cutiile 2t. :ok: in functie de cum a fost construita cutia de viteze si de temperaturile pe care le atinge si de tratamentele de suprafatza pe care le au pinioanele, etc. producatorul o sa recomande un ulei pt. transmisie. 10w30 de exemplu este ulei de motor! :D care poate fi recomandat de producatorul motocicletelor pt. ca ar fi mai bun intr-o cutie de viteze decat 75w80, de exemplu. si reciproca e valabila! oricum, retineti, nu exista ulei de transmisie 2t/4t.

in sfarsit am inteles exact ce trebuie sa fac ! merci mult ! pun Motul 75w-90 care cica este pentru cutie de viteze pentru motocicleta in 4 timpi :D si cred ca daca e aceeasi serie prin ea sunt exact caracteristicile care mi le cere cartea de la Aprilia ! si totusi producatorii scriind pe sticle 2t/4t mai mult incurca decat.. daca chiar nu exista.. :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Salut ,

 

Pe motorul de la cagiva (cagiva planet 125cm )mea scrie use only AGIP SUPERMOTOROIL F.1 . Am fost la un peco Agip si am intrebat daca au asa ceva si chiar aveau . M am uitat pe el si este ulei mineral 15W-40 pentru motoare in 4T (vanzatorul a zis ca numai cu acest indicativ au avut ulei din asta ). Ca bani este destul de ieftin 16 lei litru acum nu stiu si cat de bun este dar am luat 1 litru si l am schimbat pe cel care era in motor . Acum merge mai bine cutia adica schimba mult mai frumos .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...