Sari la conținut

Zona Titan: Balta Alba, Dristor, Sector 3


Alexxa
 Share

Postări Recomandate

Judeca, si vei fi judecat. Sper sa nu ai ocazia sa gresesti (ca doar esti om nu?...) si sa "te arda nashpa" cineva cu un dosar penal. Nu mi s-a intamplat, dar banui ca nu e usor ca pe langa faptul ca oricum platesti pentru greseala ta, sa vina unu "ba stii ce?... eu fac tot ce pot ca tu sa ai dosar penal!" Probabil ca sunt cazuri in care chiar se merita sa se faca dosar penal unora, dar sa generalizezi... mi se pare ca e ca si cum ai ridica si te-ai simtzi in stare sa arunci... "piatra". Si poti cadea intr-o capcana d-asta oricand. Daca te perpelesti pe asfalt cu pasager in spate pentru ca ai prins nisip pe sosea, pasagerul poate sa-ti faca reclamatie si intri la "... din culpa", asta in timp ce si tu esti in spital :cheers: si oricum iti blestemi zilele ca din cauza ta a patit-o si altul. E doar un exemplu, faze ca asta se poate intampla oricui oricand. (just my opinion)

 

Toata lumea greseste , nu contest asta insa daca patesc ceva eu sau motorul ... nu mai zic de eventualul pasager iar cel ce a provocat accidentul este un teribilist sau orice alt tip de maimutoi nu stau sa ma gandesc . Nu am nimic cu cei ce sunt in regula si merg ok , chiar ii respect , daca greseste si se intampla ceva se poate trece cu vederea INSA daca vina este a lui ca nu a dat prioritate sau a trecut pe rosu fortand galbenul sau ... etc . atunci nu stau sa ma gandesc . La genul asta de cazuri ma refeream .

In ceea ce priveste pasagerul ... nu iau pe nimeni in spate decat daca este prietena mea sau un prieten . Nu iau necunoscuti sau asa-zisi amici . Apropo de asta hai sa va povestesc ceva ! Intr-o seara ma indreptam spre McDonalds-ul de la Dristor unde urma sa ma intalnesc cu cineva , tot motorist , urmand sa plecam intr-o mica plimbarica . Veneam dinspre Piata Sudului iar la intersectia Mihai Bravu cu Calea Vitan cand stateam la semafor apare unu , in slapi , tricou si pantaloni scurti si imi zice ca imi da " o suta de mii " ca sa il duc vreo 2-300 de metri pana nu stiu unde . I-am raspuns cu un "NU" sec la care el a ramas masca. Nu se astepta la raspunsu asta si dupa cateva momente de tacere ma intreaba putin temator : " de ce? " . Nu am stat sa ii explic ca nu sunt frate cu el sau taxi ca sa il carutesc unde vrea el ; i-am zis ca nu e echipat si in primu rand nu are casca la care el face o fata cam acra , imi arunca o privire cam urata si pleaca . Pe moment m-a dezgustat ghiortoiu ala dar apoi mi s-a aprut chiar funny . Tipu ala daca l-as fi terfelit pe jos sigur ma dadea in judecata ;) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Art. 55 ...

(2) Posesorul permisului de conducere pentru categoria A are dreptul sa conduca o motocicleta cu o putere care depaseste 25 kW sau un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg ori o motocicleta cu atas cu un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg, numai daca are o experienta de minimum 2 ani pe o motocicleta cu specificatii tehnice inferioare sau daca persoana are 21 de ani si promoveaza un test specific de cunostinte si comportament

 

Inca nu am reusit sa aflu ce e si unde se da acel ''test specific de cunostinte si comportament'',va rog daca stiti careva sa ma ajutati cu informatii.Multumesc.

 

 

 

Sa inteleg ca daca ai 2 ani experienta pe o "motocicleta" cu specificatii tehnice inferioare cum ar fi scuterul nu ai nici o problema daca iti iei BUSA ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca daca ai 2 ani experienta pe o "motocicleta" cu specificatii tehnice inferioare cum ar fi scuterul nu ai nici o problema daca iti iei BUSA ?

 

 

Scuterul nu este motocicleta, ci moped... din cate stiu eu.

asta daca ne referim la cele conduse fara carnet.

Daca ai categoria A1 de 2 ani, e altceva, poti dovedi ca ai "experienta".

Editat de stefan_cb750
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu iti zice nimeni nimic daca nu ai testul dat pentru ca nu ai unde sa il poti da asa ca terminati cu prostiile si aici ma refer la testul pe care trebuie sa il dea cei peste 21 de ani

cat despre trecut pe galben/rosu o fac si altii mai "batrani" in domeniu nu trebuie sa fie neaparat un pusti teribilist ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea o e combinatie sa iti iei A1 - Motocicleta de 125 Cmc dupa aia A - Motocicleta >600 Cmc mi se pare o pierdere de bani si timp A1...mai bine dai de A ,iti iei ceva care iti place ca daca e sa dai coltu il dai si pe bicicleta nu neaparat pe un motor mare (600 Cmc ).... sa nu mai zic ca si alea de 125 Cmc sunt destul de periculoase zic eu......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea o e combinatie sa iti iei A1 - Motocicleta de 125 Cmc dupa aia A - Motocicleta >600 Cmc mi se pare o pierdere de bani si timp A1...mai bine dai de A ,iti iei ceva care iti place ca daca e sa dai coltu il dai si pe bicicleta nu neaparat pe un motor mare (600 Cmc ).... sa nu mai zic ca si alea de 125 Cmc sunt destul de periculoase zic eu......

 

Ideea e ca A1 il poti lua la 16 ani.

Oricum cu A1 poti conduce numai scutere de maxim 50cm3 si viteza <=50 km/h.

Toti cei care au scutere fara pedale ar trebui sa aiba A1 din cate stiu eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrez pe Yamaha Aerox (scuter) care nu are pedale si chiar fuge...am doar cursul de legislatie si nu mi-a zis nimic militia ...

 

Intr-adevar, daca are sub 50cm3 si sub 4kw, il poti conduce dupa ce faci un curs de legislatie rutiera...

 

"Pentru a putea circula pe drumurile publice conducatorii de mopede trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

- varsta de minim 16 ani impliniti;

- sa detina asupra sa si sa prezinte la control, actul de identitate, certificatul de inregistrare al mopedului si adeverinta de absolvire a cursului de legislatie rutiera, eliberata de o scoala de soferi;

- sa poarte obligatoriu casca de protectie;

- sa circule permanent cu faza mica aprinsa."

 

http://bpr.b.politiaromana.ro/Comunicate/C..._web/Mopede.htm

 

moped - vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cm 3 sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW;

 

ciclomotor - vehiculul cu doua sau trei roti, care este prevazut cu un motor cu ardere interna, avand o

capacitate cilindrica de cel mult 50 cm3, care pastreaza caracteristicile generale ale bicicletei, putand fi pus In miscare si cu ajutorul pedalelor, si a carui viteza de deplasare, prin constructie, nu depaseste 50 km/h;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca A1 il poti lua la 16 ani.

Oricum cu A1 poti conduce numai scutere de maxim 50cm3 si viteza <=50 km/h.

Toti cei care au scutere fara pedale ar trebui sa aiba A1 din cate stiu eu...

 

 

cu A1 conduci tot ce e cu 2 rotzi sub 125cmc... d-aia daca dai examen pentru A, nu poti in timpul examenului sa incaleci 125-uri... pentru scuter de sub 50cmc SI putere mai MICA de 4kw iti trebuie doar cursul de legislatie rutiera (vax albina ca toti il ocolesc chiar si la scoala de soferi/motociclisti)

Editat de Kawalin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu A1 conduci tot ce e cu 2 rotzi sub 125cmc... d-aia daca dai examen pentru A, nu poti in timpul examenului sa incaleci 125-uri... pentru scuter de sub 50cmc SI putere mai MICA de 4kw iti trebuie doar cursul de legislatie rutiera (vax albina ca toti il ocolesc chiar si la scoala de soferi/motociclisti)

 

uita-te pe spatele permisului, la categoria A1....

Legat de incepatorii cu A, legea spune doar atat, nimic legat de capacitatea cilindrica a motorului...

 

Art. 55 ...

(2) Posesorul permisului de conducere pentru categoria A are dreptul sa conduca o motocicleta cu o putere care depaseste 25 kW sau un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg ori o motocicleta cu atas cu un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg, numai daca are o experienta de minimum 2 ani pe o motocicleta cu specificatii tehnice inferioare sau daca persoana are 21 de ani si promoveaza un test specific de cunostinte si comportament

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma dau rotund, nu am studiat legea deci nu ma contrazic cu tine, ci zic doar ce stiam. la care adaug ca am un amic sub 18 ani care conduce parca intruder de 125cmc, si adaug link-ul asta: /index.php?...mp;#entry463628

 

Si da m-am uitat pe permis si asa scrie cum zici tu... poate e pentru "noua lege" ce va urma?... Acum sunt destul de sigur ca ce scrie pe permis nu concorda cu legea actuala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma dau rotund, nu am studiat legea deci nu ma contrazic cu tine, ci zic doar ce stiam. la care adaug ca am un amic sub 18 ani care conduce parca intruder de 125cmc, si adaug link-ul asta: /index.php?...mp;#entry463628

 

Si da m-am uitat pe permis si asa scrie cum zici tu... poate e pentru "noua lege" ce va urma?... Acum sunt destul de sigur ca ce scrie pe permis nu concorda cu legea actuala.

 

Ce le mai schimba astia...

 

SUBCATEGORIA A1: motocicletă cu o capacitate care nu depăÂşeÂşte 125 cmc Âşi o putere care nu depăÂşeÂşte 11 kW;

 

http://www.politiaromana.ro/dpr/regulament.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci pina la urma concluzia cu testul ala este ca? n-am inteles nimic in final. Eu am 26 de ani mi-am luat hornet de 600 nu pentru ca baga tare ci pentru ca sunt efectiv indragostit de hornet si mai mic de 600 din cate am auzit nu este..doar de 900.as fi interesat sa dau acel test de comportament daca s-ar organiza undeva, pentru ca nu vreau sa am probleme cu legea sau altceva. a da am permis de 3 luni si doar 2000 de km la bord. daca nu se organizeaza asa ceva nicaieri mi se pare o scapare a legii si nu ca faci o contraventie...cred ca daca iti face dosar sau ceva poti usor sa te duci in instanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci pina la urma concluzia cu testul ala este ca? n-am inteles nimic in final. Eu am 26 de ani mi-am luat hornet de 600 nu pentru ca baga tare ci pentru ca sunt efectiv indragostit de hornet si mai mic de 600 din cate am auzit nu este..doar de 900.as fi interesat sa dau acel test de comportament daca s-ar organiza undeva, pentru ca nu vreau sa am probleme cu legea sau altceva. a da am permis de 3 luni si doar 2000 de km la bord. daca nu se organizeaza asa ceva nicaieri mi se pare o scapare a legii si nu ca faci o contraventie...cred ca daca iti face dosar sau ceva poti usor sa te duci in instanta.

 

acum ceva timp parca cereau doar 1 an experientza sa conduci peste 350 cm , era ceva de genul asta , dar chiar n-am auzit pe nimeni sa se pricopseasca pt chestia asta experienta/capacitate/putere motor cu dosar penal , te-or ameninta politaii dar cred ca doar la stadiul asta raman

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai copii voi sunteti.... sau sunteti ....?????

Ce legatura are subiectul asta cu Cavaleria de Titan?!?

Exista atatea topicuri unde ati putea purta discutia asta iar voi v-ati gasit sa o faceti tocmai aici.

EJECT ca ati diluat topicul asta incat nu mai intra nimeni din cei care trebuie . :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate imi amintesc este cineva aici in Titan care lucreaza la Floreasca si imi trebuie cateva referinte despre doctorii de la nerurochirurgie de acolo.

Astept datele persoanei aici sau pe PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai copii voi sunteti.... sau sunteti ....?????

Ce legatura are subiectul asta cu Cavaleria de Titan?!?

Exista atatea topicuri unde ati putea purta discutia asta iar voi v-ati gasit sa o faceti tocmai aici.

EJECT ca ati diluat topicul asta incat nu mai intra nimeni din cei care trebuie . :cheers:

Lamuriti-ne si pe noi.....astia nou-veniti... sa intelegem ca pe topicul asta se posteaza numai vinerea???? ..cand se stabilesc detalii pt intalnire sau vreo plimbare pt week-end??? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu fi obraznica ca .... nu are rost .

Pe orice topic de pe acest forum si nu numai, e valabila regula ca se posteaza daca postul e "on topic" daca nu... e "off topic"

Sunt o seama de motociclisti care fac km singuri pentru ca nu mai citesc sau nu mai scriu aici, pentru ca e obositor sa citesti tot ce se scrie p'aici si sa triezi ce e de intreres (0.01 %)- de prosti ( ce am mancat aseara; daca am facut dus inainte sau dupa; daca erai tu atunci acolo sau era altu?.....etc....)

Va invit sa va puneti doar o singura intrebare INAINTE de a posta : Postul meu va interesa Grupul ? Daca raspunsul este NU sau ...il intereseaza pe X ... NU posta! trimite-i lui X un mesaj PRIVAT !!!

Daca raspunsul DA asteptam cu interes postul tau !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu fi obraznica ca .... nu are rost .

Pe orice topic de pe acest forum si nu numai, e valabila regula ca se posteaza daca postul e "on topic" daca nu... e "off topic"

Sunt o seama de motociclisti care fac km singuri pentru ca nu mai citesc sau nu mai scriu aici, pentru ca e obositor sa citesti tot ce se scrie p'aici si sa triezi ce e de intreres (0.01 %)- de prosti ( ce am mancat aseara; daca am facut dus inainte sau dupa; daca erai tu atunci acolo sau era altu?.....etc....)

Va invit sa va puneti doar o singura intrebare INAINTE de a posta : Postul meu va interesa Grupul ? Daca raspunsul este NU sau ...il intereseaza pe X ... NU posta! trimite-i lui X un mesaj PRIVAT !!!

Daca raspunsul DA asteptam cu interes postul tau !

 

Tot ce pot sa spun e ca post-ul tau initial e mai obraznic decat al lui aileea. Ca sa nu mai zic ca nu prea merge sa-i zici undei fete la modul asta ca e obraznica... din politete macar.

Aveti exemplu cu cel mai unit si mai ales ACTIV grup din Bucuresti, cei din Militari. Acolo nu au restrictii despre subiectul vorbit.

Ca parere personala (si am zis-o deja celor din Titan pe care-i cunosc):

1. Topicul nu trebuie sa fie plictisitor gen "ne intalnim acolo/bine/papa" si/sau "la intalnirea X n-a venit nimeni" pentru ca asa va pierdeti interesul.

2. Crede-ma cine vrea sa vina la plimbari si intalniri, SIGUR stie cand si unde sa vina chiar daca deveniti campioni la numarul de post-uri. In schimb cine nu vine, nu va veni nici daca stergi tot ce se post-eaza in afara de anunturile despre intalniri.

3. Probabil avem viziune diferita despre cum trebuie sa arate un forum, in particular un topic despre si cu Titanisti. Eu vad in felul urmator: ca sa intretii un grup precum Titanistii, e nevoie de mai mult decat un topic sarac in socializare, ticsit numai cu anunturi seci despre intalniri. Chiar si un "buna dimineata" e bun, pentru ca arata ca omul e activ aici si e atras de oamenii si topicul respectiv.

4. Cu atitudinea "nu fii obraznica..." indepartati oamenii activi, care chiar vin si sunt interesati de grupul asta, pentru cei care "citesc greu forumul" si oricum nu vin la intalniri.

5. Este ON-TOPIC (repet, parerea mea) tot ce tine de oamenii ce participa la grupul asta. Chiar si daca este o nelamurire cu privire la A1 sau cmc sau CP. Cu "buna dimineata" si "am o problema//rezolvarea problemei" se cunosc oamenii din grup, si asa se sudeaza legaturile din grup.

 

Andrei sper sa nu te superi pe mine, dar asta e parerea mea. Orice posteaza un Titanist e on-topic pe topicul asta. Eu postez pentru ca va simpatizez mai particip si eu la intalnirile voastre. De fiecare data cand credeti cand sunt off-topic puteti sa-mi spuneti ca nu ma supar, insa parerea mea e ca gresiti mult cu ingradirile de genul asta, indepartand oamenii. Aveti exemplul de mai sus a unui grup ce se simte bine pentru ca exista comunicare de orice fel pe forum si la intruniri, fara restrictii in afara de legea bunului simtz.

 

Altfel... ;) sper sa ne cunoastem la o bere someday! :cheers:

 

PS: sunt activ pe alte forumuri nationale si internationale de vreo 10 ani incoace, asa ca am ceva experienta cu forumurile si nu vorbesc chiar in necunostinta de cauza.

Editat de Kawalin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai copii voi sunteti.... sau sunteti ....?????

Ce legatura are subiectul asta cu Cavaleria de Titan?!?

Exista atatea topicuri unde ati putea purta discutia asta iar voi v-ati gasit sa o faceti tocmai aici.

EJECT ca ati diluat topicul asta incat nu mai intra nimeni din cei care trebuie . :cheers:

 

sa inteleg ca am voie sa comentez pe un forum public cum este si acesta doar daca imi dai tu voie ? sau cum ?

si este chiar "ON TOPIC " acest subiect cum va place voua sa spuneti , mai multi sunt "incepatori" si isi faceau probleme cu privire la ce motociclete trebuie conduse

si apoi ... cam ce subiecte de interese nationale ar trebui discutate pe acest topic ? sau daca nu sunt cine trebuie n-am voie sa zic nimic ?

ce subiecte sunt permise aici : fac cinste la ursu de la 7 ori scris intr-o zi sau pinochio si alte 100 de baruri sau imi spal lantul si vin ? acolo vad ca nu te mai sesizezi

trebuie sa fac vreun curs de subiecte supuse dezbaterii ca sa am voie sa scriu aici ? exista vreo taxa care trebuie platita sa scrii aici ?

este asa exclusivist acest cartier titan incat nu poate scrie oricine ce ii trece prin cap ? daca esti de la gloria esti manelist , daca nu ai creasta in frunte nu ai voie

de prin februarie ii stiu pe unii dintre voi , habar n-am de cand sunteti pe forumurile astea si nici nu ma intereseaza , sa zicem ca sunteti vechi in bransa , din acest motiv aveti voie sa trancaniti ce vreti voi fara a mai fi cineva deranjat ? ar trebui sa vi se recunoasca vreun merit ceva ? daca este asa , nu stiam , spuneti si poate o sa va acord tot respsctul cuvenit unor CAVALERII asa exclusivisti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai copii voi sunteti.... sau sunteti ....?????

Ce legatura are subiectul asta cu Cavaleria de Titan?!?

Exista atatea topicuri unde ati putea purta discutia asta iar voi v-ati gasit sa o faceti tocmai aici.

EJECT ca ati diluat topicul asta incat nu mai intra nimeni din cei care trebuie . :cheers:

 

Orice este legat de motociclism are legatura cu forumul asta, implicitit cu "Cavaleria de Titan".

Deci care-i problema? Nu te obliga nimeni sa citesti daca nu te intereseaza, poate ii intereseaza pe altii...

Nu a spus nimeni cu cat se mai vand cartofii in piata...

 

aaa....si EJECT sa-i spui cui vrei tu... nu noua!

Editat de stefan_cb750
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor...usor...nu are rost sa ne certam intre noi acum...sunt fel si fel de oameni...fel si fel de caractere...

poate lui andrei r5 i s-a parut ca prea o lalaiti pe treaba cu a1... (aceeasi parerea am si eu! dati cu pietre in mine ;) dar discutia asta are 2-3 pagini si s-ar putea sa apara inca 20 daca o tinem asa)

nu ii tin partea lui andrei...dar eu (de ex.) intru pe forum sa mai citesc ceva interesant...ok, a fost foarte frumos din partea voastra sa dezbateti treaba cu a1...dar vreti sa ajungem la un topic kilometric?!eu sincer nu mi-as dori...

 

ne vedem diseara :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca postul lui Kawalin este destul de bine exprimat.... cat despre "aici nu mai intra cine trebuie"...din cauza unor discutii legate de alt subiect in afara de intalniri.... nu e prea mult spus? ...treaba asta cam da impresia ca e un topic exclusivist...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu spun k discutiile privind limitarea in primii 2 ani au fost interesante(cu toate k exista topicuri pe subiectul asta),deoarece au privit membrii cavaleriei,si dupa parerea mea fiind un grup intereseaza tot ce e legat de membrii sai. asa k nu vad rostul certurilor si dupa parerea mea ar tre incheiate aceste certuri cu un suc sau apa rece la ursu!!! ;) asa k ne vedem deseara la 19...ride safe :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...