Sari la conținut

Carte Verde Pentru Scuter Sau Moped De 49cmc?


alias
 Share

Postări Recomandate

Salut. De ceva vreme ma bate un gand ... ca intr-un weekend frumos cu soare, sa plecam de Sambata dimineata si sa ne intoarcem seara si sa mergem pana la ... Ruse in Bulgaria. Din Buc pana in Ruse sunt cam 75 de km din cate am inteles, asa ca in 2 ore putem ajunge.

 

Cineva care a fost spunea pe Daciaclub.ro urmatoarele:

 

"Am fost eu ieri la Ruse, pentru plimbare, nu vroiam sa cumpar nimic special.

Punctul de frontiera de la iesirea din RO s-a desfiintat, controlul are loc acum in Bulgaria, unde sunt politistii de frontiera romani si bulgari.

La intoarcere este invers, adica in Bulgaria s-a desfiintat punctul de frontiera si controlul are loc in RO, la fel echipe mixte de romani si bulgari.

Se trece cu buletinul, nu este nici un fel de problema. Practic nu mai este nici un control, nici nu te mai dai jos din masina. Arati doar buletinele celor din masina.

Taxe:

205.000 lei - taxa de pod in RO

5 euro - taxa de drum in BG, valabila o saptamana.

6 euro sau 8 USD - taxa de pod perceputa de bulgari (taxa care se plateste numai in euro sau USD, nu accepta leva).

In Ruse, preturile mi s-au parut mai mici ca in Ro:

o masa pentru 4 persoane: 6 beri, 2 portii de friptura, 2 salate bulgaresti (mari), 4 portii de cartofi prajiti, 2 Coca-cola = 30 leva (cu tot cu bacsis) iar 1 euro = 1.95 leva.

Pentru taxele percepute de bulgari e bine sa aveti bani schimbati, sunt probleme cu dat restul.

In rest, Ruse este un oras interesant. Se vede ca in centrul orasului s-au bagat bani, arata foarte bine. In rest, blocuri coscovite, chiar mai rau ca in RO"

 

Daca mai sunt scuteristi din Buc, dornici sa se aventureze intr-o astfel de calatorie, poate o comitem dupa ce aflam mai multe informatii.

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :finger: :drink:

 

PS - Este interesant de aflat daca si pentru un scuter trebuie sa platesti aceleasi taxe de pod si drum!?

 

Ca o completare...

 

5 euro - taxa de drum in BG, valabila o saptamana= Pretul vignettei bulgaresti, sau bulgvignetta :kick:

 

post-9269-1173358943_thumb.jpgpost-9269-1173361365_thumb.jpgpost-9269-1173361469_thumb.jpgpost-9269-1173361521_thumb.jpg

 

Din poza atasata in care se pot vedea clar preturile pentru Bulgvignette, in functie de categoria de vehicul si durata, putem trage doua concluzii:

1 - La bulgari si implicit peste pod si prin granita nu ai voie cu motocicleta sau scuter - ceea ce este cel putin aberant :bounce:

2 - Nu se percepe taxa pentru a trece si pentru a merge in Bulgaria cu "numai" doua roti - ceea ce este cel putin la fel de aberant, sau poate ca nu :)

 

Ratele de schimb valutar in Ruse:

post-9269-1173361608_thumb.jpg

 

Orice alte informatii sunt binevenite

 

Informatii culese de pe net despre sofatul prin Bulgaria:

For cars, speed limits are 50 km/h in the cities/towns, 90 km/h out of town, and 130 km/h on the highways. For motorcycles, speed limits are 50 km/h in the cities/towns, 80 km/h out of town, and 100 km/h on the highways.

 

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :finger: :ok:

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atat timp cat nu e weekendu asta,eu personal ma bag :bounce: ...dar nu stiu pe cati o sa mai tina sa faca asta ...ar fi preferabil sa fie oameni cu scutere perfecte din puncte de vedere al mecanicii si al actelor ca sa nu avem probleme pe drum ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atat timp cat nu e weekendu asta,eu personal ma bag :hug: ...dar nu stiu pe cati o sa mai tina sa faca asta ...ar fi preferabil sa fie oameni cu scutere perfecte din puncte de vedere al mecanicii si al actelor ca sa nu avem probleme pe drum ...

 

Oricum eu sunt in pom deocamdata, furca si ghidonul sunt strambe, dupa ce il repar sigur voi da o tura :drink: , am zis sa pregatesc terenul din timp. Evident ca eu cel putin nu vreau sa merg in compania unor scuteristi pe care nu i-am vazut niciodata cum merg, ca sa am curaj sa merg cu ei AFARA... Trebuie sa ne mai intalnim inainte oricum sa vedem ce si cum.

 

Reverse ar fi belea sa mergem :finger:, conduci prudent ... si cand ma gandesc ca tu te gandeai probabil la weekend-ul urmator... :ok: (... da stiu eu ma gandeam ca tu te gandeai ca ei se gandeau ca si noi ne gandim :kick: )

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :) :bounce:

 

PS - Acum mi-am dat seama de faptul ca exact bucata de carena din AVATAR nu o mai am :finger:

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu, nu se plateste taxa de pod pentru scutere. as veni si eu cu voi, dar din pacate nu am 18 ani., daca pot rezolva ceva, sa trec fara procura...va las un mesaj aici. :bounce:

 

il intreb maine pe tatal meu si va zic sigur ce se plateste la scutere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offtopic....Alias in poza a 3-a ce program ai folosit?

 

Salut. Pozele sunt luate de pe www.daciaclub.ro, nu sunt "create" de mine, dar cred ca in poza a III-a s-a "abuzat" probabil de un Autoroute EURO (ceva versiune de 2007??? pentru ca 2006 parca nu are harti detaliate decat pentru Europa, ATENTIE - a se citi Europa de Vest), care probabil avea harta destul de detaliata...

Mda este destul de detaliata harta...

 

Doar atat? Nu te bagi si tu Costy?

 

Asfalt uscat si salutari cu ffarul! :drink: :bounce:

 

din cate stiu eu, nu se plateste taxa de pod pentru scutere. as veni si eu cu voi, dar din pacate nu am 18 ani., daca pot rezolva ceva, sa trec fara procura...va las un mesaj aici. :finger:

 

il intreb maine pe tatal meu si va zic sigur ce se plateste la scutere.

 

Prietene din Giurgiu, de ce trebuie sa ai 18 ani, ce scrie in cartea de identitate a vehiculului tau?

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :ok: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca n-am 18ani, teoretic nu pot trece granita(fara procura). trebuie sa fiu insotit de macar unul dintre parinti....inca se mai cere procura si pentru un parinte,dar nu mereu.

 

Ai perfecta dreptate si este cat se poate de logic. Abia dimineata mi-am dat seama. Se pare ca aseara am privit lucrurile din alt punct de vedere.

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :) :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai...te duci cu parintii la un notar si iti fac procura , cum ca te lasa sa iesi bla bla bla ...oricum eu propun sa aveti toti scutere macar la primarie inregistrate , daca nu inmatriculate...ca cica e urat in puscarie la bulgari :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai...te duci cu parintii la un notar si iti fac procura , cum ca te lasa sa iesi bla bla bla ...oricum eu propun sa aveti toti scutere macar la primarie inregistrate , daca nu inmatriculate...ca cica e urat in puscarie la bulgari :bounce:

 

Mda si probabil ca n-au nici vaselina :ok:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :drink: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La romani se poate aranja usor cu taxa de pod, daca stiti sa vorbiti n-o platiti deloc sau macar 2euro "ca atentie" :bounce:) , bulgarii sunt mai greu de convins,ar putea renunta la taxa de drum daca le zice-ti ca ati venit doar sa va plimbati prin russe...cu podu ar fi mai greu...

 

cunosc pe cineva care face giurgiu-bulgaria in fiecare zi cu scuterul, cara alimente.. nu plateste absolut nimic..

 

depinde de noroc si de cine e pe tura...

 

bulgarii sigur intreaba de carte verde..

Editat de Sima7x
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La romani se poate aranja usor cu taxa de pod, daca stiti sa vorbiti n-o platiti deloc sau macar 2euro "ca atentie" :hug:) , bulgarii sunt mai greu de convins,ar putea renunta la taxa de drum daca le zice-ti ca ati venit doar sa va plimbati prin russe...cu podu ar fi mai greu...

 

cunosc pe cineva care face giurgiu-bulgaria in fiecare zi cu scuterul, cara alimente.. nu plateste absolut nimic..

 

depinde de noroc si de cine e pe tura...

 

bulgarii sigur intreaba de carte verde..

 

Neaparat trebuie sa fim toti in regula atat cu actele cat si cu scuterele din punc de vedere tehnic. Carte verde obligatoriu pentru toata lumea, ITP valabil, si cum s-a mai zis neaparat numere de inmatriculare sau inregistrare. Cel mai important este felul in care conducem, poate mai important decat permisul. Cunosc exemplare de posesori de permis, il au de mai bine de un an, dar nu s-au mai dat de atunci pe nimic, iar pe de alta parte sunt scuteristi care merg de +5 ani pe scuter si multe zeci de mii de km, fara sa aiba permis (legal!) care clar au mai multa experienta. La fel de important este sa conducem prudent ca sa nu existe incidente, ar fi pacat sa stricam o astfel de aventura chiar si cu o simpla alunecare, fara vatamare de persoana, nu?

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :wave: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neaparat trebuie sa fim toti in regula atat cu actele cat si cu scuterele din punc de vedere tehnic. Carte verde obligatoriu pentru toata lumea, ITP valabil, si cum s-a mai zis neaparat numere de inmatriculare sau inregistrare. Cel mai important este felul in care conducem, poate mai important decat permisul. Cunosc exemplare de posesori de permis, il au de mai bine de un an, dar nu s-au mai dat de atunci pe nimic, iar pe de alta parte sunt scuteristi care merg de +5 ani pe scuter si multe zeci de mii de km, fara sa aiba permis (legal!) care clar au mai multa experienta. La fel de important este sa conducem prudent ca sa nu existe incidente, ar fi pacat sa stricam o astfel de aventura chiar si cu o simpla alunecare, fara vatamare de persoana, nu?

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :wave: :crack:

Corect , si daca stabilim ceva o data un loc etc , sa fie toata lumea serioasa , cand zice unu ca vine pai atunci sa vina,nu sa ne lase cu ochii in soare ...am mai facut in trecut excursii mai scurte si toti ziceau ca vin si ma trezeam singur sau cu maxim 1-2 la plecare :eek: ...organizam totul din timp,scootere ok,ulei la noi,bani de bezina,acte tot...imbracati bine si la drum :hug:

 

PS avem avantaju la scootere cu portbagajul,putem lua la noi si mancare si bautura (suc,cafea ,apa nu VODKA :ok: ) si niste scule in caz de ..doamne fereste o defectiune...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect , si daca stabilim ceva o data un loc etc , sa fie toata lumea serioasa , cand zice unu ca vine pai atunci sa vina,nu sa ne lase cu ochii in soare ...am mai facut in trecut excursii mai scurte si toti ziceau ca vin si ma trezeam singur sau cu maxim 1-2 la plecare :D ...organizam totul din timp,scootere ok,ulei la noi,bani de bezina,acte tot...imbracati bine si la drum :ok:

 

PS avem avantaju la scootere cu portbagajul,putem lua la noi si mancare si bautura (suc,cafea ,apa nu VODKA :finger: ) si niste scule in caz de ..doamne fereste o defectiune...

 

De-abia astept :finger: Am si eu experiente de cand tot organizam de unul singur intalniri intre scuteristi :crack: :wave: :hug:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :ok: :eek:

 

PS - OffTopic: Reverse, te bagi maine la o intalnire tot in parcarea de la Circ, poate vin mai multi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De-abia astept :D Am si eu experiente de cand tot organizam de unul singur intalniri intre scuteristi :crack: :wave: :hug:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :ok: :eek:

 

PS - OffTopic: Reverse, te bagi maine la o intalnire tot in parcarea de la Circ, poate vin mai multi?

Dap,ma bag dar dupa 12 oricand,nu inainte ca ma duc la RIUF la targul de universitati dimineata :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

in principiu nu ar mai trebui sa existe granitza

dc la noi se poate circula fara RCA, cred ca se poate trece in Bulgaria fara carte verde (acum RCA=carte verde)

 

dc poti parasi judetul in care este inmatriculat scuterul: asta nu stie nimeni, nici chiar cei care au facut codul rutier

 

nu cred ca mai este necesara procura pt minori din 2007 (nici inainte nu era necesara dc aveai pasaport sub 18 ani: se facea o procura la eliberarea pasaportului, alfel nu ti-l elibera).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...