Sari la conținut

Aditiv Ulei Metabond


TETEA.
 Share

Postări Recomandate

Salutare, oameni buni!

Va intreb daca pot folosi aditiv Metabond pentru ulei motor la un Kawasaki GPZ, in conditiile in care, din cate stiu, acelasi ulei ulei unge si ambreiajul.

Poate acest aditiv sa dauneze ambreiajului, prin formarea unei pelicule pe discurile de ambreiaj sau in oricare alt fel pe care acum nu mi-l imaginez?

Eventual ce alt ulei/aditiv pot folosi?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, oameni buni!

Va intreb daca pot folosi aditiv Metabond pentru ulei motor la un Kawasaki GPZ, in conditiile in care, din cate stiu, acelasi ulei ulei unge si ambreiajul.

Poate acest aditiv sa dauneze ambreiajului, prin formarea unei pelicule pe discurile de ambreiaj sau in oricare alt fel pe care acum nu mi-l imaginez?

Eventual ce alt ulei/aditiv pot folosi?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri! :crack:

 

In loc sa pui tratament de ulei (total nefolositor la motociclete), mai bine schimbi uleiul cu unul bun si ai rezolvat problema

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit Metabond C de doua ori pe motoreta mea, mai ales ca atunci ma ocupam cu piese moto si il si comercializam.

 

Cert este ca nu a afectat ambreajul (in prealabil discutasem exact cu domnul inginer care reprezinta Metabond in RO). Parca s-a micsorat zgomotul din motor...

Pana la urma urmei nu pot spune ca am sesizat o mare diferenta. Oricum odata cu Metabond am schimbat si uleiul, am trecut la unul mai gros, deci nu pot spune ca a mers mai bine datorita Metabondului.

Nici ca a inceput sa scuipe flacari si sa fuga ca avionul nu pot spune.

Cert este ca e un produs scump care costa cat un schimb de ulei bun.

Si cert mai este ca am renuntat la el, preferand sa schimb uleiul si filtrul mai des.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri.

Orcum schimb uleiul, nu se pune problema. Un ulei bun pt. un GPZ? Ca incep sa-mi conturez si eu parerea ca aditivul nu ajuta cine-stie-ce. Sau... e cineva de alta parere?

Multumesc! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?...c=39399&hl=

 

 

Eu personal am asa ceva in motor, si nu pot spune nimic negativ despre el. ........ Dar nici prea multe de lauda. In afara de relanti crescut (teoretic frecare mai mica) motorul merge la fel, adica impecabil, fara zgomote.

 

Ca ulei de GPZ, baga ceva semisintetic 10W40 sau 10W50 daca rulajul e mare. Marca nu conteaza. Vezi la Louis 10W50 sintetic, era destul de ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si pentru link (cristi-mic :crack: )

M-am decis sa folosesc si prin asta voi trece fie in categoria sustinatorilor produsului, fie in tabara adversa.

Indiferent de situatie, am sa va tin la curent.

Sa ne vedem cu bine pe soselele patriei! :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit Metabond C de doua ori pe motoreta mea, mai ales ca atunci ma ocupam cu piese moto si il si comercializam.

 

Cert este ca nu a afectat ambreajul (in prealabil discutasem exact cu domnul inginer care reprezinta Metabond in RO). Parca s-a micsorat zgomotul din motor...

Pana la urma urmei nu pot spune ca am sesizat o mare diferenta. Oricum odata cu Metabond am schimbat si uleiul, am trecut la unul mai gros, deci nu pot spune ca a mers mai bine datorita Metabondului.

Nici ca a inceput sa scuipe flacari si sa fuga ca avionul nu pot spune.

Cert este ca e un produs scump care costa cat un schimb de ulei bun.

Si cert mai este ca am renuntat la el, preferand sa schimb uleiul si filtrul mai des.

total de acord...omule lasa aditivii...schimba uleiul la timp si filtrul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...