Sari la conținut

Regulament General Rally-raid 2007


Postări Recomandate

Va salut!

 

La adunarea generala a FRM din 25 februarie 2007 s-au aprobat (se face in fiecare an o data pe an la adunarea generala) regulamentele generale de desfasurare a competitiilor moto din Romania in 2007 pe ramuri.

Adica exista cate unul la viteza, moto-cross, endurocross, enduro, dirt-track (sau speed-way) si rally-raid.

Cel de la rally raid impreuna cu calendarul competitional vi-l prezint mai jos.

 

De mentionat pentru doritori:

Veti gasi in calendar ca fiecare cursa din campionat are propiul site de internet.

Acolo se vor publica cel putin cu o luna inainte, la fiecare, regulamentele particulare.

Astfel fiecare doritor va fi informat din timp asupra tuturor aspectelor pentru participarea la aceste competitii.

 

Pentru orice alte detalii va rog sa consultati si site-ul dedicat www.rallyraid.ro

 

Va asteptam la curse!!

Editat de corneltrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

nu pot să cred că primarii sau autoritătile au zis sa nu se vină cu 2 timpi, oricum multi nici nu fac distinctia, cand le vezi arata la fel, doar noi stim uneori in cati timpi sunt, iar nivelul de zgomot poate fi chiar mai mare la un 400 in 4 timpi cu surdine scoase din toba. Cat despre ecologie , la cate gunoaie sunt pe câmp si cotete se târăsc prin satele din Câmpia Română, 2-3 motoare in 2 timpi sunt piece of cake. E chiar amuzant :crack: dacă am merge prin Parcul National Retezat, si am deranja caprele negre, as intelege, dar asa prin toate coclaurile sterpe de câmpie...

Protectia mediului e o problema importantă dincolo, intr-adevar trebuie si aici sa facem compromisuri sa nu ajungem ca nemtii si austriecii care nu au voie offroad si vin la noi la Enduromania in concediu sa se dea. Trebuie un pic de bun simt din partea fiecaruia sa nu mai treaca peste culturile si pasunile taranilor in stil wild, lasind urme de crampoane. Am vazut destule exemple de acest fel, din pacate, astora ar trebui sa li se explice ca nu e bine ce fac. Ati vazut consecinta- la Red Bull piloti au fost alergati cu coasa. Nu e prea placut, nu ? Sigur asta se intâmplă in anumite zone mai populate si turistice, gen Predeal, Bran,etc dar in cele pustii, care sunt destule, nu cred ca e cazul. Iar 2 motoare care trec o data pe an printr-o zona de-asta nu schimba cu nimic situatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DANE SA NU UITI SA TRECI IN ROADBOOK GROPILE DE GUNOI

 

BATI CAMPI ,IN LOC SA INCERCI SA ATRAGI CIT MAI MULTI COMPETITORI ,O ZGUDUI CU 2T 4T TOBE OMOLOGATE AI UITAT DE CAUCIUCURI ETC

 

PS SA NU UITI SA MEMOREZI TRASEUL

Editat de LO550
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa, vad ca va faceti de cap cat omul e plecat

1 povestea cu 2 timpi e de la ei, nu de la mine. eu doar incerc sa o rezolv. Asa cum am zis si pe forumul rallyraid.ro am vorbit cu jolt la telefon si mi-a zis ca mobrele lui (singura de altfel care a venit in 2 timpi vreodata la cursa, restul de 99,9 % au fost numai in 4) are euro 2. Asa ca voi cere ca mobrele in 2 timpi sa vina cu orice act in care sa scrie ca au euro, astfel incat sa anexez acesta dovada cererii de inscriere si sa pot prezenta cazul mai departe.

Mentionez ca intre timp in Ro s-a inventat autonomia locala si orice amarat de primar poate face cam ce crede el, (vezi cazul primarelui de constanta, care ne-a pus pe toti sa scoatem milioane de euro ca asa a vrut muschii lui). Din prima m-i sa zis: fara mobre si trabanturi. Trecem prin/pe langa trei zone protejate si rezervatii, asa ca trompetistii mai incet.

Despre traseu, va asigur ca stiu si voi sti un pic mai mult decat voi, adica punctele in care se termina/incep etepele de legatura pe asfalt, ca va trebui sa fac planul de masuri medicale si planul de cooperare cu polita.

Povestea de anul asta cu balizele va reduce cu 99 % orice situatie de discutat referitor la furat din traseu, asa ca acei piloti navigatori celebri cu antecedente de furat cursa cred ca se vor face de ras.

in plus, cand se va face traseul voi cam fi plecat din tara.

hai pa

in plus se aude ca unul din marii castigatori de anul trecut s-a dat putin pe asfalt in ziua a doua, cel putin asa vorbea lumea in metrou zilele trecute...

depre umila mea persoana, in permanenta au fost cu mine cel putin 3 atv-isti, cu care am facut traseul parfum, ba chiar ne-am si ratacit o data, asa usor, de vara, in timp ce un alt mare campion batea campii de nebun nagasind singurul copac mare si frumos de pe o raza de 5 km de jur imprejur, trecut in roadbook si pe langa care trecuse de cinspe ori. Cred ca nu l-a vazut de cozorocul de la casca si nu a auzit strigatele copacului din cauza de toba racing...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dane,

Anul trecut ai taiat de-ai rupt ...

Nu m-ar mira sa apari si anul asta cu vreajeala "atv-urile pleaca primele si motocicletele la 10 minute" ca sa ai timp sa dispari iari in ceatza si sa ne aburesti ca "a crescut viteza de deplasare a ATV-urilor".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti bolnav tare, tata ionut.

anul trecut am taiat DOAR O DATA cand am ocolit staia de ascultare pe stanga in loc de dreapta, din cauza de soldati. Si atunci am lungit de fapt, ca era un mare sant....

iar anul asta, cu balizele gsm pe mobre o sa vezi exact cat de tare esti in navigatie, respectiv la o eroare de 2 metri.

atunci o sa se vada cine si cat taie, cine si cat navigheaza, etc, o sa ai mari surprize in clasamente.

pe mine nu m-ar mira sa apara altii cu povesti d-alea cu n-am timp, n-am lant, n-am clacson, etc.

Problema reala e ca balize gsm nu sunt cate vehicule deja s-au anuntat, si cred ca va trebui sa dam doar la cei ce alearga in campionat....

 

pentru cei cu licenta de spectator comunicat ca va putea fi urmarita cursa online pe www.rallyraid.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci o sa se vada cine si cat taie, cine si cat navigheaza, etc, o sa ai mari surprize in clasamente.

 

pai si baietii aia care descarca trackurile si compara cu traseul or sa fie tot oamenii lu' matale ... asa ca nu o sa ma mire nimic.

 

anul trecut ai pus un buffer de 10 minute intre atv si moto. Exact cat iti trebuia ca sa dispari. La punctul de alimentare am plecat la 3 minute dupa voi. Era camp deschis de se vedea la 5 km si am fugit ca nebunu ... degeaba ... voi nu mai erati. Apoi ne-am intalnit iar cand eram rataciti toti si faceam discovery pe camp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare pentru Dl Dan Popescu.

La sedintele FRM nu s-a pus in discutie si problema ca daca cineva participa direct sau indirect la realizarea etapei, a roadbook-ului, etc., NU ARE VOIE SA PARTICIPE LA ACEA ETAPA SAU CURSA???

Eu asa stiu ca se face pe la case mai mari. Este specificat foarte clar ca nu au voie si mai mult nici rudele lor de gradul unu nu au voie.

SAU ASTA ESTE DOAR O CHESTIE MARUNTA si daca traim in Romania si mancam mamalicichi suntem mai fraieri.?.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bag seama ca multi sufera de mania persecutiei.

la toate cursele pe care le-am sponsorizat nu am participat la facerea traseului, si nu am beneficiat de informatii despre traseu.

Traseul va fi facut de altcineva, iar "amprenta" gsm nu va putea fi pusa pe nici o harta, pentru ca nu este pusa informatic pe nimic, va exista doar ca si coordonate gps. Toate aceste coordonate se vor afla in serverele uti, unde nu intra nici pasarea.

Vecine ionut, in sfarsit mi-am dat seama de unde vine temerea ta. Omul dupa care de obicei bei apa este de departe cel mai specializat in aranjarea tuturor curselor pe care le-a facut in viata lui. Atat eu cat si tu nu avem voie sa vorbim subiectul asta pentru ca suntem MULT prea noi in acest sport. Intreaba pe cei mai vechi cine e mama si tata la furaciuni la curse, si o sa ai instantaneu raspunsul. Si nu o sa-ti placa sa-i dai statuia jos de pe soclu. Anul trecut, repet chiar daca o sa-mi stearga iar postul moderatorul, am fost in permanenta cel putin 4 ATV-uri deodata, si am facut traseul metru cu metru. Daca tu bati campii pe camp, facand discovery, e treaba ta. Vezi, oricata apa bei dupa "statuia lu' lenin", nu te invata si navigatie si orientare in teren necunoscut: asta se invata in multi ani de activitate si experienta exact in desertul unde unii s-au plimbat si altii au muncit.....

Sa stii ca astept ca toate aceste discutii sa inceteze din momentul in care o sa avem cu totii balize montate pe mobre, si o sa vezi ce mega rasturnari de situati o sa fie, si neparticipari la curse din o mie de motive. Deja marilor campioni le e frica ca o se faca de "rahao" cand o sa se vada cat taie ei din traseu, si au inceput deja sa se dea "indisponibili"; ca sa nu mai sara "lenin" in sus, am scos din RP si povestea cu 2 timpi, sa nu mai aiba nimeni motiv de auto compatimire si auto marginalizare. O sa ramana totusi la nivel de recomandare, oricat de mult (cascaval ) ma va costa chetia asta.

Dar nu-i nimic, o noua generatie se inalta, alti piloti vin la cursa, sunt multi de care nimeni nu stia nimic, care odata ce au invatat navigatia o sa se suie pe marii "clasici in viata". Deja la auto oligarhia s-a destramat. O noua generatie se ridica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bag seama ca multi sufera de mania persecutiei.

la toate cursele pe care le-am sponsorizat nu am participat la facerea traseului, si nu am beneficiat de informatii despre traseu.

Traseul va fi facut de altcineva, iar "amprenta" gsm nu va putea fi pusa pe nici o harta, pentru ca nu este pusa informatic pe nimic, va exista doar ca si coordonate gps. Toate aceste coordonate se vor afla in serverele uti, unde nu intra nici pasarea.

Vecine ionut, in sfarsit mi-am dat seama de unde vine temerea ta. Omul dupa care de obicei bei apa este de departe cel mai specializat in aranjarea tuturor curselor pe care le-a facut in viata lui. Atat eu cat si tu nu avem voie sa vorbim subiectul asta pentru ca suntem MULT prea noi in acest sport. Intreaba pe cei mai vechi cine e mama si tata la furaciuni la curse, si o sa ai instantaneu raspunsul. Si nu o sa-ti placa sa-i dai statuia jos de pe soclu. Anul trecut, repet chiar daca o sa-mi stearga iar postul moderatorul, am fost in permanenta cel putin 4 ATV-uri deodata, si am facut traseul metru cu metru. Daca tu bati campii pe camp, facand discovery, e treaba ta. Vezi, oricata apa bei dupa "statuia lu' lenin", nu te invata si navigatie si orientare in teren necunoscut: asta se invata in multi ani de activitate si experienta exact in desertul unde unii s-au plimbat si altii au muncit.....

 

 

Da este un raspuns frumos ce pleaca de undeva si pune concluzia altundeva. Ai veleitati de diplomat.

Si totusi noi stim ca roadbook-ul se face cu multe zile inainte... :cheers:

Dar probabil ca mai trebuie sa mancam niste mamalicichi sa ajungem si noi mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dan,

Eu vorbesc doar despre ce vad. Restul sunt legende prin care isi platesc unii altora tot felul de politze.

 

alti piloti vin la cursa, sunt multi de care nimeni nu stia nimic, care odata ce au invatat navigatia o sa se suie pe marii "clasici in viata".

 

Nu stiu ce generatie de piloti noi stii tu, dar eu nu stiu nici unul care sa poata sa stea macar in praful alora vechi - Mishu, Lorenzo, Somo, Zsolt, Many, Costica Rusu, etc

Singura speranta pentru a avea un campionat interesant este sa se intoarca din astia vechi sau sa vina unii noi buni de la enduro (de ex baietii care vor sa mearga la Dakar ... Romeo Duicu si Alex Garbacea).

Altfel, va fi fix pix. N-au de unde sa apara piloti "de care nimeni nu stia nimic".

 

revenind la traseu ... a dat ketemeu replica :cheers:

 

Da este un raspuns frumos ce pleaca de undeva si pune concluzia altundeva. Ai veleitati de diplomat

@ketemeu: asta nu e diplomatie. E Stefan Gheorghiu :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haha, diplomatia se invata FIX la stefan gheorgiu.

am auzit si eu de la altii, mai destepti decat noi toti. din pacate pentru mine eu nu am avut varsta.

de ce nu comentezi insa treaba cu castigarea curselor organizate de statuia lu' lenin si castigate tot de ai lui?

aud?

da repede telefon sa-ti vina raspunsul, sa stii ce sa dai pe forum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...